Buldan’da ramazan topu yerine siren çalınıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Buldan’da ramazan topu yerine siren çalınıyor

Buldan’da ramazan topu yerine siren çalınıyor

Buldan’da 1940’dan bu yana beri Ramazan aylarında iftar ve sahur vakitlerinde Ramazan topu yerine siren çalınıyor. Ramazan topunun barutunun artırılması nedeniyle yaşanan kazada dönemin zabıta amiri hayatını kaybedince, top yerine siren çalınmaya başlandı. Başkan Şevik, yeniden ramazan topuna dönüş için hazırlık yaptıklarını açıkladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Mayıs 2020 Pazar, 11:40

Buldan’da 1940’lı yıllardan bu yana ramazan topu patlatılmadığını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, bu yıl da Ramazan’da iftar ve sahur vakitlerinin siren ile duyurulduğunu açıkladı.

İnce ve kalın olmak üzere iki ses çıkartan sirenin belediye hizmet binasının çatısında bulunduğunu söyleyen Başkan Şevik, “Halka iftar ve sahur vakti, zamanın Belediye Başkanı Talât Tarakçı’nın İzmir’den getirttiği halk arasında canavar düdüğü denilen siren ile duyurulur. Ramazan topundan vazgeçilmesinin sebebi, o yıllarda Top Damı dediğimiz mevkide, Ramazan topunu patlatan dönemin zabıta amiri, Ramazan topunu kendi bağında atmaya başlar. Bu değişiklikten sonra halk, sahurda topun sesi az çıkıyor diye şikayet eder. O da şikayet azalsın, ses çok çıksın diye topa konulan barutun miktarını arttırır. Barutu fazla olan top patlayınca zabıta amiri hayatını kaybeder. O zamandan bu yana Buldan’da Ramazanlarda top patlatılmaz, sahurda ve iftarda halkın canavar düdüğü dediği ‘siren’ öttürülür” dedi.

TOP DAMI YENİDEN HİZMETE GİRECEK
Ramazan aylarında Türkiye genelinde yaşatılan top atma geleneğini Buldan’da yaşatmak istediklerini söyleyen Başkan Şevik, “Top Damı Mevkii’ni kale siluetinde yeniden düzenleyerek, top atışlarını 55 yıl öncesinde olduğu gibi yine burada yapacağız” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı