REKLAMI GEÇ

Çal’da üzüm fiyatı kavgası yaşanıyor

Çal’da üzüm fiyatı kavgası yaşanıyor

Türkiye’nin en büyük şaraplık üzüm üretim merkezi Çal’da fiyat kavgası yaşanıyor. Koronavirüs nedeniyle şarap fabrikalarının alım yapmaması fiyatı düşürdü. Geçen sene güçbirliği yapıp üzümü 2,5 liradan satılmasını sağlayan Belediye Başkanı Fethi Akcan, bir kavganın ortasında kendini buldu, “Bunu siyasi rant malzemesi yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Ağustos 2020 Çarşamba, 12:26

Türkiye’nin en önemli şaraplık üzüm üreticisi olan Çal’da gündem üzüm fiyatları. Alıcı firmalar bağlara girip hasada başladı. Çal Belediyesi öncülüğünde geçen yıl üzüm üreticileri için güçbirliği oluşturuldu ve üzümün değerinde satılması için alıcı firmalarla görüşüldü. Sonuçta üretici de kazandı, fiyatta da istikrar sağlandı.

Bu yıl ise özellikle koronavirüs nedeniyle otellerin geç açılması ve turizmin sınırlı yapılması nedeniyle şarap tüketimi düştü. Şarap fabrikaları, geçen yıl ürettikleri şarabın 80’ine yakınının hala fıçılarda beklediğini söyleyip bu yıl üzüm almak istemedi.

Böyle olunca da üzüm fiyatı düştü, hatta bazı üzüm üreticileri alıcı bile bulamadı. Türkiye’nin en büyük şaraplık üzüm üretim merkezi olan Çal’da bu durum atışmalara, dedikodulara ve bir ‘üzüm fiyatı kavgasına’ dönüştü.

Tartışmalara Çal’ın MHP’li Belediye Başkanı Fethi Akcan da katıldı. Özellikle sosyal medya üzerinde üzüm fiyatlarıyla ilgili bazı siyasiler ve bazı kesimlerin karalama kampanyası başlattığını söyleyen Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, hatta bu kesimlerin daha da ileriye giderek siyasi rant elde etme uğruna provakatörlük yaptığını söyledi.

‘ŞARAP FİRMALARI “ÜZÜM ALMAYACAĞIZ” DEDİ’
Akcan, süreci şöyle anlattı:
“Bu yıl fiyatları belirlemeden önce büyük alıcı firmalar ile görüştük. Bu isimler Türkiye’nin en büyük şarap üreticisi olan firmalardı. Koronavirüs nedeniyle otellerin kapalı olduğunu, turist gelmediğini, geçen yıl ürettikleri şarabın yüzde 70-80’nini satamadıklarını belirttiler. Doğal olarak bize üzüm almayacaklarını, alsalar da ucuza alacaklarını beyan ettiler. Biz üretici mağdur olmasın diye günlerce bu firmaların yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Dedik ki, o zaman geçen yılın fiyatlarından üzüm alın. Çal Garası 2.5, Sultaniye üzümü 2.5 TL’den alın dedik. Sonra Çal Garası’nda kuraklık nedeniyle bu yıl kalitenin biraz düşmesiyle 25 kuruş daha indirime gittik.

GEÇEN YIL 2.5 LİRAYDI, BU YIL 1.3 TL VERİYORLAR: ‘TAMAM MI DESEYDİK?’
Bana yakın çevrem bile, ‘Başkan sen üzüm mü satıyorsun, bırak bu işleri’ diyor. Belediye başkanının tek görevi sadece belediye hizmetleri olmamalı. Benim en büyük amacım ilçemizin ekonomik girdisine daha çok katkı vermek. İnsanlar para kazansın istiyorum. Benim sözüm söz duruşum her zaman nettir. Onurlu ve yüksek mücadele azmiyle çalışmak için elimden geleni yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim. Gerek sosyal medya üzerinden gerek kahvehane köşelerinde dedikodu yaparak şahsımı ve güçbirliği oluşumunu eleştirenlere sesleniyorum; Ucuz siyasi rantlara değil, Çal’ın ve Türkiye’nin gerçeklerine kafa yorun. Böyle davranarak siyasi rant elde edilmez. Bizi eleştirenlere şunu diyorum; Keşke üzüme 5 TL fiyat verseler. Vermiyorlar. Piyasanın gerçekleri böyle. Üzümde taban fiyatı geçen yıllın fiyatlarıyla aynı. Bu bile başarıdır. Çünkü, koronavirüs nedeniyle üzüm alıcıları geçen 2.5 TL olan üzümü 1.3 ve 1.5 fiyatları arasında almak istediler. Bu duruma tamam mı deseydik. O zaman iyi mi olacaktık. Bizi eleştiren zihniyet büyük alıcılara mı hizmet ediyor? Kağıttan kaplanlık diye bir söz vardır. Kağıttan kaplanlık, tehdit gibi görünen ama özünde etkisiz olan ve direnemeyen yapıları tanımlamak için kullanılır. Maalesef Çal’da da kağıttan kaplanlık yapanlar var. Büyük üzüm alıcıları bu yıl geçen yıl ki fiyatlardan daha ucuza üzüm almak istedi, biz direndik. Geçen yıl istediğimiz fiyatları vermedikleri zaman kantarları kapatmıştık. Bu günleri unuttu mu kağıttan kaplanlar?”

ÖRGÜTLENMEYE GELİNCE YOKLAR
“Ülkemiz ve tüm dünya zorlu bir dönemden geçiyor. Üretici ve alıcı firmalar beraber olsun, bu zor dönemi beraber atlatsın istedik. Biz, geçen yıl ki fiyatları korumaya çalışırken, ahlaksızca bizleri eleştirenler, neden üzümü daha pahalıya satmadığımızı söylüyor. Alan oldu da biz mi hayır dedik. Geçen yıl ısrarla Üzüm Üreticileri Birliği kuralım dedik kimse yanaşmadı. Örgütlenelim, kooperatifler kuralım dedik, kimse yanaşmadı. Şimdi bunlara yanaşmayan kesimler bizi eleştiriyor. Biz, Çallılar için gövdemizi taşın altına koyarız ama o kağıttan kaplanlık yapan provakatörler serçe parmağını bile taş altına koyamaz. Ayrıca, üzüm konusunda üzümle ilgisi olmayanlar daha çok konuşuyor. Üzüm fiyatlarını biz düşürmüşüz gibi algı yaratmaya çalışanlara sesleniyorum; Siz, zavallıca-kahpece eleştirmeye devam edin. Buz yolumuza devam edeceğiz. Üretimden gelen gücümüzü kullanarak gelecekte birlik ve beraberliğimizi daha güçlü tesis etmek için çalışmaya devam. Üzümde yaşanan büyük provakasyonu değerli Çallı hehşehrilerim ve üzüm üreticilerimiz yakın da görecekler.”

Yorumlar

Meral   -  Bağlantı 23 Eylül 2020, 19:36

Siyah üzüm almak isteyen güvenilir fabrikalar varsa bana mail atabilir misiniz

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
25 Haziran 2024 Salı 19 39Sıcak
26 Haziran 2024 Çarşamba 17 38Sıcak
27 Haziran 2024 Perşembe 17 38Sıcak
28 Haziran 2024 Cuma 16 35Sıcak
29 Haziran 2024 Cumartesi 16 35Sıcak