İnternet kafelere ceza yağdı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İnternet kafelere ceza yağdı

İnternet kafelere ceza yağdı

Pamukkale İlçesi İnternet Kafeleri Denetleme Komisyonu Ekiplerince, ilçede bulunan 30 işletmede denetim yapıldı. Denetimlerde kurallara uymayan işletmelere ceza yağdı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Ekim 2018 Çarşamba, 18:19

Pamukkale Kaymakamlığı bünyesinde bulunan İnternet Kafeleri Denetleme Komisyonu 30 işletmede denetim yaptı. Denetimlerde yasaklı sitelere girişi engelleyen filtreleme sistemi bulunmayan, güvenli internet hizmetini kullanmayan, güvenlik kamerası görüntülerini mevzuata uygun şekilde saklamayan, 12 yaşından küçüklerin İnternet Kafelerine girmesine izin veren işletme sahipleri hakkında yasal işlem yapıldı.

Denetimler sonucunda, güvenlik kamerası sistemi mevzuata aykırı olduğundan dolayı 5 işletmeye toplam 10 bin, 12 yaşından küçük çocukları yanlarında veli ya da vasileri olmadan işyerlerine aldıkları belirlenen 3 işletmeye toplam 6 bin, işyerinde playstation bölümleri bulundurduğundan dolayı 1 işletmeye 2 bin lira para cezası uygulandı.

Ayrıca, 3 işletme yasaklı sitelere girişi engelleyen filtreme sistemini mevzuata uygun şekilde kullanmadığı ve IP değişiklikleri mülki amirliğe zamanında bildirilmediği için 3’er gün kapatıldı. 9 işletme de mevzuata aykırı faaliyet gösterdiği için resmi yazı ile uyarıldı.

Denetimlere katılan Defterdarlık ekipleri de vergi kaybına neden olan ve usulsüzlük yapan 19 işletmeye 6 bin 960 lira olmak üzere toplam 24 bin 960 lira idari para cezası uyguladı.

13 işletme ise mevzuata uygun faaliyet yürüttükleri için kutlandı.

Denetimlere ilişkin değerlendirme yapan Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, çocukların internet kafelerde karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz durumu ortadan kaldırmak amacıyla denetimlerin devam edeceğini ifade etti.

Balcıoğlu, “Devlet olarak bizler gelecek neslimizin sağlıklı bir şekilde yetişmeleri için elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu konuda öncelikli olarak işletme sahiplerinin mevzuat doğrultusunda hareket etmelerini bekliyor, anne ve babalarında çocuklarını yakından takip etmelerini istiyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı
 

Hava Durumu

PamukkaleSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
19 Ocak 2019 Cumartesi 4 12Çok Bulutlu
20 Ocak 2019 Pazar 3 11Çok Bulutlu
21 Ocak 2019 Pazartesi 3 12Hafif Yağmurlu
22 Ocak 2019 Salı 3 12Çok Bulutlu
23 Ocak 2019 Çarşamba 4 14Hafif Yağmurlu