Akran arabulucu şiddeti önleyecek - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Akran arabulucu şiddeti önleyecek

Akran arabulucu şiddeti önleyecek

Denizli’de, okullarda şiddet olaylarının önlenmesi için ‘akran arabuluculuk eğitim programı’ uygulanacak.

/ DENİZLİHABER / 29 Nisan 2010 Perşembe, 15:55

Denizli Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, okullarda şiddet olaylarının önüne geçmek, öğrencilerin fiziksel ve psikolojik olarak zarar görmelerini önlemek amacıyla “Akran Arabuluculuk Eğitim Programı”nı uygulayacaklarını bildirdi.

Oğuz, Denizli Çınar Öğretmenevi’nde düzenlediği basın toplantısında, kentteki okullarda şiddet olaylarının yaşanmadığını, buna rağmen öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları sorunlara yapıcı ve olumlu çözüm bulabilmeleri için böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Programın, Rehberlik Araştırma Merkezi bünyesinde oluşturulan ekip tarafından geliştirildiğini anlatan Oğuz, Yunus Emre Ticaret Meslek Lisesi ve Nalan Kaynak Anadolu Lisesinde pilot uygulamasının yapıldığını bildirdi.

Oğuz, şöyle devam etti: “Okullarda yaşanan şiddet olayları, öğrencilerin fiziksel ve psikolojik olarak zarar görmesine, okula karşı olumsuz tutumlar geliştirmesine, öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimlerine ket vurulmasına neden olmaktadır. Şiddet olayları okulun doğasına ve var oluş amacına aykırıdır. Çünkü okul, öğrencilerin iyi bir vatandaş ve birey olmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle öğrencilere yaşam becerileri ile şiddete alternatif olabilecek yollar sunmamız gerekmektedir.”

Öğrencilere “yapıcı ve barışçıl çatışma çözme yollarını” öğretmenin, okulun ve eğitimin amaçlarıyla uygun ve gerekli olduğunu ifade eden Oğuz, şunları kaydetti: “Bu amaca hizmet edecek yol ise okul kültür ve iklimine akran arabuluculuk modelini kazandırmaktır. Akran arabuluculukta öğrenciler tarafsız üçüncü bir arkadaşlarının yardımıyla çatışmalarını müzakere ederek, yapıcı biçimde çözebileceklerdir. Bu görevi üstlenecek tarafsız üçüncü kişiye ‘akran arabulucu’ diyoruz. Öğrencilerimize çatışmanın doğasının anlaşılması, iletişim, öfke yönetimi, müzakere ve akran arabuluculuğu gibi temel yaşam becerileri kazandırılacaktır.”

Oğuz, daha sonra, Rehberlik Araştırma Merkezince verilen 5 aylık “Çatışma Çözme ve Akran Arabuluculuğu Öğretme” programına katılan öğretmen ve öğrencilere “Akran Arabulucu” sertifikalarını verdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı