TRİBÜNLER MORARDI KUŞLAR KURTULDU - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

TRİBÜNLER MORARDI KUŞLAR KURTULDU

TRİBÜNLER MORARDI KUŞLAR KURTULDU

Rüzgar enerji santralleri kanatlarında toplanan böceklere yönelen kuşların, kanatlara çarparak ölümlerini engellemek için renkleri değiştirildi. Bereket Enerji Yalova ve Uşak’ta başlattığı uygulamayı tüm santrallerinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Mart 2018 Pazar, 14:16

Türkiye’nin enerji devlerinden Bereket Enerji, rüzgar santrallerinde doğal yaşama zarar verildiğini tespit ettikten sonra harekete geçti. Santrallerdeki kanatçıklarda biriken böcekleri yemek üzere gelen kuşların, santral kanatlarına çarparak öldüğünün belirlenmesinden sonra böcekleri uzaklaştırmanın çareleri arandı.

Dünyaya örnek olacak projede böceklerin gri ve mor renklere karşı duyarlılıkları olduğu, bu renkteki materyallerin daha az ilgisini çektiğinin tespitinden sonra santralin kanatları griye boyandı. İlk olarak Uşak’taki santralde hayata geçirilen bu uygulamadan kısa süre içinde vazgeçildi. Bu kez hava trafiğinin olumsuz etkileneceğinin belirlenmesi üzerine gri renkten vazgeçildi. Özellikle bulutlu havalarda hava araçlarının görüşünü engellediği gerekçesi ile santral kanatları mor renge boyandı. Uşak ve Yalova’da 36 tribünün renklerinin değiştirilmesinden sonra kuş ölümlerinin gerçekleşmediği gözlendi.

Bereket Enerji Grubu’nun bilimsel araştırmalardan yola çıkarak gerçekleştirdiği uygulamanın örnek bir projenin de kapısını açtı. Böylelikle dünya çapında örnek alınacak projeyle Bereket Enerji Grubu, enerji sektörüne Türkiye adına Denizli’den öncülük etmiş oldu.

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, bilimsel araştırmalara büyük önem verdiklerini ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, ‘’Bilmek yeterli değil, gelecek nesiller açısından uygulamak daha önemli’’ diyerek şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi enerji toplumlar için çok önemli. Toplumların gelişmişlik ölçüsüyle enerjiyle oluyor. Ama bir şey daha var. Enerji ne kadar önemliyse, nerden elde edildiği daha önemli.  Çünkü enerji sağlanırken çevresel etkileri oluyor. Bugün dünya enerjisinin yüzde 80’i fosil yakıtlarından sağlanıyor. Karbondioksit emisyonu nedeniyle çevresel etkiler olumsuz etkiler fazla oluyor. Bunu gidirmek için yenilenebilir enerji teşvik ediliyor. Yenilenebilir enerji deyince de aklımıza rüzgar santralleri, su santralleri öncelikle geliyor. Rüzgar santrallerinin çevreye olumsuz bir etki yapmadıkları söylemekle birlikte, minimum da olsa onların da bir etkisi var. Kuş ölümlerine neden olduğunu söyleniyor. Yapılan bilimsel bir araştırmada; çok büyük olmasa da azda olsa kuş ölümlerine neden olduğu ortaya çıkartılmış. Fakat yapılan başka bir bilimsel araştırma, bunların mor renkli kanatlar olması durumunda, kuş ölümlerinin olmadığı ortaya çıkartılmış. Bunun nedenlerini de düşündük. Biliyorsunuz, böcekler çiçeklere giderler canlı renkler böcekler için bir cazibe merkezi oluyor.  Ama ölü çiçekler mor oluyor sarı oluyor. O tür renklere gitmiyorlar. Böcekler gitmeyince kuşlarda gitmiyor. Dolayısıyla kuş ölümleri azalmış oluyor. Buna dayanarak biz Uşak ve Yalova’daki rüzgar santrallerimizin kanatlarını mor renge boyattık. Boyama işlemlerinin ardından hiçbir kuş ölümü görmedik. Bereket Enerji toplumsal bilinç içersinde çevreye olan etkiyi minimize etmek için bu tür uygulamalarına devam edecek”

Bereket Enerji’nin temiz enerji ilkesinin örnek bir projeye dönüşmesi kısa sürede yankı buldu. Projeyi izlemeye alan ve kısa adı SÜT-D olan Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından Türkiye’nin örnek çevre projesi kabul edildi. Dernek, Bereket Enerji Grubunu ‘’Düşük karbon kahramanı’’ şirket ilan etti. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin öncülüğünde düzenlenen törenle Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can bu anlamlı ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Saldanlı’ya verdi.

Bu gelişmelerin ardından İstanbul’dan özel bir kolej konuyu araştırma konusu yaparak proje çalışması başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da onay verdiği proje kapsamında bir grup öğrenci Grubun Yalova’daki rüzgar santrallarına inceleme gezisi düzenledi. Öğrenciler burada mor renge boyalı rüzgarsantrallarını gezdi ve sonuçlarını yerinde görme fırsatı buldu. Gezide öğrencilere bir sunum yapan Bereket Enerji Grubu Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Yurtseven, enerji sektöründe çevreye duyarlı ve doğaya bir anlayışı ilke kabul ettiklerini belirterek şu bilgileri verdi: “Tüm ülkeler enerji sektöründe daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için yarış halinde. Biz Türkiye’den Bereket Enerji olarak ‘önce insan’ anlayışıyla tüm bilimsel araştırmaları ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu nedenle kuş ölümlerini önlemek için türbin kanatlarını mor renge boyattık. Çünkü, böceklerin en az konduğu kanatlara kuşlar saldırmayınca ölümler önlenmiş oluyor. Bugüne kadar Uşak ve Yalova’daki toplan 108 megawatt kurulu güce sahip 72 rüzgar santralının kanatlarını mor renge boyadık. Kuşlar da bu doğanın bir parçası. Bizim uygulamamızdan sonra diğer enerji şirketleri de rüzgar santrallarında benzer uygulamaya yönelmeye başladı. Amacımız Türkiye ekonomisine katkı sağlarken, bu tür örnek uygulamalarla insanlığa ve doğaya tarihe not düşecek hizmetler sunmaktır”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı