8 ASKER SERBEST BIRAKILDI - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

8 ASKER SERBEST BIRAKILDI

8 ASKER SERBEST BIRAKILDI

Hakkari Dağlıca’daki baskında terör örgütü PKK’nın kaçırdığı 8 askerle ilgili davada askerlere tahliye kararı çıktı.

/ DENİZLİHABER / 2 Şubat 2008 Cumartesi, 01:00

Van Askeri Mahkemesi’ndeki duruşmada, çatışmada bulunan 5 askerin tanıklığına başvuruldu. Tanık askerlerin dinlenmesinden sonra askeri savcı, piyade er Ramazan Yüce’nin dışındaki tüm askerler için tahliye talebinde bulundu. Mahkeme, 8 askerin tahliyesine karar verdi. 8 sanık asker, “suç ve suçluyu alenen övmek, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak suçuna yardım, emre itaatsizlikte ısrar” gibi suçlardan yargılanıyordu. Sanıklardan er Ramazan Yüce için ömür boyu, diğer askerler içinse 3 ay ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyordu. Askeri mahkeme, sanık ve tanık ifadelerine yayın yasağı getirmişti.

Bu arada, sanık avukatları, olayda güvenlik zafiyeti olduğu gerekçesiyle Dağlıca Tabur Komutanı Kurmay Yarbay Onur Dirik ve diğer askeri yetkililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Atakulların evinde coşku var

Serbest bırakılma haberini televizyondan öğrenen Denizlili er Fatih Atakul’un ailesi kararı sevinçle karşıladı. Basına demeç vermeme kararını sürdüren ailenin şimdi oğullarından haber bekledikleri öğrenildi. Ailenin çevresine kararla ilgili kimsenin kendilerini bilgilendirmediğini, kararı televizyondan öğrendiklerini söyledikleri ve oğulları Fatih Atakul’un henüz kendilerine telefonla dahi olsa ulaşmadığı bilgisini verdikleri öğrenildi.

Asker ocağına mı ana kucağına mı?

Serbest bırakılan erlerin şimdi akibetleri merak konusu. Vatani görevinin henüz 9 aylık kısmını geride bırakan Fatih Atakul, asker ocağına dönüp askerliğini mi yapacak yoksa evine mi dönecek? Bu soru ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı