PAÜ öğrencileri otizmli çocuklarla el ele - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ öğrencileri otizmli çocuklarla el ele

PAÜ öğrencileri otizmli çocuklarla el ele

Pamukkale Üniversitesi Topluma Hizmet Uygulamaları kapsamında Sosyal Bilgiler İletişim Topluluğu (SOBİT) üyesi öğrenciler örnek bir çalışmaya imza attı. Gönüllü üniversite öğrencileri her hafta Denizli Otizm Derneği’ne gelerek otizmli öğrencilerle ilgilenirken, dernek yönetimi de ebeveynler için “Aileler Soruyor, Uzmanlar Yanıtlıyor” söyleşileri gerçekleştirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Aralık 2017 Çarşamba, 18:22

PAÜ Sosyal Bilgiler İletişim Topluluğu, Denizli Otizm Derneği’ne (DOD) destek verdi. Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencileri Ayşe Yılmaz, Zehra Yıldız, Belgin Karaçay, Mustafa Şişli ve Ahmet Yılmaz, DOD’un koordinasyonununda etkinlikler gerçekleştirdi. Üniversite öğrencileri otizmli çocuklarla ilgilenirken aileler için eğitim seminerleri düzenledi.

Ergoterapist Tuğba Koyun, Müzik eğitmeni Mustafa Akyüzlüer, çocuk gelişimi öğretmeni ve yazar Hülya Gürel, Çocuk Gelişimi Öğretmeni Perize Tuncalı ve psikolog Sefer Mavigöl, ailelerin sorularını yanıtladı.

Üniversitelilerin desteği sadece otizmli öğrencilerle ilgilenmekle sınırlı kalmadı. Bir okulun bahçesini temizleyip düzenleyen SOBİT ekibi, Dünya Engelliler Günü etkinliklerine de otizmli çocuklar ve aileleriyle birlikte katıldı.

Otizmli çocuklara nasıl davranılması gerektiğini bilmedikleri için tedirgin olduklarını ama DOD yönetimin kendilerini bilgilendirmesi ve desteği sayesinde rahatladıklarını belirten gönüllü öğrenciler, edindikleri deneyimin öğretmenlik yaşamlarında kendilerine yol göstereceğini ifade etti. Otizmli çocukların ve ailelerinin dünyasına girme fırsatı buldukları için kendilerini şanslı hissettiklerini anlatan üniversiteli gönüllüler, toplumun otizmli çocukları dışlamak yerine onlara destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı