Buldan Cittaslow’a aday - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Buldan Cittaslow’a aday

Buldan Cittaslow’a aday

Buldan’a koruma altına alınan 164 ev ile 32 sokakta restorasyon çalışmaları devam ediyor. Buldan’ın adım adım Cittaslow’a (Yavaş Şehir) ilerlediğini belirten Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Yavaş Şehir kriterlerini taşıyor” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Haziran 2019 Pazar, 15:13

Buldan’da Selçuklu, Osmanlı ve hatta Rum mimari özelliğini günümüze taşıyan 164 ev ile 32 sokak, 2007 yılında koruma altına alındı. Son 12 yılda, Eski Hükümet Konağı, Cezaevi, Halk Evi, Postane Binası, Beyler Konağı, Zehrenti Evi, Tarakçı Evi, Tarihi Beyler Evi, Hattat Asımlar Evi, Behçet Uz Konağı gibi birçok evin restorasyonu tamamlanarak Buldanlıların hizmetine sunuldu. Ayrıca, koruma altına alınan 32 sokaktan projesi hazırlanan 7’sinde sokak sağlamlaştırma çalışmaları devam ediyor.

Buldan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ekrem Uludağ, Peyzaj Teknikeri-Restoratör Zeliha Akyol ve Hande Cirit Künar’dan oluşan restorasyon ekibinin denetiminde gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ekipten bilgi aldı.


Dokuma Pazarı Sokağı’nın güney ve kuzey cephesi ile Beyler Sokağı’nda çalışmaların tamamlandığını açıklayan Başkan Şevik, “2007 yılında koruma altına alınan 32 sokaktan 7’sinin projesini hazırlamıştık. Projesi hazır olan Dokuma Caddesi Beyler Sokağı’nda çalışmalarımız tamamlandı. Semerci Sokak’ta devam eden çalışmalar, Fetciler, Türkmenoğlu, Tavacı, Yeşildere Mahallesi, Paşalar Hanı Sokaklarında da en kısa zamanda başlayacak” dedi.

BULDAN, CİTTASLOW’A ADAY
Buldan’ın sahip olduğu tarihi, kültürel zenginliği, doğal güzelliği ile Yavaş Şehir’e (Cittaslow) aday olduğunu belirten Başkan Şevik, “Buldan, restorasyon ve sokak sağlamlaştırma çalışmalarımız tamamlandığında Yavaş Şehir kriterlerini taşıyor. Çevre, altyapı, kentsel yaşam, turizm politikalarımız hazır. İlçemiz, Yavaş Şehir, Sakin Şehir unvanını hak ediyor” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı