REKLAMI GEÇ

Çal Kadın Kooperatifi törenle açıldı, Çallı kadınlar dünyaya açılıyor

Çal Kadın Kooperatifi törenle açıldı, Çallı kadınlar dünyaya açılıyor

Çal’da kadınları üretime teşvik etmek, ev ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamak ve yöresel ürünleri ulusal ve uluslararası pazar da tanıtmak amacıyla Çal Belediyesi öncülüğünde kurulan Çal Kadın Kooperatifi görkemli bir törenle açıldı. Yaklaşık 800 kişinin katıldığı açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Bu ülke aydınlık yarınlar için üretmek zorunda. Çallı kadınlar yöresel ürünlerimizi üretip, Çal Garası markasıyla dünyaya pazarlayacaklar” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Aralık 2021 Salı, 15:53

Çal İlçe Otogar binasındaki Çal Kadın Kooperatifi önünde yapılan açılış törenine İlçe Kaymakam Vekili Ökkeş Furkan Karakurt, Büyükşehir Başkan Vekili Ali Değirmenci, Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Kısaç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, İl Milli Eğitim müdürü Süleyman Ekici, TDDK İl Koordinatörü Şakir Çınar, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Bekilli Belediye Başkanı Mustafa Çoban, ilçe protokolü, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çal’ın üreten kadınları açılış töreni için hazırladıkları keşkek, dolma, sarma, aşure, börek ve katmeri davetlilere ikram etti.

ÇAL GARASI DÜNYA MARKASI OLACAK
Açılışta, Çal Kadın Kooperatifi’nin e-ticaret yapacağı www.calgarasi.com.tr isimli sitenin de tanıtımı yapıldı. Açılışta konuşan Başkan Fethi Akcan, ismini yörenin üzüm cinslerinden olan Çal garasından alan Çal Garası markasını dünyaya pazarlamayı hedeflediklerini söyledi.

Akcan, “Biz destekledik, üreten kadınlar harekete geçti. İlk etapta Hollanda, Belçika ve Avusturya’ya ürünlerimizden gönderdik. Çal Garası’nı dünya markası yapmak istiyoruz. Aydınlık yarınlar için üretim, üretim, üretim diyoruz. Bu projeyle kadın istihdamına önemli katkı sağlayacağız. Kadınlarımız üretecek ev ve ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar. En önemlisi Türk kadını kendi ayakları üstünde duracak. Belediye başkanı adayı olduğumda, başkan olduğumda bile bu kadar heyecanlanmamıştım” diye konuştu.

AHLAKİ KURALLAR İÇİNDE TARTIŞALIM AMA HERKES ÜRETİME ODAKLANSIN
Çal’da kadın istihdamı ve tarıma yönelik hayata geçirdikleri projelerin zaman zaman eleştiri aldığını ifade eden Başkan Akcan, “Eleştiri elbette olacak. Ancak, muhalefet edenler yapıcı olmalıdır. Ahlaki kurallar içinde davranmalıdır. Yerel yöneticiler olarak bizler ve bizi eleştirenler üretime odaklanmalıdır. Böylece daha aydınlık yarınlarımız olur. İlçemizdeki şarap fabrikaları geçen yıl devlete 500 milyon TL vergi ödedi. Çal’ın nüfusu az ama yarattığı katma değer çok fazla. Arazilerimiz verimli, mermer zengini yataklarımız var. Çal’da oluşturmayı planladığımız eko turizme Çal Kadın Kooperatifi de ürettiği ürünlerde büyük katkı verecek. Büyük Çal Ailesi üretecek ülkemiz ve bölgemiz kazanacak. Hedefimiz 2 yıl içinde ihracat yapan kooperatif haline gelmek” dedi.

Konuşmaların ardından Çal Kadın Kooperatifi protokol tarafından açıldı.

Yorumlar

Adem   -  Bağlantı 15 Aralık 2021, 03:52

Birde bu köylerde çalışan kadınlara sigortalasanız nasıl olur..

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
23 Mayıs 2024 Perşembe 12 29Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
24 Mayıs 2024 Cuma 10 24Çok Bulutlu
25 Mayıs 2024 Cumartesi 8 25Parçalı Bulutlu
26 Mayıs 2024 Pazar 10 29Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
27 Mayıs 2024 Pazartesi 10 21Gökgürültülü Sağanak Yağışlı