BU DEFA ÜLKEM İÇİN UÇTU! - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

BU DEFA ÜLKEM İÇİN UÇTU!

23 Şubat 2018 Cuma

8 Mayıs 2006 günlü yazıma (Denizli’den uçan Alper) diye başlık atarak, kendisini toplumumuza tanıtmak isterken, Denizli olarak sahip çıkmamız gerektiğini vurgulamaya çalışmıştım. Çünkü Alper Uçar Denizli kökenliydi. Aynı zamanda duayen mimarlarımızdan Sayın Feridun Alpat’ın torunu olduğu için, Denizli’nin kurumları veya iş aleminin sahip çıkarak, ünlü bir buz patencisi olarak parlayacak bir yıldızı sahiplenmeye ve Denizli’nin bir gururu olarak elde tutmamız gerektiğini anlatmaya çalışmıştım.

O tarihlerde Alper Uçar altı kez Türkiye şampiyonu olmuş. 1997 Balkan şampiyonu ve pek çok uluslararası yarışmalarda dereceler almış bir patencimiz olabilmişti. Aynı zamanda Alper Uçar, çok önemli bir güzel sanat ve zarif bir spor olan buz patenciliği uğruna üniversite öğrenimini askıya alarak, 2010 olimpiyatlarına hazırlanıyordu. Nitekim 2011 yılında Erzurum’da gerçekleştirilen 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Sporları artistik patinaj buz dansında, partneri Alisa Agafonova ile Dünya ikinciliğini kazanıp, ilk Türk genci olarak gümüş madalya ile ödüllendirilmişti.

8 Şubat 2014 günü Rusya’nın SOCHI Kentinde açılışı yapılan Dünya Kış Olimpiyatları töreninde, elinde Türk Bayrağı ile gurur vesilemiz, yine Alper Uçar olmuştur. Yalnız kendisi değil, partneri Alisa Agafonova’nın eline de Türk bayrağını verip, bizleri ziyadesiyle gururlandırmıştı. O zaman da söylemiştim, kendi çabaları ile çırpınan Alper Uçar’a destek olunmalıdır demiştim. Böylesi destekleri sağlayacak kurum ve kuruluşlarımızın, uluslararası tanıtım amaçlı reklam imkânı sağlayacaklardır diye teşvik etmeye çalışmıştım. Bir gün Alper Uçar, göğsünde Denizlili bir kuruluşumuzun logosu ile uluslararası buz pistlerinde uçarken elde edilecek reklamı, hangi para ile yaptırabilirsiniz demiştim. Bu fırsat kaçmış sayılmaz. O zaman da dediğim gibi Denizli sanayici ve iş adamları bu fırsatı kaçırmamalıdır. Avrupa’da, özellikle Rusya’da bizleri gururla temsil eden Alper Uçar ile Denizli’nin Dünya piyasalarında gurur vesilesi ticarî kuruluşlarımız için bu büyük bir fırsattır.

Bugün gelinen noktada Alper Uçar ve partneri Alisa Agafonova ile yalnız kendileri için değil, yalnız Denizli için de değil, ama tüm Türkiye için gururumuz olmuşlar ve hepimizi uçurmuşlardır. 2018 Pyeong Chang Kış Olimpiyatlarında, artistik buz pateninde Türk Bayrağı logolu giysileri ile Türkiye’yi temsil etmiş olan Alper Uçar ve partineri ile ilgili bu başarıları, internette en çok okunan haberler içinde yer almıştır.

Kış Olimpiyatları’nda Alper Uçar ve Alisa Agafonova’nın finale kalması, Türk spor tarihine ilk büyük başarı olarak değerlendirilmektedir. Haberlerde bu başarı için (Türkiye, kış sporlarında kendi rekorunu kırdı) diye yazmışlardır. Başka bir haberde de, (tarihi performans) olarak değerlendirilmiş, bu büyük başarı, yere göğe sığdırılamamaktadır.

Alper Uçar’ın alnından öperiz ve kendisini candan kutlarız. Hiçbir kazanç olmasa bile, Denizli adı ve Türk bayrağı uluslararası arenalarda dalgalanırken gururlanmamak mümkün değildir. Bu gururu böylesi günlerde bize yaşattıkları için Alper Uçar ve Alisa Agafonova’ya teşekkürler eder, başarılarının devamını dilerim.

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı