Dünyada tanınan Türk hekim Cerrahi Hastanesi'ni ziyaret etti - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Dünyada tanınan Türk hekim Cerrahi Hastanesi’ni ziyaret etti

Dünyada tanınan Türk hekim Cerrahi Hastanesi’ni ziyaret etti

Dünyaca tanınan Türk hekim Ord. Prof. Dr. Afksendyios Kalangos, BSK Denizli Cerrahi Hastanesi’ni ziyaret etti.

/ DENİZLİHABER / 6 Mayıs 2010 Perşembe, 17:20

Dünyanın dört bir yanında yaptığı çalışmalarla tanınan Türk hekim Ord. Prof. Dr. Afksendyios Kalangos, 59. Uluslararası Avrupa Kalp Damar Cerrahisi Derneği Kongresi (ESCVS)’ne katılmak için Türkiye’ye geldi. Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nün başında bulunan Ord. Prof. Dr. Kalangos, Prof. Dr. Ahmet Baltalarlı’nın davetiyle geldiği Denizli’de BSK Denizli Cerrahi Hastanesi’ni ziyaret etti. Hastanenin kurucu hekimlerinden Prof. Dr. Ahmet Baltalarlı ve yöneticileri ile beraber hastaneyi gezerek hastane hakkında bilgi aldı. Hastaneyi gezen Kalangos, hastaneyi çok beğendiğini ve yeni bir hastaneye göre ameliyat sayısının ve kalitesinin çok iyi olduğunu belirtti. Kalp Damar Cerrahı olan Ord. Prof. Dr. Afksendyios Kalangos, hastanenin kurucu hekimlerini verdikleri sağlık hizmetinden dolayı tebrik ederek, onlarla sağlık konusunda sohbet etti.

Ord. Prof. Dr. Afksendyios Kalangos kimdir?
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. İhtisasını Siyami Ersek Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi’nde yaptı. Tıp literatürüne geçen geliştirdiği 14 ayrı teknik ve buluştan dolayı 100 yılın en iyi cerrahlarından biri olarak gösteriliyor. İki kez Nobel Tıp Ödülleri’ne aday gösterildi. Vakfı sayesinde fakir ülkelerde çoğu çocuk tam 9 bin kişinin yaşama döndürülmesiyle tanınıyor. Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’ne kürsü başkanı olarak atandığında Türk olduğu için engellenmeye çalışılan ama ülkede ilk kez ‘Bakanlar Kurulu kararıyla’ kürsü başkanı olma başarısını gösterdi. Son olarak ‘takıldıktan sonra vücut içinde eriyen kapak halkasını’ icat eden Dr. Kalangos, 4 yıl önce patentini aldığı halkanın üretimine geçildiğini ve 20’si Türkiye’de olmak üzere 100’e yakın hastada uygulandığını belirtiyor. Kalangos aynı zamanda suni damar, suni akciğer, hücresel kalp nakli ve biyolojik kalp kapağı gibi hayati projeler üstünde de çalışıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı