Denizli KETEM Türkiye birincisi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli KETEM Türkiye birincisi

Denizli KETEM Türkiye birincisi

Olası kanser tehdidini önleyen Denizli Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) eğitim ve kanser taramalarındaki başarılarıyla Türkiye birinciliğini elde etti.

/ DENİZLİHABER / 26 Haziran 2013 Çarşamba, 11:28

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından KETEM çalışmaları farklı açılardan günlük- haftalık – aylık periyotlar halinde değerlendiriliyor. 2013 yılı Şubat ayı ilk haftasının yapılan değerlendirmeleri sonucu Denizli Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinin (KETEM) meme, rahim ağzı ve kolon kanseri taramalarında en fazla tarama yapan merkez seçildi ve Türkiye birincisi oldu.

KETEM Sorumlu Hekimi Dr. Tülay Alan, Meme, rahim ağzı (serviks) ve bağırsak (kolorektal) kanserlerine bağlı ölümleri azaltmayı hedefleyen KETEM’in, yürüttüğü çalışmalarda 12 yıldır görev yaptığını belirterek “Kanserin artan önemi ve maliyeti, kanserin önlenmesi, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkarmaktadır. KETEM olarak toplumun kanserle ilgili farkındalığını arttırmayı, tanımlanmış risk gruplarına oluşturulmuş tarama standartları doğrultusunda yapılacak toplum tabanlı tarama programlarıyla (Meme, rahim ağzı, bağırsak) erken dönemde tanı konulmasını hedefliyoruz. Son bir yıldır tarama standartlarımız genişletildi. Meme için 40-69 yaş grubu kadınları 2 yılda bir, rahim ağzı için 30-65 yaş grubu kadınlarda 5 yılda bir taramalarını yapıyoruz. Amacımız kansere bağlı ölümleri azaltmak “ dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Denizli Belediyesi’nin işbirliği ve aile hekimlerinin katkılarıyla daha fazla halka ulaşıldığını söyleyen Denizli Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Demirciler “Açıldığı günden bu yana maksimum performansla çalışan KETEM’de ki tüm çalışanları gayret ve başarılarından dolayı tebrik etmek için Müdürlüğümüz tarafından KETEM personeline teşekkür belgesi verdik. Denizli KETEM olarak sürekli derecelerdeydik. Bu sefer 3 alanda meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taramasında birincilik aldık. Arkadaşlarımızın bu öz verili çalışma şekillerini bizde teşekkür ederek gösterdik. KETEM Randevu ile veya doğrudan başvurularak Ulusal Kanser standartları çerçevesinde uygun olan kişilere kanser taramaları tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır. Yaş aralıkları tutan bütün halkımızı taramalar için merkezimize gelmelerini rica ediyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı