Tavas’ta engeli bakım merkezi açıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Tavas’ta engeli bakım merkezi açıldı

Tavas’ta engeli bakım merkezi açıldı

Tavas’ta 18 yaş üzeri ruhsal, ağır engelli vatandaşlara ücretsiz ve yatılı hizmet verecek olan bakım merkezi tamamlandı. Tavas Belediyesi’nin kapanan Karahisar Belediyesi Hizmet Binası’nı tahsis ettiği merkez hizmete girdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Aralık 2017 Çarşamba, 18:06

Karahisar Belediyesi’nin büyükşehir statüsü kazanılmasının ardından atıl duruma düşen hizmet binası, farklı bir amaçla değerlendirildi. 4.000 m2 kapalı alanı ve 1.500 m2 bahçesi bulunan binanın bakım ve onarımlarını yapan Tavas Belediyesi, çevre düzenlemesinin de tamamlanmasının ardından kiraya verdi.

Binanın engelli bakım merkezi olarak düzenlenmesinin ardından Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol incelemelerde bulundu.

Deneyimli kadrolarıyla engellilere hizmet vermeyi amaçladıklarını belirten, Engelli Bakım Merkezi Müdürü Psikolog Didem Tirçiçek, “Öncelikle bize bu yatırımı yapmamızda her türlü desteği sağlayan Tavas Belediye Başkanımız Turhan Veli Akyol’a çok teşekkür ediyoruz. Başkanımızın ‘Yatırımcı Dostu Tavas’ çağrısına kulak vererek yatırımımızı, bölgenin de coğrafi yapısı uygun olduğu için buraya yapmaya karar verdik. Engellilerimizi kilitli kapıların altından çıkararak onlara kendilerini daha iyi hissedecekleri alanlar oluşturduk. Binamızı baştan aşağıya engellilerimizin özel durumlarına göre iyileştirmeler yaparak onları güvence altına aldık. Deneyimli lisans ve ön lisans mezunu sağlık personellerimiz hastalarımızın düzenli takibini yapmakta, tedavilerini devam ettirmekte ve hastane işlemlerini yürütmekteyiz” dedi.

Tirçeçek, açılan bakım merkezinde, aile görüşmeleri ve vaka toplantılarının yapıldığını, ayrıca psikolog eşliğinde hastalara ve hasta yakınlarına destek verildiği kaydetti.

Hastaların tıbbi tedavilerinin yanında, günlük kişisel bakımları, yaşamsal ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması profesyonel kadro tarafından yapıldığını dile getiren Psikolog Tirçiçek, “Hastalarımızı hastalık ve cinsiyetlerine göre farklı katlarda, uzman değerlendirmesi ile kişisel özelliklerine göre ayrı odalara yerleştirerek sıcak bir yuva anlayışıyla 7 gün 24 saat bakım ve rehabilitasyon hizmeti vermekteyiz. Binamızda, biri TS EN 81-70 standartlarına uygun, engellilerin kullanımı için düzenlenmiş olmak üzere iki adet TSE’ den Yeşil etiket almış asansör mevcuttur. Yatak odalarımız, yönetmeliğin belirlediği en az 26 m2 kuralının 10 m2 daha üzerindedir. Hastalarımızın ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenmiş binamızda; el işi, resim atölyeleri, TV salonları, dinlenme odaları, çok amaçlı salonlar mevcuttur. Engelli hastalarımızı topluma kazandırmak ve onlara daha iyi ortamlarda barınmalarını sağlamak için hastalarımızı merkezimize bekliyoruz” dedi.

Engelli merkezini ziyaret eden Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, “Engelli merkezinin ilçemizde bulunması ve burada hizmet vermesi bizler için çok önemlidir. Büyükşehir yasasıyla birlikte kapanan belde belediyelerimizin atıl olmaması için elimizden geleni yaptık. Karahisar mahallemizde kapanan belde belediyemize ait modern binamızı engelli bakım merkezi olarak hizmete sunmak için birçok prosedürü kolaylaştırarak yetkili arkadaşlara yardımcı olduk. Topluma en faydalı hizmeti sunmak bizim öncelikli görevimizdir. Engellilerimiz kapalı kapılar ardına kapatılmasın istiyoruz. Şehrin gürültülü ve kirli havasına mahkûm olmasınlar istiyoruz. Merkezimiz 24 saat izlenmekte olup, her türlü tedbirler alınmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bakım merkezimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yorumlar

Kadriye A   -  Bağlantı 7 Aralık 2017, 11:51

Engelli bakım merkezinde fiziksel ve ruhsal engelliler aynı yerde mi barınacak yoksa ayrı mı? bunu merak ettim. Çünkü fiziksel engelliler için ne yaptığının çok da farkında olmayan ruhsal engellilerle bir arada olmaları çok tehlikeli olabilmektedir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Turhan Veli AKYOL

Tavas Belediye Başkanı

İnsana yatırımın en değerli yatırım olduğuna inanıyoruz.

Tavas Hakkında

Doğanın eşsiz güzelliklerinin tarihin derin izleri ile buluştuğu, kültürel değerlerin birbirinden renkli gelenek ve göreneklerle bir araya geldiği köklü ve kadim bir ilçedir Tavas.

Hava Durumu

TavasSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
17 Ekim 2018 Çarşamba 7 23Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
18 Ekim 2018 Perşembe 7 22Parçalı Bulutlu
19 Ekim 2018 Cuma 7 23Parçalı Bulutlu
20 Ekim 2018 Cumartesi 7 23Parçalı Bulutlu
21 Ekim 2018 Pazar 6 21Parçalı Bulutlu

Tavas Rehber

Kaymakamlık 613 10 26

İlçe Garnizon Komutanlığı 613 14 49

Belediye Başkanlığı 613 10 20

Adliye 613 10 33

Tavas Meslek Yüksek Okulu 613 11 00

Askerlik Şubesi 613 12 14

İlçe Emniyet Müdürlüğü 613 10 65

İlçe Nüfus Müdürlüğü 613 12 18

Tavas Devlet Hastanesi 613 10 27

Mahalleler

ORTA MH.

SAMANLIK MH.

YAKA MH.

YENİ MH.

AKYAR MH

AKINCILAR MH

ALPA MH.

AVDAN MH.

AYDOĞDU MH.

ALTINOVA MH.

BAHARLAR MH

BAHÇE MH.

BALKICA MH.

ÇAĞIRGAN MH.

ÇALIKÖY MH

ÇİFTLİK MH.

DAMLACIK MH

DENİZOLUK MH.

DEREAĞZI MH

DERİNKUYU MH

EBECİK MH

GARİPKÖY MH.

GÖKÇELER MH.

GÜMÜŞDERE MH.

GÜZELKÖY MH.

HIRKA MH.

HORASANLI MH.

KARAHİSAR MH

KAYACA MH.

KAYAPINAR MH

KEÇELİLER MH.

KIZILCA MH.

KIZILCABÖLÜK MH.

KOZLAR MH.

MEDET MH.

NİKFER MH.

OVACIK MH.

PINARLAR MH.

PINARLIK MH.

SARAABAT MH.

SEKİ MH.

SOFULAR MH.

SOLMAZ MH.

TEKKE MH.

ULUKENT MH.

VAKIF MH

YAHŞİLER MH

YEŞİLKÖY MH

YORGA MH.

YUKARIBOĞAZ MH