Otizm Dostu PAÜ’den destek adımı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Otizm Dostu PAÜ’den destek adımı

Otizm Dostu PAÜ’den destek adımı

PAÜ ve Denizli Otizm Derneği arasında yapılan, ‘Otizm Eylem Planı’ çerçevesinde yol haritasının çıkarıldığı toplantıda, otizmli bireylerin ailelerine yönelik sürdürülebilir bir aile destek hizmeti uygulaması oluşturulması gerektiğine dikkat çekildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Nisan 2018 Pazartesi, 10:50

Türkiye’nin ilk Otizm Dostu Üniversitesi olan Pamukkale Üniversitesi’nde, Denizli Otizm Derneği ve Pamukkale Üniversitesi öğretim üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, üniversitenin ‘Otizm Eylem Planı’ çerçevesindeki yol haritası çıkarılarak, hedeflenen çalışmaların Denizli’de hayata geçirilebilmesi için yapılması gerekenler konuşuldu.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Denizli Otizm Derneği Başkanı Dudu Karaman Dinç’in imzaladığı işbirliği protokolü çerçevesinde Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi bölümlerinde görev yapan PAÜ akademisyenleri ve Denizli Otizm Derneği yönetim kurulu üyelerinin bir araya geldiği toplantıda; öğretmenler, öğrenciler ve veliler olmak üzere üç farklı hedef kitleye yönelik gerçekleştirilecek çalışmalar ele alındı.

Prof. Dr. Erdinç Duru, Denizli Otizm Derneği’nin farklı gelişim özelliklerine sahip çocukların arasına normal gelişim özellikleri gösteren çocukların dâhil edilmesini kapsayan ‘Tersine Bütünleştirme Yaz Okulu Programı’na katılan öğrencilerin velilerine psikolojik destek vereceklerini ifade etti. Otizmli bireylerin toplumla bütünleşmesinin ilk adımının aileye destek vermekten geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Duru, üniversite olarak farkındalık oluşturmanın yanı sıra otizmli bireylerin ve ailelerinin hayatlarına dokunacak projelere imza atmak istediklerini belirtti. Toplantıda velilere yönelik çalışmaların farkındalık oluşturma ve beceri geliştirme amaçlı psiko-eğitim grupları ve velilerin deneyimlerini paylaşacağı yaşantısal grup çalışmaları şeklinde yapılması kararlaştırıldı.

HEDEF SÜRDÜRÜLEBİLİR DESTEK
Toplantının bir diğer gündemi de otizmli çocuklar ve ailelerine kapsayan sürdürülebilir insan kaynağının oluşturulmasına yönelik öneriler oldu. Bu amaçla Pamukkale Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği anabilim dallarında ve Çocuk Gelişimi bölümlerinde öğrenim gören gönüllü öğrencilerden oluşturulacak gruplara eğitim verilmesine karar verildi. Prof. Dr. Erdinç Duru, hedeflenen programların hem özel çocuklarımıza ve ailelerine yönelik sürdürülebilir insan kaynağı oluşturulabileceğini, hem de öğretmenlere yeni bir istihdam alanı yaratılabileceğini vurguladı.

OTİZM DOSTU ÜNİVERSİTEDEN KENT KİMLİĞİNE DOĞRU
Prof. Dr. Duru, “14 Nisan Cumartesi günü Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın bizzat katılım göstereceği etkinliklere, üniversitemiz öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin yanı sıra, özel çocuklarımız ve aileleriyle birlikte tüm Denizli halkımız davetlidir” şeklinde konuştu.

Otizm Farkındalık Etkinlikleri Kapsamındaki Program Takvimi:
10 Nisan Salı Saat 14.00
“Hayal Ortağı Arıyoruz: Fark et! Destek ver! Güçlendir!”, Konferans, Katılımcılar: Dudu Karaman Dinç, Burcu Bilik, Şükrü Çarkıt, Nuray Kazak – Eğitim Fakültesi-Engin Aksel Konferans Salonu.

11 Nisan Çarşamba Saat 20.30
“Temple Grandin”, Film Gösterimi, Pamukkale Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Meydanı Açıkhava Amfisi.

12 Nisan Perşembe Saat 20.30
“Benim Adım Khan”, Film Gösterimi, Pamukkale Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Meydanı Açıkhava Amfisi.

13 Nisan Cuma Saat 20.30
“Okyanus Cenneti”, Film Gösterimi, Pamukkale Üniversitesi-15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Meydanı Açıkhava Amfisi.

14 Nisan Cumartesi Saat 15.00
“Uçurtma Şenliği” ve “Tişört Boyama” etkinlikleri, Yer: Rektörlük Karşısı Çim Alan.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı