“Geçici değil, kalıcı çözümler üretilmeli” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

“Geçici değil, kalıcı çözümler üretilmeli”

“Geçici değil, kalıcı çözümler üretilmeli”

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı İbrahim Şenel, Denizli Belediyesi’nin, Bayramyeri Meydanı’nda yaptığı düzenleme çalışmalarının, sadece satıh düzenlemeleri ve yol genişliklerinin değişmesini kapsadığını belirterek, “Kent merkezine, geçici değil kalıcı çözümlerle müdahale edilmeli” dedi.

/ DENİZLİHABER / 12 Mayıs 2010 Çarşamba, 17:23

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı İbrahim Şenel, Denizli Belediyesi’nin, Bayramyeri Meydanı’nda yaptığı düzenleme çalışmalarını, şubede, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yaptığı basın toplantısında değerlendirdi. Dört Çeşme Mevkii’nden başlayarak, Demirciler Caddesi’nden inen ve Kaleiçi bölgesini çevreleyerek, sebze halinin yanından inen yolların düzenlenmesini içeren çalışmayı, geçici bir çözüm olarak gördüklerini belirten Şenel, “Kent merkezindeki noktalara, geçici değil, kalıcı çözümlerle müdahale edilmeli” dedi.

“Sadece bir satıh ve yol
genişliği değişikliği yapılıyor”
Bayramyeri’nde devam eden çalışmanın, mevcut haliyle, herhangi bir plan değişikliği içermediğini ve sadece satıh ve yol genişliklerinin değişmesini kapsadığını söyleyen Şenel, “Mevcut çalışmanın içeriğinde, Bayramyeri Meydanı ve hallerin bulunduğu bölge yoktur, ya da ihale kapsamına dahil edilmemiştir. Eğer bir çalışma varsa bile bu kamuoyu ile henüz paylaşılmamıştır. Oysaki, planlama geniş ve etki ettiği alanlar dahil edilerek yapılması gereken bir düzenlemedir. Planlamaya, bölgenin tamamının kentsel sit alanı ilan edilmesi ile başlanmalıdır. Bölgedeki farklı koruma kararları tek bir yasal düzenleme altında toplanmalıdır” dedi.

“Bayramyeri Meydanı tamamen yayalaşsın”
Bayramyeri Meydanı’nın, yeni düzenlenecek Hükümet Konağı Meydanı ile birlikte ele alınarak, haller ve meydan ilişkisinin kurulması gerektiğini söyleyen Şenel, “Bu durumda, trafik kararlarını da içine alan kapsamlı düzenleme tamamlanırsa, bugün yapılan çalışmalar daha büyük anlam ifade edecektir. Çalışma ve hazırlıkları devam eden ulaşım ana planı çalışması sonucunda, bölge özelinde çeşitli ulaşım ve yayalaştırma kararları üretilecektir. Kurumsal tavrımız ve beklentimiz, bugün içinden taşıt trafiği geçen Bayramyeri Meydanı’nın kısa vadede tamamen yayalaşmasından yanadır” dedi.

Şenel, yapılacak planlama çalışmalarında, üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı