Polonya ile Denizli ticari ilişki hazırlığında - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Polonya ile Denizli ticari ilişki hazırlığında

Polonya ile Denizli ticari ilişki hazırlığında

Polonya ile Denizli arasındaki ticari ilişikleri arttırmak amacıyla, Polonya’nın Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Yatırım Geliştirme Bölümü Ticaret Müsteşarı Michal Mierzwa, dışa açılım politikalarını yakından takip ettiği Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

/ DENİZLİHABER / 2 Haziran 2010 Çarşamba, 20:02

Polonya’nın Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Yatırım Geliştirme Bölümü Müsteşarı Michal Mierzwa’nın, DTO’yu ziyaretinde; Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İmran Eraslan, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Önal, Kaynak Grup Pazarlama Temsilcisi Ümran Kurşuncu Kadıoğlu ile Oberon Marka ve Patent Sahibi Serdar Bilgiç hazır bulundu.

Denizli ekonomisi hakkında bilgiler veren DTO Başkanı Necdet Özer, Denizli’nin, Türkiye’nin 8. büyük ekonomisine sahip olduğunu, tekstil başta olmak üzere mermer, kablo, metal ve cam sanayi gibi sektörlerin, şehrin önde gelen faaliyet alanları arasında bulunduğunu söyledi. Polonya ile var olan ticareti daha da arttırmak istediklerini ifade eden DTO Başkanı Özer, Polonya ile benzer ürünler alıp sattıklarını, ancak Denizli’de jeotermale dayalı termal enerji ve seracılık gibi alternatif sektörler üzerinde çalışmalar yürüttüklerini, bu kapsamda Polonya ile işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Polonyalı yatırımcıları Denizli’ye davet eden Özer, Polonya ile ticari ilişkileri arttırmak istediklerini sözlerine ekledi.

Dışa açılım politikası ve alternatif sektör çalışmalarını yakından takip ettiği için Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret ettiğini dile getiren Müsteşar Michal Mierzwa ise “Birbirimizin potansiyelinden yararlanalım” dedi. Polonya ekonomisi hakkında bilgiler de veren Mierzwa, Avrupa’da krizden etkilenmeyen tek ülke olduklarını, son dönemde iç dinamiklerini harekete geçirerek, yüzde 2 büyümeyi başardıklarını ifade etti. Mierzwa, Polonya’da yatırım yapacak firmalar ve Polonyalı firmalarla ticari ilişki içine giren Türk firmalar için her türlü desteğe hazır olduğunu belirterek, Polonya’da daha fazla Türk yatırımcısının olmasını istediklerini, güçlü sektörleri bulunan Denizli’den de ülkelerinde yatırımcıların olmasını beklediklerini sözlerine ekledi. Görüşmelerin, 2010 Eylül ayında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenecek Türkiye-Polonya iş formunda sürmesi dilekleriyle toplantı sona erdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı