Çal diken üstünde, kalıcı çözüm istiyorlar - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çal diken üstünde, kalıcı çözüm istiyorlar

Çal diken üstünde, kalıcı çözüm istiyorlar

Çal’da bir süredir devam eden Suriyeliler ve mevsimlik işçiler ile ilçe halkı arasındaki gerginlik dün kavgaya dönüşmüş, ilçe tam anlamıyla karışmıştı. Yaşanan olayların ardından Çallılar diken üstünde. CHP Çal İlçe Başkanı Ergün Ersoy ve MHP İlçe Başkanı Ali Çiftçi olayların endişe verici boyutta olduğunu belirterek, “Suriyeliler ve mevsimlik işçiler ilçeden gönderilmeli. Biz halkı sakinleştirmeye çalışıyoruz ancak, önlem alınmazsa çok üzücü olaylar yaşanabilir” uyarısında bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Temmuz 2016 Perşembe, 14:15

Çal’da uzun süredir Suriyeli ve mevsimlik işçi sorunu yaşanıyor. Gerginliğin tırmandığı, zaman zaman olayların yaşandığı Çal’da dün yaşananlar bardağı taşırdı. Yol yapımında çalışan DESKİ’ye bağlı kepçe operatörü ile yol verme nedeniyle tartışan mevsimlik işçilerin olayları ilçe merkezine taşıması, jandarma ve operatöre saldırmasının ardından ilçe halkının da müdahalesi tam bir meydan kavgası ortaya çıkarmış, Çal’da korku dolu anlar yaşanmıştı.

denizli-cal-kaymakami-selami-korkutata-aciklama-anons

OLAYLAR DURULDU, ENDİŞE SÜRÜYOR
Çal’da dün yaşanan olayların ardından devreye giren yetkililer, polis ve siyasilerin sağduyu çağrıları sonuç getirdi, ilçede yaşam normale döndü. Ancak, siyasiler Çal’da bundan sonra yaşanması muhtemel olaylar nedeniyle endişeli.

CHP ÇAL İLÇE BAŞKANI: SORUN KESİN OLARAK ÇÖZÜLMELİ
CHP Çal İlçe Başkanı Ergün Ersoy, uzun süredir ilçedeki Suriyeliler ile sorun yaşandığını, bunlara bir de mevsimlik işçilerin eklendiğini belirterek, sorunların içinden çıkılmaz hale geldiğini öne sürdü.

denizli-calda-korkulan-mi-oldu-anons

ERSOY: İLÇEDE SÖZ SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞIYORLAR
Olayların daha da büyümemesi için hızla ve kesin önlemlerin alınması gerektiğini belirten Ersoy, Suriyelilerin sürekli desteklendiğini ve çoğaldığını kaydetti. Ersoy, “Suriyeliler ilçe için ciddi sorun haline geldi. Sürekli destek görüyorlar, çoğalıyorlar. Sayı olarak artınca da ilçede söz sahibi olmaya kalktılar. Yaşanan sorunların başında da bu geliyor. Kaymakam ve Belediye Başkanı dikkat etmeli. sorun büyümeden çözülmeli” dedi.

İLÇEDEN GÖNDERİLMELERİ GEREKİYOR
Suriyelilerin ve sorun çıkaran mevsimlik işçilerin bir şekilde ikna edilip ilçeden gönderilmesi gerektiğini anlatan Ersoy, “Genel Suriye politikaları, vatandaşlık verilmesi, TOKİ’den ev verileceği iddiaları, yerelde vatandaşların ciddi tepkisini çekiyor. Tüm bunlara bir de yarattıkları sorunlar eklenince içinden çıkılmaz hal alıyor. Dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

MHP İLÇE BAŞKANI: YAŞANAN İLK SORUN DEĞİL
MHP Çal İlçe Başkanı Ali Çiftçi de Suriyeliler ve mevsimlik işçilerle yaşanan sorunun ilk olmadığını söyledi. Geçtiğimiz yıl da benzer bir kavganın yaşandığın dile getiren Çiftçi, İsabey’de mevsimlik işçiler ile halkın yine karşı karşıya geldiğini kaydetti.

“HALK ONLARI DIŞLAMADI”
Dün yaşanan olayların ardından devreye girdiklerini ve halkı sakinleştirmeye çalıştıkların anlatan Ali Çiftçi, şimdilik olayların durulduğunu dile getirdi. Suriyelilerin Çal’a gönderilmesinin ardından vatandaşların bunları dışlamadığını ve başlangıçta kabul ettiğini belirten Çiftçi, “Ancak ne Suriyeliler, ne de mevsimlik işçiler bu kabullenmenin karşılığını veremediler. Hiçbir şeye tahammülleri yok. Son olaylarda da operatör yolda çalışırken birkaç dakika beklemelerini istemiş. Çıkan olayların nedeni de bu. Operatörün ana yolda yaptığı çalışmaya ve birkaç dakika beklemeye bile tahammülleri yok” dedi.

denizli-cal-belediye-baskani-fethi-akcan-anons

“DAHA BÜYÜK OLAYLAR YAŞANABİLİR”
Çal halkının sakinleşmiş gibi görünse de hem Suriyelilere, hem de mevsimlik işçilere yönelik tepkilerin artık ciddi şekilde oluştuğunu dile getiren Ali Çiftçi, “Gerginliğin ortadan kalkması için Suriyelilerin ve mevsimlik işçilerin ilçeden gitmesi gerekiyor. Aksi halde daha kötü olayların yaşanmasından endişe ediyoruz. Bu soruna köklü bir çözüm bulunmalı” dedi.

“KAPIMIZI KİLİTLEMEZDİK”
Çal’ın Denizli’nin en huzurlu ilçesiyken bu hale gelmesini kabullenemediklerini belirten Ali Çiftçi, “Çal bölgenin en sakin yeriydi, emeklilerin gelip yerleştiği huzurlu bir ilçeydi. Kapımızı kilitlemez, arabadan anahtarlarımızı almazdık. Ancak, ilçeye Suriyeliler ve Doğu’dan mevsimlik işçiler geldikten sonra her şey değişti. Tedirginlik arttı, Çal’ın huzuru kaçtı” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Fethi Akcan

Belediye Başkanı

Çal’da hizmet zamanı..

Çal Hakkında

Kültürüne bağlı, ekonomisi güçlü Çal doğuyor

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
26 Ekim 2021 Salı 2 19Parçalı Bulutlu
27 Ekim 2021 Çarşamba 4 20Parçalı Bulutlu
28 Ekim 2021 Perşembe 6 21Parçalı Bulutlu
29 Ekim 2021 Cuma 6 23Parçalı Bulutlu
30 Ekim 2021 Cumartesi 7 19Sağanak Yağışlı

Çal Rehber

Kaymakamlık: 751 30 01
Belediye Başkanlığı: 751 30 05 
Emniyet Amirliği: 751 30 46
Jandarma Komutanlığı: 751 33 89
Askerlik Şubesi: 751 30 11
Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84
Mal Müdürlüğü: 751 30 44
Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94
Devlet Hastanesi: 751 22 44 
Tapu Müdürlüğü: 751 31 31
İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Kaymakamlık: 751 30 01 Belediye Başkanlığı: 751 30 05  Emniyet Amirliği: 751 30 46 Jandarma Komutanlığı: 751 33 89 Askerlik Şubesi: 751 30 11 Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84 Mal Müdürlüğü: 751 30 44 Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94 Devlet Hastanesi: 751 22 44  Tapu Müdürlüğü: 751 31 31 İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Mahalleler

Akkent

Belevi

Çal

Denizler

Hançalar

İsabey

Ortaköy

Selcen

Süller

İsmailler

Yeşilyurt

Zeyve

Mozalar

Serdarlar

Alfaklar

Aşağıseyit

Bahadınlar

Baklançakırlar

Bayıralan

Çalçakırlar

Çalkuyucak

Dağmarmara

Dayılar

Develler

Gelinören

Kabalar

Kaplanlar

Karakaya

Karapınar

Kocaköy

Mahmutgazi

Peynirci

Sakızcılar

Sazak

Şapçılar

Yazır

Yukarıseyit

Akkent Belevi Çal Denizler Hançalar İsabey Ortaköy Selcen Süller İsmailler Yeşilyurt Zeyve Mozalar Serdarlar Alfaklar Aşağıseyit Bahadınlar Baklançakırlar Bayıralan Çalçakırlar Çalkuyucak Dağmarmara Dayılar Develler Gelinören Kabalar Kaplanlar Karakaya Karapınar Kocaköy Mahmutgazi Peynirci Sakızcılar Sazak Şapçılar Yazır Yukarıseyit