REKLAMI GEÇ

Ata toprakları kiralamaya çıktı, köylüler isyan etti

Ata toprakları kiralamaya çıktı, köylüler isyan etti

Çal’da köylülerin geçmişte tarım yaptığı 2 bin 600 dekar arazi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için dekarı yıllık 10 liradan kiraya verilecek. İhaleden 1 Temmuz’da haberlerinin olduğunu söyleyen köylüler, “İhale puanlama sistemine göre yapılacak. Bizim yüksek puan almamız için evraklarımızı hazırlamamız en az 2 ay sürer. Firmalar bu işe çoktan hazırlanmışlar. İhale ileri bir tarihe alınsın, köylü hazırlansın. Eşit şartlarda yarışalım” diye isyan etti. Hükümetin ekmek isteyen köylüye toprak vermediğini öne süren İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, “Hala Venezüella’da Sudan’da tarım toprağı arıyor” diye konuştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Temmuz 2022 Salı, 13:04

Denizli’de Milli Emlak Müdürlüğü, Çal’ın Hançalar Köyü, Güney bölgesinde yakın geçmişte köylülerin bağcılık yaptığı hazine arazilerini tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için kiraya vermeye hazırlanıyor.

Bölgedeki 2 bin 600 dekarlık alan çok yıllık bitkiler için 10, tek yıllık bitkiler için ise 5 yıllığına kiralanacak. Kiralama bedeli ise dekar başına yıllık 10 lira olarak belirlendi. Yapılan başvurular öncelik açısından değerlendirilecek. Çiftçi kayıt sistemine tabi tıbbi aromatik bitki yetiştiricileri fazladan puanlarla rakiplerinin önüne geçebilecek. Organik ve iyi tarım uygulamaları yapanlar ile resmi kurumların ilgili kurslarına katılan girişimciler ekstra puanlarla sözleşme yapma önceliği alacak.

BAŞVURULAR BAŞLADIKTAN SONRA İHALEDEN HABERDAR OLDULAR
Bölgede daha önce bağcılık yapan Hançalarlılar ise başvuruların başlamasından sonra ihaleden haberdar oldu. Milli Emlak 27 Haziran’da başvuruları kabul etmeye başladıktan günler sonra Hançalar Muhtarlığı’na yazı geldi. İhaleye katılmak isteyenler için başvuru süresi ise yarın (27 Temmuz) sona erecek.

Hançalar Muhtarı Hasan Koparan ihaleden 1 Temmuz’da haberdar olduklarını belirterek; “Bölgede aynı ada içinde 10 parsel kiralanacak. 1 Temmuz’da askıya çıktı. Alanı puanlama üzerinden verecekler. Bölgede toplam 12 bin dekar hazine arazisi var bunun 2 bin 600 dekarı kiralanacak. İhaleye girmemizde engel yok. Fakat bu kadar kısa sürede şartları yerine getirip firmalarla yarışma şansımız da yok. İhaleye eşit şartlarda girelim” diye konuştu.

ATA TOPRAĞIMIZ
İhaleye çıkılan alanın daha önce babaları ve dedeleri tarafından ekildiğini söyleyen Koparan, “Aşağıda sulanabilir topraklardan daha fazla ürün alınabilmesi ve süreç içinde göçlerle köy nüfusunun 3 binden bin 130’a düşmesi nedeniyle o topraklar terk edildi. 1995 yılında tapu geçerken burası hazine arazisi olarak kayda alınmış. Burası atalarımızın işlediği topraklardır. Hala mevcut yerlerimiz var. Bugün o bölgeye ihtiyacımız var. Menderes Havzası kurudu, sulu tarım yapamıyoruz. Ovada ürünleri soğuk vurma ihtimali çok yüksek fakat Güney bölgesinde bu ihtimal düşük. Bağlarımızı oraya taşımamız lazım. Talebimiz bu” dedi.

EVRAKLARI NASIL TAMAMLAYALIM?
Kiralama bedelinin gülünç olduğunu söyleyen Koparan, “1 Temmuz’da resmi yazı geldi. Zaten 9 gün bayram tatili vardı. Tatil olmasa bile ben köylüyü şartnameye göre nasıl hazırlayabilirim? Karşımızdaki firmalar dersine çalışmış. Bir iki yıl önceden hazırlanmış, dosyasını tamamlayıp beklemeye başlamış. Bize de ihaleye girin diyorlar. Bizim bir evrakı hazırlamamız için 2 ay süreye ihtiyacımız var. Kurs açmamız lazım. Kursu bitirip sertifika almamız lazım. O belgeyi bile sunamayacağız. Köylü illaki dilekçe verecek. 10 puan alıp kenara çekilecek. Karşımızdaki firmalar 95 puanla girecek. Bir şeyler yapılmasını istiyoruz. Ata mülkümüzü geri istiyoruz. Kiralama ücreti gülünç bir rakam. Dekarı 20 bin lira olan yerin yıllık kirası 10 lira” diye isyan etti.

HÜKÜMET YURT DIŞINDA TOPRAK ARAYACAĞINA KÖYLÜYE VERSİN
İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk kiraya verilecek alanda incelemede bulunarak köylülerle bir araya geldi. Bölgede şaraplık üzün üretiminin yaygın olduğunu hatırlatan Öztürk, “Arazilerimizin yüzde 50’si artık ekilebilir durumda değil. Maliyet yüksek, genç nüfus kalmadı. Bir yandan bakıyoruz Venezüella’da, Sudan’da yer almaya gidiyoruz. Kendi ülkemizdeki tarım arazilerini işletemeyen veya talep olduğu halde köylüye vermeyen devlet dışarıda yer arama yoluna gidiyor. Bu arazileri köylü ekemez mi? Üstelik kiralanacak alan bölgedeki hayvancılar için de önemli. Burası mera alanı. En azından ihale ötelenerek köylülerin hazırlanması için zaman tanınmalı” diye konuştu.

İLERİDE BU PARALARA SATILACAK
Bölge üreticilerinden ve eski Çal Ziraat Odası Başkanı Ömer Ayhancı ise, “Bu yerler bizim dedemizin. Dedemizin yerini birileri kiralıyor. Zamanında ihtiyaç olmadığı için bu yerler kullanılmamıştı ama şimdi çok büyük bir ihtiyaç. Dekarı 20 bin liraya satılacak yerleri 10 liraya kiralıyorlar. Yarın da tamamını 26 bin liraya satacaklar. 26 milyon lira yapacak yer 26 bin liraya satılacak. Burada alacak güce sahip insanlar var. Şarapçılar, girişimciler var. İleride bu yerler bu paraya gidecek. Bölge toprağı çok verimli” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Fethi Akcan

Belediye Başkanı

Çal’da hizmet zamanı..

Çal Hakkında

Kültürüne bağlı, ekonomisi güçlü Çal doğuyor

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
14 Ağustos 2022 Pazar 17 33Parçalı Bulutlu
15 Ağustos 2022 Pazartesi 15 32Parçalı Bulutlu
16 Ağustos 2022 Salı 16 33Az Bulutlu
17 Ağustos 2022 Çarşamba 16 33Az Bulutlu
18 Ağustos 2022 Perşembe 16 34Az Bulutlu

Çal Rehber

Kaymakamlık: 751 30 01
Belediye Başkanlığı: 751 30 05 
Emniyet Amirliği: 751 30 46
Jandarma Komutanlığı: 751 33 89
Askerlik Şubesi: 751 30 11
Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84
Mal Müdürlüğü: 751 30 44
Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94
Devlet Hastanesi: 751 22 44 
Tapu Müdürlüğü: 751 31 31
İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Kaymakamlık: 751 30 01 Belediye Başkanlığı: 751 30 05  Emniyet Amirliği: 751 30 46 Jandarma Komutanlığı: 751 33 89 Askerlik Şubesi: 751 30 11 Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84 Mal Müdürlüğü: 751 30 44 Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94 Devlet Hastanesi: 751 22 44  Tapu Müdürlüğü: 751 31 31 İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Mahalleler

Akkent

Belevi

Çal

Denizler

Hançalar

İsabey

Ortaköy

Selcen

Süller

İsmailler

Yeşilyurt

Zeyve

Mozalar

Serdarlar

Alfaklar

Aşağıseyit

Bahadınlar

Baklançakırlar

Bayıralan

Çalçakırlar

Çalkuyucak

Dağmarmara

Dayılar

Develler

Gelinören

Kabalar

Kaplanlar

Karakaya

Karapınar

Kocaköy

Mahmutgazi

Peynirci

Sakızcılar

Sazak

Şapçılar

Yazır

Yukarıseyit

Akkent Belevi Çal Denizler Hançalar İsabey Ortaköy Selcen Süller İsmailler Yeşilyurt Zeyve Mozalar Serdarlar Alfaklar Aşağıseyit Bahadınlar Baklançakırlar Bayıralan Çalçakırlar Çalkuyucak Dağmarmara Dayılar Develler Gelinören Kabalar Kaplanlar Karakaya Karapınar Kocaköy Mahmutgazi Peynirci Sakızcılar Sazak Şapçılar Yazır Yukarıseyit