DDH'de organ nakli eğitimi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DDH’de organ nakli eğitimi

DDH’de organ nakli eğitimi

Denizli Devlet Hastanesi organ bağışı konusunda potansiyel donör tespiti ve bakımının yapılması, beyin ölümü ve organ bağışı ile ilgili toplumun ve sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi, organ bağışının artırılması amacıyla proje çalışması başlattı.

/ DENİZLİHABER / 22 Haziran 2010 Salı, 17:42

Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakil Koordinatörü Op. Dr. Sami Cebelli’nin organizatörlüğünde başlatılan projede çalışacak ekip üyeleri oluşturuldu ve 112 Acil, Acil Servis, uzman hekim, hemşireler ve sağlık çalışanlarına eğitim verilmeye başlandı. Hekimlerin eğitimini Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakil Koordinatörü Op. Dr. Sami Cebelli, hemşirelerin eğitimini ise Organ Nakil Hemşiresi Deniz Takas veriyor.

Eğitimlerde doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarına organ bağışı konusunda bilgi veren Op. Dr. Sami Cebelli, “İspanya, organ bağışında dünyada önde gelen ülkeler arasında yer almakta olup, yaklaşık bir milyon nüfusa 34 kadavra donörü ( beyin ölümü gerçekleşip organları bağışlanan kişi) düşmektedir. Bu rakam Türkiye’de milyon başına 1 kişi bile değildir. Türkiye bu anlamda İspanya’nın yaklaşık olarak 40 kat gerisinde kalmaktadır. Avrupa’da ise organ naklinin yüzde 80’i kadavradan (beyin ölümü gerçekleşen kişilerden) yüzde 20’si canlıdan (sağlıklı kişilerden) gerçekleşirken, Türkiye’de bu oranın yüzde 80’i canlıdan, yüzde 20’si ise kadavradan gerçekleşmektedir” dedi.

Organ Nakil Koordinatörü Op. Dr. Sami Cebelli, ”Organ bağışında çok gerilerde kalan ülkemizde 13 bin 956 böbrek, 1469 kişi karaciğer, 4 bin 958 kişi kornea, 227 kişi kalp, 282 kişi kemik iliği, 64 kişi pankreas, 30 kişi kalp ve akciğer, 10 kişi kalp kapağı, 1 kişi akciğer nakli beklemektedir. Bu rakamları göz önünde bulundurduğumuz zaman organ naklinin önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Biz de tüm bu rakamlardan yola çıkarak önce hastanemizde daha sonra Denizli’de ardından da ülke genelinde organ nakli konusunda insanları bilinçli ve duyarlı olmaya davet etmek, organ bağışı oranlarını artırarak, organ bekleyen insanlara hayat vermek istiyoruz. Proje kapsamında toplumsal alanlarda bilinçlendirme çalışmalarını ve kampanyaları düzenleyeceğiz.” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı