Protokol imzalandı. Hükümlüler kamuya yararlı işlerde çalışacak - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Protokol imzalandı. Hükümlüler kamuya yararlı işlerde çalışacak

Protokol imzalandı. Hükümlüler kamuya yararlı işlerde çalışacak

İl genelindeki ceza ve tutuk evlerindeki hükümlüler kamuya yararlı işlerde ücretsiz çalıştırılacak. Valilik ile Başsavcılık arasında konuya ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Şubat 2018 Salı, 17:29

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen protokole törenine Vali Hasan Karahan ve Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz katıldı.

Denizli Valiliği ile Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı arasında haklarında kamuya yararlı bir işte çalıştırılması kararı verilen hükümlülerin çalışma sürelerinin yerine getirilmesini sağlamayı ve yeniden suç işlemelerini engelleyici etkenleri güçlendirmeyi, sosyalleşmelerini teşvik etmeyi, toplumu suça karşı korumayı, üretken, verimli, kanunlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk sahibi bir yaşam biçimine uyumlarını kolaylaştırma amacıyla işbirliği protokolü Vali Karahan ve Başsavcı Yılmaz tarafından imzalandı.

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz; Denetimli Serbestlik tedbiri altındaki yükümlülerin gerek kamu cezalarının infazında gerekse de ihtiyaç duydukları desteğin sağlanmasında bu protokolün faydalı olacağını ifade etti

Protokol hakkında bir değerlendirmede bulunan Vali Hasan Karahan, işbirliği protokolünün TCK ve CMK’nın ilgili maddeleri ile Denetimli Serbestlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin ‘İşbirliği Protokolü’ çerçevesinde hazırlandığını, protokolle Valilik ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında kamuya ait işlerde çalışmalarına karar verilen hükümlülerin belirlenmesi, işe yerleştirilmeleri, iş denetimleri, kontrolleri gibi konularda kurumlar arası işbirliği şartlarının düzenlendiğini belirtti.

Denetimli serbestlik yükümlülüğü altında bulunan kişiler; adliye, okul, cami vb. kamu kurum ve kuruluşlarında kamu yararına ücretsiz çalıştırılarak hem kurumların personel ihtiyaçları giderilmekte hem de yükümlüler kendilerini daha faydalı hissetmektedirler. Ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan işbirliği sayesinde de kendi işlerini bulma, iş kurma, hukuki, mesleki, ahlaki ve psikososyal destek almaları sağlanmaktadır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı