Amatem hastaları sinemada - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Amatem hastaları sinemada

Amatem hastaları sinemada

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ilk kez 1992 yılında kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında, Pamukkale Üniversitesi tarafından AMATEM hastalarına yönelik sinema etkinliği gerçekleştirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Ekim 2017 Perşembe, 16:13

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD. bünyesinde Mayıs 2015 tarihinde 12 yatak kapasitesi ile hizmete açılan, Temmuz 2017 tarihi itibari ile 18 yatak kapasitesine ulaşan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) hastaları, hastane başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer ve başhekim yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Erhan Uğurlu’nun katkıları ile psikososyal rehabilitasyonlarına yönelik sinema etkinliğine katıldı.

Etkinlik ile ilgili bilgi veren Psikiyatri AD. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuğçe Toker Uğurlu, “AMATEM birimi alkol ve madde kullanım bozuklukları tedavilerinin yapıldığı bir klinik olup uygulanan ilaç tedavilerine ek olarak bireysel ve grup psikoterapileri, uğraş terapileri, hasta ve ailelere yönelik SAMBA (Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı) psiko eğitimleri yapılmaktadır. Alkol ve madde kullanımı; gençlerin okul ve iş başarılarını etkilemekte, sosyal yönden en aktif olmaları gereken çağlarda, arkadaşlarından, ailelerinden ve zevk aldıkları tüm faaliyetlerden uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Bu durumu değerlendirdiğimizde ilaç tedavileri ve psikoterapötik müdahalelerin yanında, hastaların psikososyal rehabilitasyonuna yönelik planlanan faaliyetlerin önemi dikkat çekicidir” dedi.

AMATEM kliniğinde başarı ile yürütülen tedavi programlarına ek olarak psikososyal rehabilitasyon etkinliklerinin de rutin tedavi programlarına dahil edilmesinin planlandığını da ifade eden Yrd. Doç. Dr. Uğurlu, hastalarının tedavisinin yanı sıra huzur ve mutluluklarının AMATEM için önemli olduğunu kaydetti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı