“Anız yakarak ormanları tehlikeye atmayın” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

“Anız yakarak ormanları tehlikeye atmayın”

“Anız yakarak ormanları tehlikeye atmayın”

Denizli Orman Bölge Müdürü Adem Okulu, orman yangınlarına karşı gerekli önemlerin alındığını ifade ederek hasat döneminde yakılan anızların büyük tehlike oluşturduğunu söyledi.

/ DENİZLİHABER / 26 Haziran 2010 Cumartesi, 17:53

Anız yangınlarına karşı kurumlar arası koordinasyonun büyük önem taşıdığını ifade eden Denizli Orman Bölge Müdürü Oklu, “Hasat mevsiminin gelmesi ile birlikte anız yakmaları da yasak olmasına rağmen yine başlayacaktır. Özellikle çiftçilerimizden tarlalarındaki anızları yakarak temizleme yönteminden vazgeçmesini istiyoruz. Bu yöntem toprağa da zarar verdiği gibi, anızdan çıkan kıvılcımlarla büyük orman yangınları da başlayabiliyor. 80-100 yıllık ormanlar bir anlık dikkatsizlik nedeni ile yok olup gidiyor” dedi.

Denizli’nin yüzde 46’sının ormanlarla kaplı olduğunu ifade eden Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, 2009 yılında Denizli’de toplam 57 yangında 68 hektar ormanlık alanın yandığını söyledi. Denizli’nin toplam 5 bin 500 hektar ormanlık alan olduğunu özellikle merkez ilçe ile Sarayköy, Buldan, Kaklık, Çal, Çivril, Bozkurt, Acıpayam, Tavas, Beyağaç ve Çameli bölgelerinde yoğunlaşan ormanların yüksek derece yangın riski taşıdığını kaydeden Adem Oklu, 34 arasöz, 300 personel, 26 yangın gözetleme kuleleri, 6 büyük tanker ve iş makineleri ile 123 köye dağıtılan tanker, 120 yangın havuzu, 80 su kaynağı, 5 dozer ve 1 helikopterle olası yangınlara hazır olduklarını söyledi. Hasat döneminde ormanlık alanlara yakın bölgelerde yakılan anızların büyük yangınlara sebebiyet verdiğini bu konuda çiftçilerin uyarılarak anız yakılmasının önüne geçilmesinin büyük önem taşıdığını da ifade eden Oklu, “Hasat sonu anız yakılması ciddi sıkıntı. Bu konuda çalışıyoruz. Çiftçilerin anız yakmamasını istiyoruz. Anızdan çıkan yangın ekolojik sisteme de zarar veriyor. Bu konuda koordineli çalışılmalı. Koordinasyonda da kurumlar arası işbirliğin gözden geçirilmesi gerekiyor. Yangın mevsiminde iyi bir işbirliği istiyoruz. Kurumlarımızdan destek talep ediyoruz. Bize gelecek talepleri de açığız. Yangın eylem planı hazırlıyoruz her yıl. Bu eylem planlarında tüm kurumlardaki araç gereçleri ve şoförleri kayıt ediyoruz. Ancak kurumların amirleri yangın anında talimat vermesi gerekiyor. Biz sadece orman yangınına değil tüm yangınlara müdahaleye hazırız. 24 saat göreve hazırız” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı