Denizli’den rekor düzeyde alabalık ihracatı yapıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’den rekor düzeyde alabalık ihracatı yapıldı

Denizli’den rekor düzeyde alabalık ihracatı yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Denizli’deki alabalık üretim verilerini açıkladı. Denizli’de 127 adet alabalık üretim çiftliği bulunuyor. 2012’de bu çiftliklerden toplamda 1 milyon 174 bin 488 kg işlenmiş balık ihracatı gerçekleştirildi.

/ DENİZLİHABER / 9 Şubat 2013 Cumartesi, 15:16

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, alabalık üretim ve ihracatının her geçen gün arttığı belirtildi. Denizli alabalık üretiminde Avrupa’nın ilk sıralarında yer aldığı belirtiliyor.

Açıklamada, “Denizli ülke geneline bakıldığında 127 adet alabalık üretim tesisi ile tesis sayısı bakımından ilk sırada yer alıyor. Gelinen son noktada yıllık 4 bin 350 ton porsiyonluk alabalık, yıllık 9 milyon 732 bin 800 adet de yavru alabalık üretim kapasitesine ulaşmış bulunuyoruz. Bu bağlamda ilimizde özellikle Çameli ilçesi başta olmak üzere muhtelif yörelerde alabalık yetiştiriciliğine uygun zengin su kaynakları bulunmaktadır. İlimizde ilçeler bazında tesis dağılımı ise Çameli 107, Acıpayam 6, Merkez 5, Çal 6, Çivril 3 adettir. Hem porsiyonluk alabalık, hem de yavru alabalık üretimine Bakanlığımız tarafından maddi destekleme yapılmakta olup, bu maddi desteklemelerde sektördeki gelişmelere ivme kazandırmıştır. Bu bağlamda 2012 yılında toplam 1 milyon 453 bin 301 TL yavru ve porsiyonluk alabalık desteklemesi yapılmıştır. Bu yıl ise 1 milyon 738 bin 882 TL destekleme ödemesi kesinleşmiş, ödemeler yıl içeresinde yapılacaktır ” denildi.

Alabalık üretim tesislerinde yetiştirilen alabalıkların bir kısmı iç piyasada tüketilirken bir kısmı da işleme tesisinde işlenerek AB ülkeleri başta olmak üzere yurtdışına pazarlanıyor. Bu kapsamda 2012 yılı itibariyle işleme tesisinde 677 bin 668 kg füme-fleto alabalık, 482 bin 420 kg dondurulmuş alabalık, 14 bin 400 kg dondurulmuş çipura-levrek balığı olmak üzere toplam 1 milyon 174 bin 488 kg işlenmiş balık ihracatı gerçekleştirildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı