Engelleri, eğlenmelerini engellemedi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Engelleri, eğlenmelerini engellemedi

Engelleri, eğlenmelerini engellemedi

Denizli Belediyesi’nin organize ettiği engelliler günü programında, engelliler gönüllerince eğlenip unutulmaz bir gün yaşadı.

/ DENİZLİHABER / 3 Aralık 2007 Pazartesi, 01:00

Denizli Belediyesi’nin organize ettiği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engelliler gönlülerince eğlendi. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’ndaki programa, Denizli Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz, Denizli Belediye Başkan Vekili Sefa Dalbudak, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ile çok sayıda engelli derneği başkanları ve üyeleri katıldı. Denizli Belediyesi Başkan Vekili Dalbudak yaptığı konuşmada, belediyenin trafikte sinyalizasyon sistemlerini engellilere göre düzenlediğini, su ve ulaşımda büyük kolaylık sağladığını söyledi. Belediyenin, engelli yaşamının her alanında yer alarak bir parça olsun sorunlarını paylaşmak amacında olduğunu ifade eden Dalbudak, belediye hizmetlerinin artarak devam edeceğini sözlerine ekledi. Denizli Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz da devletin her vatandaşına sahip çıkmak gibi bir görevi bulunduğunu belirterek, “Bizler kentte gerek valilik, gerek belediye ve gerekse diğer kurumlarla sizlerin yanınızdayız. Sorunlarınızın çözümü için tüm kaynaklarımızı kullanıyoruz” dedi. Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Azmi Ermiş, Türkiye Körler Federasyonu ve Dünya Engelliler Federasyonu üyesi olmasına rağmen birçok ulusal ve uluslararası toplantıda konuşma olanağı bile bulamadığı kaydederek, “Yıllardır hep 2. sınıf olarak yaşıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 12’si engellidir. Birçok toplantıda davet edilmemize rağmen konuşma hakkı bile tanınmadı. Bireyler kendilerinin ifade ettikleri sürece vardır. Denizli’de gittiğimiz her yerde gerçek bir hoşgörü ortamında konuşuyor ve yaşıyoruz. Denizli Belediyesi’nin suda, ulaşımda yaptığı kolaylık ve sesli sinyalizasyon uygulamaları bizi sevindiriyor. Yerel yönetimlerde bizlere karşı yapılanlar, her zaman daha fazla oldu” dedi.

Gönüllerince eğlendiler

Denizli Belediyesi’nin organizasyonunda gerçekleşen ve aralarında Görmeyenler Kültür ve Birleşme, Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme, Zihinsel Engelli Çocukları Koruma ve Yaşatma gibi 8 engelli derneğinin yer aldığı programda, tüm engelliler gönüllerince bir gün geçirdi. Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği üyesi çocuklar, oluşturdukları dans grubuyla izleyenleri coşturdu. Yaklaşık 10 dakika süren gösteride, çocuklar dans konusunda ne kadar yetenekli olduklarını gösterdi. Sakatlar Derneği Denizli Şubesi de hazırladığı skeçle programda yer aldı. Altı Nokta Körler Derneği Üyesi Pınar Göçek, okuduğu şiiriyle izleyenleri duygulandırdı. Programda, Umut Çocukları Koruma Okul Yaptırma Derneği ve Zihinsel Özürlü Çocukları Koruma Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği de hazırladığı etkinlikle programda yer aldı. Program sonunda, Cansuyu ve Dayanışma Derneği Denizli Şubesi’nce alınan 18 engelli aracı sahiplerine teslim edildi. Bu arada, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Altın ve beraberindeki engelli dernekleri başkanları, program öncesinde Denizli Belediye Başkan Vekili Sefa Dalbudak’ı ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği ise Denizli Belediyesi girişinde fotoğraf sergisi açtı. Sergiden elde edilecek gelir ise otistik çocuklara yönelik olarak yapılan ve inşaatı süren okul için harcanacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı