Çardak Havaalanı'ndan yolcu taşımacılığı tartışması sürüyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çardak Havaalanı’ndan yolcu taşımacılığı tartışması sürüyor

Çardak Havaalanı’ndan yolcu taşımacılığı tartışması sürüyor

Çardak Havaalanı’ndan taksi ile yolcu taşınmasına ilişkin, Acıgöl Taksi Kooperatifi üyelerinin yaptığı açıklama ile gündeme gelen tartışmada, tartışmanın taraflarından olan Pamukkale Taksi Kooperatifi de bir açıklama yaptı. Pamukkale Taksi Kooperatifi, kendilerinin Çardak Havaalanı’ndan yolcu taşımalarında hukuken hiçbir sakınca olmadığını iddia etti.

/ DENİZLİHABER / 28 Haziran 2010 Pazartesi, 19:04

Pamukkale Taksiciler ve Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Müdür Yardımcısı Levent Soydan, Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kaçanoğlu, Kooperatif Üyesi ve Tüm Türkiye Havaalanı Taksicileri Üst Birliği Denetim Kurulu Başkanı Sinan Kaçanoğlu ve Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kaçanoğlu, Çardak Acıgöl Taksi ve Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin, Çardak Havaalanı’ndan yolcu taşımacılığı ile ilgili olarak yaptıkları açıklamanın ardından, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Basın Merkezi’nde basın toplantısı yaptı. Toplantıda, Pamukkale Taksiciler ve Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Üyesi-Kooperatif eski Başkanı Sinan Kaçanoğlu, konuyla ilgili olarak Çardak Acıgöl Taksi ve Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin açıklamalarının tam olarak gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Çardak Acıgöl Taksi ve Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyeleri, geçtiğimiz hafta içinde yaptıkları basın toplantısında, Pamukkale Taksi’nin Çardak Havaalanı’ndan yolcu taşıması işini yapmasının hukuksuz olduğunu ileri sürmüş ve bunun için eylem yapma kararı aldıklarını açıklamıştı.

“Çardak’taki taksi durağımız, Çardak sınırları içinde değil”
Sinan Kaçanoğlu, Çardak Havaalanı’nda bulunan taksi durağının Çardak Belediyesi sınırları içinde değil, Bozkurt’a bağlı Sazköy Köyü sınırları içerisinde kaldığını belirterek, konuyla ilgili olarak Ankara 15. İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını söyledi. Kaçanoğlu, “Denizli Çardak Havaalanı’nda verilecek taksi hizmetlerine ilişkin olarak 28 Mayıs 2010 tarihinde yapılacağı belirtilen ihalenin iptali ile yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtık. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nü dava ettiğimiz davada, Ankara 15. İdare Mahkemesi, ihalenin yapılacağı günden 2 gün önce olan 26 Mayıs 2010’da dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verilebilmesi için davalı idareye 30 gün süre tanınmasına karar verdi” dedi. Kaçanoğlu, davanın sürdüğünü belirtti. Kaçanoğlu, “Bizim Çardak Havaalanı’ndan yolcu taşımamızın hukuksuz olduğunu iddia edenler ve Çardak Hava Alanı’ndan yolcu taşınmasına ilişkin ihalenin, tam ihaleyi kendileri kazanacakken, iptal edildiğini iddia edenler, ihalenin durdurulmasının bir mahkeme kararı ile olduğu gerçeğini unutmuş görünüyorlar” dedi.

“Çardak’tan yolcu taşıma işimiz, genelgelere uygun”
Çardak Acıgöl Taksi ve Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin, Karayolları Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nün genelgesine göre, Pamukkale Taksi’nin, Çardak’tan yolcu taşıyamayacağını iddia ettiğini hatırlatarak, “Oysa Karayolları Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nün, 26 Şubat 2010 tarihli genelgesine göre bizim Çardak Havaalanı’ndan yolcu taşımamız normaldir. Pamukkale Taksi Kooperatifi olarak biz, Çardak Belediyesi yakınındaki Çarda Havaalanı’na gidiş dolu, hava alanından Denizli il merkezine dönüşü dolu olarak yani iki yönlü olarak yolcu taşıma hakkına sahibiz. Acıgöl Taksi Kooperatifi, şimdi yürürlükte olan ve Karayolları Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nün şimdi yürürlükte olan genelgesinde yer alan, tahditli plaka uygulaması yapılmayan belediyeler ile hiçbir belediye sınırları içine girmeyen hava alanlarına iki yönlü taşıma yapılabileceği hükmünü nedense görmezden gelmektedir. Oysa, Çardak Havaalanı’ndaki taksi durağımız, Çardak Belediyesi sınırları içerisinde değil, Sazköy Köyü sınırları içerisindedir” dedi.

“Bizim hizmete devam etmemize karar verdiler”
Kaçanoğlu, 1991 yılında kurulan Pamukkale Taksi Kooperatifi’nin, kurulduğu yıl 31 kişiyle hizmet verdiğini, o zamanlarda Çardak Havaalanı’ndan haftada 1 uçak kalktığını belirterek, “O zamanlar 1 uçağın yolcularını taşıyorduk ve bundan kazandığımız 31 kişi arasında pay ediyorduk. Yolcunun çok az olması nedeniyle, para kazanamayan kooperatif üyelerimizden 15 kişi, 2000 yılında kooperatifimizden ayrıldı. Şimdi ise uçuş sayıları arttı ve sadece İstanbul’a değil, artık Ankara’ya da uçak kalkıyor. Havaalanından yolcu taşımak daha karlı bir iş haline gelince, ‘Siz bugünlere getirdiniz, biz bu işin kaymağını yiyeceğiz’ der gibi, şimdi bizim elimizden bu işi almak istiyorlar. Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü, konu mahkeme önünde olduğundan, bu konuda mahkemeler karar verene kadar, yolcuların mağdur olmaması için, Pamukkale Taksi’nin hizmetine devam etmesine karar vermiştir” diye konuştu.

“Olaya siyasi müdahale yok”
Kaçanoğlu, konuyla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini ve bu yüzden Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ile Çardak Havaalanı’ndaki taksi hizmetine yönelik daha önce yaptıkları sözleşmenin, taraflarca sözleşme karşılıklı feshedilmediği için bir yıl daha otomatik olarak uzadığını ve bu yüzden Çardak’tan yolcu taşıma işini yapmalarının hukuken hiçbir sakıncası olmadığını söyledi. Kaçanoğlu, bu konuda hiçbir siyasi müdahale yapılmadığını da sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Osman ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı

Genel Sekreter

Mustafa ÜNAL

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
15 Aralık 2018 Cumartesi 7 15Çok Bulutlu
16 Aralık 2018 Pazar 8 13Sağanak Yağışlı
17 Aralık 2018 Pazartesi 7 13Çok Bulutlu
18 Aralık 2018 Salı 6 13Sağanak Yağışlı
19 Aralık 2018 Çarşamba 5 11Yağmurlu

Denizli Harita

denizli-side

http://adres.denizli.bel.tr/

Büyükşehir Rehber

Adres Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 PK:20100
Tel: +90 (258) 280 20 20
Tel: +90 (258) 265 21 37
Sms: +90 (258) 265 21 37
Fax: +90 (258) 280 29 99
Mail: denizli@denizli.bel.tr

http://denizli.bel.tr/

/denizlibuyuksehirbld

Büyükşehir İlçe İrtibat

ACIPAYAM - 0541-612 33 38

SERİNHİSAR - 0541-672 70 64

KALE VE BEYAĞAÇ - 0541-612 33 44

TAVAS - 0549-541 23 30

SARAYKÖY VE BABADAĞ - 0533-667 39 41

BULDAN - 0541-672 70 16

ÇİVRİL VE BAKLAN - 0533-733 25 73 0549-744 58 82

ÇAL VE BEKİLLİ - 0549- 747 33 58

BOZKURT VE ÇARDAK - 0549-541 23 26