Başbakan gibi korunacak - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Başbakan gibi korunacak

Başbakan gibi korunacak

Denizli Belediye Meclisi’nin Cuma günü gerçekleştirilecek oturumunda, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin yakın silahlı koruma sayısının 8’e yükseltilmesi görüşülecek!

/ DENİZLİHABER / 5 Mart 2008 Çarşamba, 01:00

Denizli Belediye Meclisi, 7 Mart 2008 Cuma Günü’nde yapacağı oturumunda dikkat çeken bir gündem maddesini görüşecek. Meclisin ilk gündem maddesini Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin güvenliği için alınacak önlemlere ilişkin ödenek talebi oluşturuyor.

Gündem maddesinde Zeybekci’nin 1 olan yakın koruma sayısının 4’e yükseltilmesine, ayrıca konutunun korunması içinse 4 güvenlik görevlisine ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Özel güvenlik şirketlerinden alınacak 7 korumanın silahlı olacağı da vurgulanırken, silahların temini konusunda da ödenek isteniyor.

Tehdit mi var?

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin medyaya sızan bu konuyla ilgili haber yapmamaları için yerel medya kuruluşlarını arayarak ricada bulunduğu ileri sürülüyor. Başkan Zeybekci’nin son dönemlerde ölüm tehdidi aldığı ve bu nedenle yakın çevresinin ısrarıyla güvenlik tedbirlerinin arttırılması yönünde karar aldığı iddia ediliyor. Zeybekci, göreve geldiği ilk aylarda eşi Ayşen Zeybekci’nin başını açarak 23 Nisan törenlerine katılmasından dolayı radikal İslamcı yayın organları tarafından hedef gösterilmiş, aynı dönemde projeleri hakkında Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan bir demeci yüzünden de “Kemalistlerle iş birliği yapıyor” iddiasıyla “işbirlikçi” ilan edilmişti. Söz konusu yayınların ardından uzun süre tehdit telefonları alan Başkan Zeybekci, o dönemde benzer bir güvenlik önlemine gerek duymamıştı.

Tıpkı Erdoğan gibi

Konuşma üslubu, çıkışları ve yaklaşımlarıyla, Necip Fazıl Kısakürek sohbetlerinde tanıştığı ve daha sonra yakın dost olduğu Başbakan Erdoğan’a benzetilen Denizli Belediye Başkanı Zeybekci, tıpkı Erdoğan gibi alışılmışın dışında bir güvenlik çemberine sahip olacak.

57. Hükümet’in Başbakanı Bülent Ecevit döneminde 130 civarında olan başbakanlık yakın koruma sayısı Başbakan Erdoğan’ın göreve gelmesiyle birlikte iki katına çıkarılmıştı. Başbakan Erdoğan’ın şu an 270 civarında yakın koruması bulunuyor. Korumalar 3 vardiya halinde 24 saat esasıyla görev yapıyor. Erdoğan’ın hem Başbakanlık konutu hem de İstanbul’daki konutu da yoğun güvenlik önlemleri ışığında bir koruma ordusu tarafından korunuyor.

Devletten değil özel şirketten!

Bir Başbakan gibi 24 saat esasıyla korunacak olan Denizli Belediye Başkanı Zeybekci’nin can güvenliğinin tehlikede olması nedeniyle devletten koruma desteği talebinde bulunmak yerine özel güvenlik şirketlerine başvurması da dikkat çeken ayrı bir nokta.

Hukuka başvurmalıdır

Denizli Belediye Meclisi’nin güvenlik maddesi hakkında görüşünü sorduğumuz CHP’li Meclis Üyesi Avukat Zafer Gönenç, “Denizli Belediye Başkanı Denizli il protokolünün ikinci sırasındadır. Koruması bu anlamda gerekli önemli bir makamdır. Bu makamın güvenliği hukuki kurallar çerçevesinde resmi makamlarca yapılmalıdır. Başkanın tehdit edildiğine dair şu ana kadar herhangi bir bilgiye sahip değilim. Ancak böyle bir şey varsa da yapılması gereken özel güvenlik elemanlarıyla kendini korumaktan öte adli makamlara başvurmak, devletten koruma talep etmektir. Şimdiye kadar Denizli Belediye başkanlarının benim bildiğim hiçbirisi korunmaya gerek duymamıştır. Dolayısıyla konunun bu şekilde gündeme ilk madde olarak getirilmesini yadırgadık. Meclis toplantısında da buna niçin gerek duyduğunu elbette sorup öğreneceğiz. Başkanımıza yönelik bir tehdit varsa bundan üzüntü duyarız ama hukuk yollarına başvurmak gerekir. Tehdit bir suçtur, bunu yapanları da Türk yargısı gerekli şekilde cezalandırır. Bu durumda yapılması gereken yargıya başvurmak devletten haklı olarak koruma talep etmektir” dedi

Kimler nasıl korunuyor?

Denizli Valisi Hasan Canpolat’ın iki yakın koruması bulunuyor. Korumalar birer gün arayla görev yapıyor. Valilik Binası girişinde 2 polis memuru, konutta ise 1 polis memuru gün boyunca nöbet tutuyor. Her bakanın koruma kadrosunda yaklaşık 20 polis memuru görev alıyor. Ancak bakanların yakın koruma sayısı ikiyi geçmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın güvenliğini İstanbul Emniyet Müdürlüğü sağlıyor. Topbaş yaklaşık 2 kişilik bir polis ekibi tarafından korunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özel güvenlik şirketinden tahsis edilmiş başkanlık koruma kadrosu yok.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı