Mutluluk meyvesi üreten çiftçi, ABD, Rusya ve Avrupa’ya ihracat yapıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Mutluluk meyvesi üreten çiftçi, ABD, Rusya ve Avrupa’ya ihracat yapıyor

Mutluluk meyvesi üreten çiftçi, ABD, Rusya ve Avrupa’ya ihracat yapıyor

Çivrilli çiftçi Mustafa Aslan, 5 yıl önce ‘Mutluluk Meyvesi’ diye bilinen Goji Berry üretimine başladı. Şimdi 10 ton ihracat yapıyor.

Ferah Işık / DENİZLİHABER / 11 Ağustos 2017 Cuma, 11:30

Çivril’e bağlı Yassıhöyük mahallesinde çiftçi Mustafa Aslan, anavatanı Çin olan mucize, ‘mutluluk meyvesi’ olarak tanımlanan Goji Berry’i 5 yıl önce dikti. 2 bin yıldır Çin’de tıbbi bitki olarak kullanılan meyve, Çivril topraklarını çok sevdi.

Türkiye’de fazla tanınmayan mutluluk meyvesini 5 yıl önce 12 dekarlık arazisine diktiğini, zamanla fidan satışı da yapmaya başladığını söyleyen Mustafa Aslan, bir ağacın sezonda 40 kilo meyve verdiğini söyledi. Ekonomik getirisi yüksek olan ömrü uzattığı, enerji ve dayanıklılığı arttırdığı iddia edilen ‘Mutluluk meyvesi’nin kilosunu yurt içine 45-50, yurt dışına ise, 30 ABD doları karşılığı sattığını söyledi.

GEÇEN YIL 10 TON İHRACAT YAPTI
Mustafa Aslan, yenilik ararken goji berry meyvesini keşfettiğini söyleyerek, “Mutluluk meyvesinin’ bilinen bir hastalığı olmadığı için hiç ilaç kullanmıyoruz ve doğal olarak meyve yüzde 100 organik yetiştiriliyor. Goji Berry’nin kökleri toprağın 50 metre kadar altına kök saldığından, dikimde 3 yıl sonra sulamaya gerek kalmıyor. ‘Mutluluk meyvesi’ Denizli bölgesinde fazla tanınmıyor. www.gojiberryburada.com isimli siteyi kurdum ve bu site üzerinden de satış yapıyorum. Yüksek rakımları seven mutluluk meyvesi ülkemiz ihracatında da önemli bir kaleme sahip oldu. Yılda 10 ton ihracat yapıyorum” dedi.

MUTLULUK MEYVESİNİN BİR DİĞER ADI DA ÖLÜMSÜZLÜK MEYVESİ
‘Mutluluk meyvesinin’ Haziran ayında ürün vermeye başladığını ve Kasım ayının son haftasına kadar hasat yaptıklarını söyleyen Mustafa Aslan, bunun bir diğer isminin ‘Ölümsüzlük meyvesi’ olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Goji berry cinsel gücü artırıyor, karaciğerleri koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Sedef, şeker hastalığı ve kronik alerjiye de iyi geldiği tıbben kanıtlanmış. Goji Berry küçük yumuşak meyveleri olan bir bitkidir. Çok sulu ve tatlıdır. Tadı, yaban mersini ve kiraz arasında olan Goji Berry taze meyve olarak tüketildiği gibi kuru üzüm olarak da tüketilir. Bu meyvenin yapraklarından bitki çayı, saplarından da yağ yapılır. Hafızayı güçlendirdiği, kansere karşı vücudu koruyup, tümör büyümesini engellediği de biliniyor.”

“KIRAÇ TOPRAKLARDA YETİŞEBİLİR”
Ülkemizde Goji Berry’nin ilk deneme üretimi 1 dekarlık alanda Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yapıldı ve başarılı olundu. Çivrilli çiftçimiz Mustafa Aslan da Çivril’de yetiştirdi ve oldukça yüksek verim alıyor. Dikildikten 1 yıl sonra meyve vermeye başlayan bu bitkide en güzel verim 4-5 yaşlarında alınır. Goji Berry’nin yetiştirilmesi kadar budama yöntemi de çok önemli bir yere sahiptir. Doğru budama yöntemi ile daha verimli sonuçlar elde edilip, bu güzel meyveden daha çok kişi faydalanabilir. Şemsiye şeklindeki budama yöntemi ile ağaç büyüdükçe, dallar aşağı eğilip rahatlıkla büyüyebilir. 800-1200 rakımlı yerlerde yetişen Goji Berry dikim sahasının Çivril’de yaygınlaşması için saha çalışmaları oldu ve başarılı da olundu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı