Şile Bezi değil ‘Buldan Bezi’ - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Şile Bezi değil ‘Buldan Bezi’

Şile Bezi değil ‘Buldan Bezi’

Türkiye’nin daha çok ‘Şile Bezi’ adıyla tanıdığı çok bükümlü pamuk iplikten dokunan kumaş Buldan’da üretiliyor. Yüzyıllardır el tezgahlarında dokunan Buldan Bezi için coğrafi işaret belgesi alındı. Buldanlılar yöresel ürünlerinin Şile Bezi adıyla anılmasından rahatsız. Buldan Ticaret Odası Başkanı Halil Baştürkmen, “Yıllardır bize haksızlık yapılıyor. Buldan Bezi yüzyıllardır burada üretilir. Eskiler iç çamaşırını bu kumaştan üretirdi. Şile’de bez dokunmuyor. Buldan’dan kumaşı ham olarak alıyorlar deniz suyu ile yıkayıp ‘Şile Bezi’ olarak satıyorlar” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Mayıs 2021 Perşembe, 16:18

Denizli’de tekstilin merkezlerinden Buldan’da yüzyıllardır üretilen Buldan Bezi’nin ‘Şile Bezi’ adıyla anılması ilçe halkını rahatsız ediyor. Kendilerine haksızlık yapıldığını söyleyen Buldanlılar, ‘Şile’de bez üretilmediğini tezgâhlardaki ürünün Buldan Bezi olduğunu söyledi.

YAZIN SERİN TUTAN BİR KUMAŞ
Buldan Ticaret Odası Başkanı Halil Baştürkmen ilçede Buldan Bezi’nin üretiminin yüzyıllar öncesine kadar uzandığını söyledi. Baştürkmen, “Buldan bezi yüzde yüz pamuk ipliğinden üretilen bir kumaş türü. Dokuması çok bükümlü iplikle yapılıyor. Bu nedenle elastiki bir yapıya sahip. Ayrıca su alıcı yönü var. Yazın serin tutan, terletme yapmayan bir kumaş. Bu yönüyle çok tercih edilir. Türkiye’de bir tek burada üretiliyor. Tarihi çok eskilere dayanır. Eskiler ahşap el tezgâhlarında üretirmiş” diye konuştu.

ESKİLER İÇ ÇAMAŞIRI YAPMIŞLAR
Buldan Bezi’nin kullanım alanının arttığını söyleyen Baştürkmen; “İç çamaşırının olmadığı dönemde eskiler ‘göynek’ olarak bilinen iç çamaşırı olarak bu kumaşı kullanırmış. Teknoloji değiştikçe kullanım alanı da arttı. Elbise ve peştamal de yapılıyor. Giyimin dışında ev tekstilinde de kullanılmaya başlandı. Çarşaf ve nevresim takımları olarak da satılıyor. Buldan’da eski dokuma teknikleri çok kalmadı ama hala bazı evlerden ahşap tezgahın sesi duyulur. Atalardan kalan tezgahların bir kısmı muhafaza ediliyor” ifadelerini kullandı.

BİZ TANITIMINI YAPMADIK DİYE HAKSIZLIK EDİLİYOR
Ürünün Şile Bezi adıyla anılmasının ana nedenini İstanbul’a yakın tatil bölgesi olmasına bağlayan Baştürkmen, “Biz zamanında tanıtımını fazla yapamamışız. Bunun eksikliği. Şile Bezi diye tutturmuşlar. Şile’de bez filan dokunmuyor. Oradaki esnaflar Buldan’dan ham kumaşı alıyorlar, denizde yıkıyorlar, kumun üstüne seriyorlar ve Şile Bezi olarak satıyorlar. Şile’de bez dokuma geçmişte vardı ama şimdi yok” diye konuştu.

“ŞİLE BEZİ DENDİ Mİ ÇILDIRIYORUM”
Buldan Bezi’nin coğrafi işaret patentini oda olarak 10 yılda alabildiklerini söyleyen Baştürkmen, “Bu bükümlü bir kumaş. Kimisi ‘bükümcük’ der. Bazen Buldanlı biri de Şile Bezi dediğinde çıldırırım. Bunun adı Buldan Bezi. Coğrafi işaret patentini oda olarak 10 yılda alabildik. İtiraz ettiler. Bize haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bu belge ile hakkımızı elde ettik. Artık onu Şileliler düşünsün. Bundan sonra Buldan Bezi denilecek” ifadelerini kullandı.

PADİŞAH VE ŞEHZADELERE KUMAŞ ÜRETİLMİŞ
Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Buldan Bezi’nin tarihten günümüze kalan en önemli kültürel miraslardan biri olduğunu belirterek; “Bölgedeki geçmişi tarih öncesine dayanan dokuma geleneği, özellikle antik çağ itibariyle ticari bir meta olarak rağbet görmüştür. Padişah ve padişah adayı şehzadelerin dikkatini çekmiş, üstlük, içlik, gelinlik gibi çok özel ipekli giyim kuşam malzemesi kumaşların dokunduğu merkez olarak adını tarihe yazdıran dokuma kültürümüzü yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak görevimiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı