YENİ YASA RAHATLATTI - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

YENİ YASA RAHATLATTI

YENİ YASA RAHATLATTI

Denizli Sigortacılar ve Acenteleri Derneği Başkanı Süleyman Cansev 34 yıldır sorunlarla boğuşan sektörün yeni yasa ile rahatlayacağını dile getirdi.

/ DENİZLİHABER / 20 Temmuz 2007 Cuma, 00:00

Sigortacılar, çıkan yasa ile yeniden düzenlemeye gidiyor. Son yıllarda tercih edilen meslekler arasına giren sigortacılık her geçen gün biraz daha büyüyor. Şu anda Denizli Sigortacılar ve Acenteleri Derneğine bağlı toplam 160 üyenin bulunduğunu ve her geçen gün biraz daha büyüdüğünü söyleyen Denizli Sigortacılar ve Acenteleri Derneği Başkanı Süleyman Cansev, sigortacılık sektöründe önemli sorunların olduğunu açıkladı. Yurt dışında sektörün önemli derecede geliştiğini ve çıkartılan yasalar ile korunur bir meslek haline getirildiğini söyleyen Cansev,34 yıl sonra yeni yasa ile rahatlayacaklarını söyledi.

Bankalar bizlerin işlerini engelledi

Şu anda sigorta şirketlerinin en büyük sorunlarının her önüne gelen firmanın sigortacılık yapması olduğunu kaydeden Cansev, “ Sigortacılık ve acenteciliği şu anda herkes tarafından yapılan meslek haline geldi. Bunun sebebi gelişen ve kazancı iyi olan bir meslek olduğu için. Önemli bir masrafının olmaması, sigorta şirketine teminat gösterme ile sigortacılığın yapılması. Bizlerin en büyük sorunu, her önüne gelen firmanın, şirketlerin, bankaların sigortacılık işlemlerini yapmalarıdır. Bankalar kendilerinden kredi çeken veya müşterisi olan kişileri, kendi sigortasına yönlendirmesi. Bankalar kendilerine gelen müşterilerini ikna ederek kendi kurdukları sigorta şirketine çekiyor. Araç firmaları kurdukları sigorta şirketleriyle sattıkları araçları kendileri sigortalıyor. Durum böyle olunca da bizlerin iş yapması biraz daha zor oluyor. Bir de bu işi fahri olarak yapanlar var, bu durumda bizlerin işlerini etkiliyor.”dedi.

34 yıldır bu yasayı bekliyorlar

14 Haziran’da resmi gazetede yayımlanan yasa ile birlikte yeni bir döneme merhaba diyen sigortacılar artık, resmi olarak çalışmalarını sürdürecek. 5684 sayılı yasa ile birlikte, önüne gelen firma sigortacılık yapamayacak ve sigorta acentesi yetkililerinde de mezuniyet istenecek. Çıkan yasanın sigortacılık açısından büyük bir devrim olduğunu söyleyen Denizli Sigortacılar ve Acenteleri Derneği Başkanı Süleyman Cansev, “ 1973 yılından buyana sigorta konusunda bizleri koruyan ve mesleğimizi yasalar altında yapacağımız kanun bekliyorduk. 34 yıl aradan sonra bu yasa 14 Haziran tarihinde resmi gazetede yayımlanarak resmileşti. Şuana kadar hep genelge veya çıkan geçici kanunlar ile işlemlerimiz yapıyordum. Ama böyle bir yasanın çıkması bizleri rahatlattı. 5683 sayılı yasa ile birlikte her önüne gelen sigorta acentesi olamayacak ve sigorta acenteliği açacak olan kişilerde mezuniyet, iş deneyimi gibi nitelikler aranacak. Bankalar ve özel firmalar kendileri sigorta şirketi kurup işlem yapamayacaklar. Müşterileri üzerinde zorlama yapamayacaklar. Bu durum bizim gibi güçlü sigorta firmalarının işlerini daha da iyi hale getireceğini düşünüyorum.” dedi.

Piyasada istikrar istiyoruz

Yaklaşan seçimlerle ilgili olarak sigortacılık sektörünün beklentileri konusunda da açıklamalarda bulunan Denizli Sigortacılar ve Acenteleri Derneği Başkanı Süleyman Cansev, yeni hükümetten istikrarlı bir piyasa istediler. Sigortacılık sektörünün piyasalar ile önemli derecede etkili olduğunu söyleyen Cansev, “ 22 Temmuz seçimleri ile birlikte yeni hükümet kurulacak. Sigortacıların hükümetten isteği, istikrarlı bir piyasa, huzur ve güven ortamının oluşturulmasıdır. Bizler için en önemli konu piyasanın iyi ve istikrarlı olması. Eğer piyasa istikrarlı değilse bizler iş yapamayız. Müşterilerimizden para alamayız ve onları sigortaya yönlendiremeyiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı