REKLAMI GEÇ

Buldan’da ‘Gelin Koçu geleneği’ unutulmadı

Buldan’da ‘Gelin Koçu geleneği’ unutulmadı

Nişanlı kız ve ailesine, damat tarafından ilk kurban bayramındakoç hediye edilmesiyle bilinen ‘gelin koçu’ geleneği Buldan’da yaşatıldı. Buldan Belediyesi personeli Mehmet Ali Yılmazkoç, nişanlısı Gülçin Tosun için süslediği koçu hediye etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Temmuz 2020 Cuma, 11:44

Kurban bayramları, nişanlı çiftler arasında daha farklı bir anlam taşıyor… Çünkü şimdilerde pek kalmasa da gelin tarafına, damat tarafından ilk kurban bayramında hediye edilen gelin koçu geleneği Buldan’da yaşatıldı.

Buldan Belediyesi personellerinden 23 yaşındaki Mehmet Ali Yılmazkoç, rengarenk süslediği ve boynuzuna altın taktığı koçu, nişanlısı Gülçin Tosun’un evine teslim etti.

Nişanlısına koç hediye eden Mehmet Ali Yılmazkoç, “Gelin Koçu, yıllardan beri süregelen Türk örf ve adetlerinden. Hem Bu geleneğin Buldan’da unutulmaması, hem de nişanlımı sevindirmek adına koç hediye ettim. Allah tüm Müslümanların kurbanlarını kabul etsin” dedi.

Kendisine gelen süslenmiş koçu görünce çok mutlu olduğunu söyleyen Gülçin Tosun ise, “Gelin koçu bizim geleneklerimizde var. Ama son yıllarda unutulmuştu, yapılmıyordu. Mehmet Ali koçla gelince çok sevindim. Nişanlıma ve ailesine teşekkür ederim” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı