Çiğ et tehdidi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çiğ et tehdidi

Çiğ et tehdidi

Denizli Devlet Hastanesi Parazitoloji Uzmanı Doç Dr. Meral Türk, iyi pişmemiş etlerin parazit hastalıklarına yol açabileceğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 28 Aralık 2007 Cuma, 01:00

Kurban Bayramı’nın ardından et tüketiminin artmasına dikkat çeken Türk, parazit hastalıklarından korunmak için tüketilen etlerin iyi pişmesi gerektiğini söyledi. Et ile bulaşan hastalıklardan olan toxoplasmoz, kist hidatik (bulaşıcı kist) ve teniyoz (abdest bozan hastalığı) gibi hastalıkların önemli risk oluşturduğunu ifade eden Türk, vatandaşları uyardı.

“Hastalık anne karnındaki bebeğe geçebilir”

Türk, “Ülkemizde et ile bulaşan parazit hastalıklarından en önemlisi toxoplasmoz olup, %45-50 oranında görülen bu parazit 3 şekilde insana bulaşır. Bunlar; enfekte bir hayvanın etini iyice pişirilmeden yenmesiyle, enfekte bir kedinin dışkısı ile temas edip daha sonra bu temasın gerçekleştiği eli yıkamadan ağza götürülmesiyle, kedi dışkısının bulaştığı sebze ve meyvelerin iyi yıkanmadan yenmesiyle olabilir. Bu parazitler, kan yoluyla ve kan nakilleriyle anne karnındaki bebeğe de geçebilir” diye konuştu.

“Zeka geriliği ve körlüğe neden olabilir”

Toxoplasmoz’un genellikle hiçbir belirti göstermediğini söyleyen Denizli Devlet Hastanesi Parazitoloji Uzmanı Doç Dr. Meral Türk, semptom gösterenlerin boyun ve ense kısmında çok sayıda beze oluşabileceğini söyledi. Toxoplasmoz hastalığının en çok hamilelerde ve immun sistemi bozuk kişilerde önem kazandığını belirten Türk, “Toxoplasmoz, bağışıklık sistemi zayıf veya baskılanmış kişilerde ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir tabloya yol açabilir. Ayrıca, paraziti ilk defa hamilelikleri esnasında alan kişilerde hastalık, düşük, ölü doğum ya da bebeğin başının büyük veya küçük olmasına neden olurken, bebeklerde zeka geriliği ve körlük gibi problemlere de yol açabilir” dedi.

“Dikkat edilmesi gereken noktalar”

Bu hastalığa yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren Denizli Devlet Hastanesi Parazitoloji Uzmanı Doç. Dr. Türk, “Hamilelikte önce mutlaka toxoplasmoz hastalığının geçirilip geçirilmediği kontrol edilmesi gerekmektedir. Toxoplasmozdan korunmanın en etkili yolu hijyen kurallarına uymaktır. Eller sık sık yıkanmalı, eğer toprak ile uğraşılıyorsa mutlaka eldiven giyilmeli,çiğ ya da az pişmiş et tüketilmemeli (salam sucuk vb), çiğ et ile temas ettikten sonra mutlaka eller yıkanmalı, çiğ et kesilen bıçak ile iyice yıkamadan başka bir madde kesilmemeli, çiğ et kesilen kesme tahtalarını iyice yıkamadan üzerinde başka bir işlem yapılmamalıdır. Çiğ sebze ve meyveler mutlaka çok iyi yıkanmalıdır. Pastörize edilmemiş süt içilmemeli ve bu tür sütlerden üretilmiş ürünler tüketilmemelidir. Bu tür çiğ gıdayı tüketen kedi ve köpeklerin vücudunda bu parazitler evrim geçirerek insanlarda hastalık oluşturabilen formlara dönüşmektedir. Bunlarda insanlar için bulaşıcı olmaktadır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı