Cüneyt Arkın da Yatağan kılıcı kullanmış - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Cüneyt Arkın da Yatağan kılıcı kullanmış

Cüneyt Arkın da Yatağan kılıcı kullanmış

Oynadığı filmlerde ‘Malkoçoğlu’ ve ‘Kara Murat’ gibi kahramanları canlandıran Cüneyt Arkın, filmlerinde Yatağan Kılıcı kullanmış. Arkın, Denizli’de katıldığı, Türk Kılıcı Yatağan Sempozyumu’nda “Muhteşem Yüzyıl” isimli diziye göndermede bulundu.

/ DENİZLİHABER / 23 Mayıs 2013 Perşembe, 16:18

Ferah IŞIK-Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde ‘Türk Kılıcı Yatağan Sempozyumu’ düzenlendi.

Sempozyuma, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, PAÜ Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağcı, bilim adamları ve araştırmacıların yanı sıra ünlü oyuncu Cüneyt Arkın da konuk olarak katıldı. Arkın, Yatağan’da üretilen kılıçları birçok filminde kullandığını belirterek, şöyle dedi:
“Amerika Kızıldereliler’i yok etti. Batı ülkeleri gelişmemiş ülkeleri sürekli sömürüyor. Biz onların aksine elimizde kılıçla gittiğimiz her yere medeniyet götürdük.”

Arkın, ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisine de göndermede bulunarak, “Malkoçoğlu dizide sürekli içki içiyor, kadınlarla birlikte oluyor” diye eleştirdi.

Cüneyt Arkın daha sonra PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın hediye ettiği Yatağan kılıcıyla küçük bir gösteri yaptı. Sempozyumda iki gün boyunca bilim adamları, araştırmacıların Yatağan’ın tarihi, Yatağan kılıcının öyküsü, kültürümüzde Yatağan’ın yeri, Yatağan’ın değere dönüşmesi, demir ve tasarım gibi konularda sunumlar yapacağı belirtildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı