Çiftçilerin ileri teknoloji yatırımlarına destek - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çiftçilerin ileri teknoloji yatırımlarına destek

Çiftçilerin ileri teknoloji yatırımlarına destek

Vali Yavuz Erkmen, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında, Denizli’de 2007-2010 yılları arasında, 650 çiftçiye, 4 milyon 740 bin 952 TL’lik destek verildiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 2 Haziran 2010 Çarşamba, 20:08

Vali Yavuz Erkmen, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Denizli Valiliği’nce, her yıl çiftçilerin makine ve ekipman alımlarının desteklendiğini söyledi. Vali Erkmen, “Yeni teknolojilerin çiftçilerimiz tarafından kullanımı, kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda, bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürmek büyük önem taşımaktadır” dedi. Vali Erkmen, ileri teknolojide makine ekipman kullanımını teşvik edici ve yaygınlaştırıcı rol oynayan bu desteklemeye, 2010 yılında da çiftçilerimiz tarafından büyük ilgi gösterildiğini söyledi.

“1018 çiftçi başvurdu”
Vali Erkmen, “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Denizli’ye, Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında, ilk etapta 1 milyon 690 bin TL ödenek tahsis etti. 2010 yılında, yüzde 50 hibe kapsamında, müracaat süresi içerisinde, merkez ilçe dahil 19 ilçemizden, 1018 çiftçi ailesi makine ve ekipman alım talebinde bulundu” dedi.

İlk etapta 311 çiftçiye destek
Vali Erkmen, “Valiliğimiz İl Tarım Müdürlüğü’ne başvuruda bulunan çiftçilerin müracaat dosyaları 2010/5 numaralı tebliği gereğince, değerlendirmeye alındı. Yapılan değerlendirme sonucu, makine ekipman alımı desteklemelerinden yararlanmak isteyen 311 çiftçimiz, ilk etapta destekleme kapsamına alınmıştır” dedi.

Vali Erkmen, projenin uygulama konulduğu 2007 yılından bu yana yapılan makine ve ekipman destekleri hakkında da bilgi verdi. Vali Erkmen, “Projenin uygulamaya konulduğu 2007 yılında 24 çiftçimize, 2008 yılında 107 çiftçimize, 2009 yılında 208 çiftçimize, 3 yılda almış olduğu makine ve ekipmanlar için toplam 3 milyon 50 bin 952 TL hibe verilmiştir. 2010 yılında verilecek olan makine ekipman desteklemesi ile beraber toplam 650 çiftçimize 4 milyon 740 bin 952 TL hibe verilmiş olacaktır. İlimiz tarımının gelişmesine katkı sağlayacak olan bu projenin çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Bu sene ilk etapta, makine ekipman desteği almaya hak kazanan çiftçiler, Tarım İl Müdürlüğü’nün www.denizlitarim.gov.tr adresli internet sitesinde açıklandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı