REKLAMI GEÇ

Buldan’da taş ev hayat buluyor

Buldan’da taş ev hayat buluyor

Buldan Belediyesi, 120 yıllık taş ev için restorasyon çalışmalarına başladı. Dönemin sivil mimari örneğini taşıyan taş ev, Buldan Belediyesi Kültür Evi ve Konservatuarı olarak hizmet verecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Mart 2022 Pazartesi, 13:59

Buldan Belediyesi, Kurtuluş Mahallesi Bağlayan Sokak’ta yer alan 120 yıllık taş evi, ilçe turizmine kazandırmak için restorasyon çalışmalarına başladı. Dönemin sivil mimari örneğini taşıyan taş evin, Kültür Evi ve Konservatuar olarak hizmet vereceğini söyleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, restorasyon çalışmaları kapsamında evin çatısı, ahşap doğramaları ile tabanlarının yenileneceğini açıkladı.

Başkan Şevik, Buldan’da 2002 yılında gerçekleştirilen kültür varlıkları envanter çalışmasında 200’ün üzerinde yapı ile 32 sokağın koruma altına alındığını belirterek, “Kültür Ringi projesi kapsamında 2007 yılında başlattığımız restorasyon ve sokak sağlıklaştırması çalışmalarımızı hız kesmeden devam ediyoruz. Belediye olarak bu güne kadar tescilli 6 sokağımızın restorasyonunu tamamladık. 2 sokağımızda çalışmalar devam ediyor. Restorasyon projesi Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan 4 sokağımızda ise en kısa zamanda çalışmalara başlamayı planlıyoruz. Sokaklarımızın yanı sıra tescilli evlerimizi de belediye olarak sahip çıkıyoruz. Kamulaştırdığımız evlerin projelerini hazırlayarak birer birer ayağa kaldırıyoruz. Bu evlerimizden biri de 120 yıllık Taş Ev. Taş evin restorasyon çalışmalarına başladık. Yıl içerisinde restorasyonunu tamamlamayı hedeflediğimiz taş ev, Buldan Belediyesi Kültür Evi ve Konservatuarı olarak hizmet verecek” dedi.

Burada açılacak kurslarla Buldan’ın unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden hayat bulacağını söyleyen Başkan Şevik, “Amacımız hem tarihi yapıyı yeniden kültür turizmine kazandırmak hem de ilçemizdeki yetenekli ve güçlü sesi olan gençlerimizi ortaya çıkararak, bu alanda yetiştirmelerine katkı sağlamak. Konservatuarımızda yalnızca gençlerimiz değil, her yaştan vatandaşımızın sosyalleşmesi, sosyalleşirken de bizim kültürel değerlerimizden faydalanmasını istiyoruz” diye konuştu

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı