DENİZLİ, PEKMEZLİ HELVASIYLA DA ÜNLENECEK - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DENİZLİ, PEKMEZLİ HELVASIYLA DA ÜNLENECEK

DENİZLİ, PEKMEZLİ HELVASIYLA DA ÜNLENECEK

Kaleiçi esnafı tarafından her yıl düzenlenen Ahilik Haftası Hayır Yemeği’nde bu yıl, ustalara pekmezli helva verilecek. Denizli’nin 1800 yıllık geleneği olan ancak son zamanlarda unutulan pekmezli helva, Ahilik Haftası’nda yeniden hayat bulacak.

/ DENİZLİHABER / 24 Mayıs 2010 Pazartesi, 17:36

Denizli’nin tarihi Kaleiçi Çarşısı’nın esnafı, her yıl olduğu gibi bu sene de Ahilik Haftası’nda hayır yemeği verecek. Kaleiçi esnafının, kazançlarının artması, kaza ve belalardan korunmak için verdikleri hayır yemeğinin geçen senelerde verilen hayır yemeğinden bir farkı var. Bu sene, hayır yemeğinde, Ahilik kültürünün bir geleneği olan ancak son zamanlarda unutulan pekmezli helva da yerini alacak. 23 yıldan bu yana verilen hayır yemeğinde, yüzyıllar öncesinde, Ahi Sinan tarafından usta esnafa verilen pekmezli helva yeniden hayat bulacak. Manisa’nın mesir macunu ile tanındığı gibi, Denizli adını, bundan sonra artık pekmezli helva ile de duyuracak.

Ahilik kültüründe, usta esnafa, pekmezli helva dağıtıldığını hatırlatan AHİYAD (Ahi Sinan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) Başkanı Ali Ordu, “1800 yıl önce Ahi Sinan, bağcılıkla uğraşıyordu ve Ahilik geleneğinde, her yıl hayır yemeği verilmesi de vardı. Bizler de 23 yıldır her yıl yemek dağıtarak bu geleneği sürdürüyoruz. Pamukkale Üniversitesi ile yaptığımız araştırmalar sonucunda, Ahi Sinan’ın, Ahilik kültürü çerçevesinde, usta esnafa pekmezli helva dağıttığını öğrendik. Yapılan araştırmalar bunu gösteriyor. Bu yıl 24’üncüsünü vereceğimiz hayır yemeğinde, usta esnafımıza pekmezli helva yedireceğiz ve bu geleneği yaşatacağız. Üniversiteyle yaptığımız araştırma ile ortaya çıkan pekmezli helvanın, yakın zamanda herkes tarafından öğrenileceğini ve Manisa’nın mesir macunu gibi Denizli’nin de pekmezli helvasıyla meşhur olacağını düşünüyorum” dedi.

Kaleiçi esnafının hayır yemeği, 26 Mayıs Çarşamba günü Demirciler Çarşısı’nda verilecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı