Yeşile pedal attılar - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Yeşile pedal attılar

Yeşile pedal attılar

Denizli Bisikletliler Derneği üyesi 13 bisiklet binicisi Çamlık Mesireliği’nden yürüyüş yolu olarak kullanılan 1. Çeşme Mevkii’ne kadar olan bölümde dört saat boyunca çöp topladı.

/ DENİZLİHABER / 25 Haziran 2010 Cuma, 17:30

Kent sakinlerinin hafta sonları yoğun olarak rağbet gösterdiği ve doğa yürüyüşlerinin yapıldığı bölgede bisikletliler dört saatte altı büyük boy çöp torbası dolusu atığı toplayarak görevlilere teslim etti.. Doğaya ve çevreye olan saygılarından ötürü motorlu taşıt kullanmak yerine bisiklet kullanmayı tercih ettiklerini belirten Denizli Bisikletliler Derneği Başkanı Hakan Atmaca, yaptıkları çevre temizliğinin herkese örnek olmasını istediklerini söyledi. Doğaya atılan plastik pet şişelerden çöplere kadar birçok atığın çürüyüp yok olması için yüzlerce yılın geçmesinin gerektiğine dikkat çeken Dernek Başkanı Atmaca, “Denizli’de egzoz gazlarından çıkan zehirli gazların insan sağlığını ve doğayı tehdit ettiğini anlatıyoruz. İnsanların ve kamuoyunun ilgisinin çevre katliamına karşı biraz daha çekebilmek için dernek olarak bisikletlerimizle turlar düzenliyoruz. Çamlık Mesireliği ilimizin en eski ve en önemli piknik alanlarından biri. Çamlık Dağı ’da spor yapmak isteyenlerin sağlıklı yaşamak isteyenlerin doğa yürüyüşü yaptıkları yerlerin başında geliyor. Bu bölgenin çok temiz olması gerekiyor. Bilinçsiz ve duyarsız vatandaşların çevreyi kirlettiğine birçok kereler şahit olduk. Bu gidişata dur demek içinde temizlik hareketi başlattık. Yaklaşık 40 derece sıcakta çöp topladık” Dedi.

Bisikletlerle geldiler
Sabah saatlerinde temizliğe katılacak tüm dernek üyeleriyle Çınar Meydanı’ n da buluştuklarını ve pedal atarak Çamlık Seyir Tepesi’ne kadar geldiklerini anlatan Dernek Başkanı Atmaca, “Bisikletlerimizde seyir tepesine kadar tırmandık. Derneğimize üye etkinliğimize katılan her bisiklet tutkununa bir adet büyük boy çöp torbası verdik. Uygun aralıklarla sıraya geçerek, seyir tepesinden 1. Çeşme Mevkii’ne kadar olan yaklaşık 2 kilometrelik alanda çöp topladık. 13 üyemiz ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çevre temizliğimiz 4 saat sürdü. Topladığımız 6 büyük çöp torbası dolusu atığı da orman müdürlüğü yetkililerine teslim ettik. Doğanın korunması çevre temizliğine önem verilmesi gerektiğini çok iyi biliyoruz. Diğer insanlara da örnek olmak için böyle bir etkinlik düzenledik. Gelecek kuşaklarında temiz bir çevreye ve yeşil bir doğaya ihtiyacı var. Bu güzellikleri mahvetmeye hiç kimsenin hakkı yok” dedi. Temizliğin ardından dernek üyesi bisikletçiler Dilara Atmaca, Fatmanur Yılmaz, Hakan Atmaca, Melike Döner, İbrahim Orçun Kara, Selim Yılmaz, Nurhan Atmaca, Ahmet Pürnek, Eşref Eşrefoğlu, Ali Rıza Gemici, Hakan Eryiğit, Yusuf Madak ve Ümit Tosun şehir turu attı. Etkinlik akşam saatlerinde sona erdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı