Bozdağ: “Anayasa değişikliği referandumsuz geçsin” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Bozdağ: “Anayasa değişikliği referandumsuz geçsin”

Bozdağ: “Anayasa değişikliği referandumsuz geçsin”

AKP TBMM Grup Başkanvekili Bozdağ, beklentilerinin Anayasa değişikliği paketinin gereken 367 oy çoğunlukla, referanduma gerek kalmadan Meclis’ten geçmesi olduğunu belirtti.

/ DENİZLİHABER / 20 Mart 2010 Cumartesi, 18:30

AKP’nin düzenlediği Siyaset Akademisi Toplantısı’na katılan AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Anayasa değişikliği konusunda hazırlanan taslağın, Pazartesi günü siyasi partilere verileceğini söyledi. Anayasa’nın bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin olarak yürütülen çalışmaların nihai aşamaya geldiğini belirten AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, “Siyasi partilerimizin gruplarından randevu talebinde bulunduk. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çiçek ve benim de katılacağım bir heyetle Pazartesi günü Meclis’te grubu bulunan siyasi partiler ile görüşme imkanı bulacağız. Hazırladığımız Anayasa değişiklik önerisi taslağını kendilerine elden takdim edeceğiz ve görüşlerini talep edeceğiz” dedi.

Siyasi partilerin bu öneriyle ilgili değerlendirmeler yapacağını belirten Bozdağ, önerinin bir taslak olduğunu ve kamuoyunun bu taslağı tartışması için sunulacağını söyledi. CHP’nin Anayasa değişikliği ile ilgili paketi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceği şeklindeki açıklamalarla ilgili soruyu da cevaplandıran Bozdağ, “Önerinin içinde neler var, neler yok bunu bilmeden konuşmak yanlış olur. Demokratik açılım sürecini biz başlattık, daha içinde ne var ne yok bilmeden herkes ‘hayır’ moduna geçti. Anayasa’da değişiklikle ilgili taslak çalışmamız var. Bunun muhtevasına ilişkin bugüne kadar partimizden resmi bir açıklama yapılmadı. Basında ve yayın organlarında bu konuya ilişkin değişik haberler yer alıyor. Bu konudaki hazırladığımız taslağı ilk defa siyasi partilerimize vermeyi düşünüyoruz, ondan sonra basın bu konuyla ilgili bilgi sahibi olacaktır ve tartışacaktır. İçinde ne olduğuna dair bir fikir sahibi olmadan baştan peşin peşin reddetmeyi, doğru bulmuyoruz” dedi.

Bozdağ, “Düzenlemelerin, insan hak ve hürriyetlerini daha teminatlı hale getiren, demokrasiyi daha kökleştiren, standardını yükselten, yargının bağımsızlığını ve hukukun üstünlüğünü temin etmeye dönük ve hak arama yollarının önündeki engelleri kaldırmayı amaçlayan bir ana eksende olduğu görülecektir. Bu düzenlemeler içerisinde elbette destekledikleri, karşı çıktıkları olacaktır. Bunu hep beraber göreceğiz. Umarım ve dilerim bu değişikliği mahkemeye götürerek değil katkı vererek çözerler. Umarım da böyle olur. Anayasa Mahkemesi’ne götürmek isterlerse de götürebilirler. Bu Anayasal bir haktır. Onların kendi takdiri olan bir konu. Ama ben dilerim ve umarım milletin anayasasında yapılan değişikliklerin mahkemeye götürülmeden Meclis’te çözülmesidir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı