İklimimizi Koruyalım etkinlikleri başladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İklimimizi Koruyalım etkinlikleri başladı

İklimimizi Koruyalım etkinlikleri başladı

Denizli Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü ve Denizli Belediyesi, AB Sürdürülebilir Enerji Günleri kapsamında çocuklara yönelik ‘İklimimizi Koruyalım’ etkinliğini başlattı.

/ DENİZLİHABER / 22 Mart 2010 Pazartesi, 18:33

Denizli Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü ve Denizli Belediyesi 23 Mart Dünya Meteoroloji günü ve 22 -26 Mart Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Günleri kapsamında etkinlikler organize etti.
Bir haftaya yayılan etkinlikler 22 Mart günü iki çocuk evi ziyaretiyle başladı.
Yumurcak ve Yamaç Çocukevlerine yapılan ziyaretlerde minik öğrencilere çevre bilinci aşılandı, daha az karbon salınımı için almaları gereken tedbirler öğretildi , katı atıkların ayrıştırılması hakkında bilgi verildi, geri dönüşüm anlatıldı ve küresel ısınma hakkında bilgi verilerek, ‘İklimimizi Koruyalım’ kitabı dağıtıldı.
Etkinlikler 24 Mart günü Sevindik Etüd Merkezi, 25 Mart Günü Yenişehir Etüd Merkezi, Karaman Etüd Merkezi ve Mehmet Akif Ersoy Etüd Merkezi ziyaretleriyle sürecek.
Dünya Meteoroloji Günü’nün Afyon Bölge Müdürlüğü’ndeki kutlamaları nedeniyle 26 Mart’ta gerçekleştirilmesi düşünülen seminer ve konferanslar ise Tarım İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılacak.
Denizli Meteoroloji İstasyon Müdürü Oğuz Ali Avcı’nın Küresel İklim Değişikliği ve Senaryoları başlığıyla yapacağı söyleşiden sonra, meteorolojide güneşlenme rasatları ve Denizli’nin rasat değerlendirmeleri açıklanacak.
Etkinliklerin önemli bölümlerinden biri de Pamukkale Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yılancı’nın, Denizli’de sürdürülebilir enerji uygulamaları hakkında vereceği konferans.
Etkinliklerin sonunda ise söyleşilere katılanlara ve Denizli Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü’nden emekli olmuş personele plaket verilecek.
Denizli Meteoroloji İstasyon Müdürü Oğuz Ali Avcı konu ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada; “1873 yılında uluslar arası meteoroloji teşkilatı olarak kurulan ve 23 Mart 1950 tarihinde bugünkü adını alan dünya Meteoroloji Teşkilatı, anlaşmanın yürürlüğe girdiği 23 Mart’ı her yıl Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlamaktadır.
Dünya Meteoroloji Günü kutlamalarının bu yılkı ana teması Güvenlik ve Esenliğimize Adanmış 60 Yıl olarak ilan edilmiştir.
Bizde Denizli Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü olarak sürdürülebilir enerjinin kullanılması ve daha az karbon tüketimi için Denizli Belediye Başkanlığı ile ortak düzenleyeceğimiz İklimimizi Koruyalım etkinliği ile çocuklarımızda çevre bilincini aşılamayı 26 Mart 2010 Cuma günü gerçekleştirilecek olan ‘Neden, Sürdürülebilir Enerji” konulu söyleşi ile gelecekte daha az karbon tüketen enerjilere yoğunlaşmaktır.
Ayrıca, bu etkinliklerin 22 -26 Mart Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası içinde kutlayarak Denizli ilimizin vizyon kent ve Dünya kenti olma yolunda Avrupa Birliği yeşil kentleri arasında adının anılmasından büyük mutluluk duymaktayız” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı