Çal’da üzüm fiyatı kavgası yaşanıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çal’da üzüm fiyatı kavgası yaşanıyor

Çal’da üzüm fiyatı kavgası yaşanıyor

Türkiye’nin en büyük şaraplık üzüm üretim merkezi Çal’da fiyat kavgası yaşanıyor. Koronavirüs nedeniyle şarap fabrikalarının alım yapmaması fiyatı düşürdü. Geçen sene güçbirliği yapıp üzümü 2,5 liradan satılmasını sağlayan Belediye Başkanı Fethi Akcan, bir kavganın ortasında kendini buldu, “Bunu siyasi rant malzemesi yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Ağustos 2020 Çarşamba, 12:26

Türkiye’nin en önemli şaraplık üzüm üreticisi olan Çal’da gündem üzüm fiyatları. Alıcı firmalar bağlara girip hasada başladı. Çal Belediyesi öncülüğünde geçen yıl üzüm üreticileri için güçbirliği oluşturuldu ve üzümün değerinde satılması için alıcı firmalarla görüşüldü. Sonuçta üretici de kazandı, fiyatta da istikrar sağlandı.

Bu yıl ise özellikle koronavirüs nedeniyle otellerin geç açılması ve turizmin sınırlı yapılması nedeniyle şarap tüketimi düştü. Şarap fabrikaları, geçen yıl ürettikleri şarabın 80’ine yakınının hala fıçılarda beklediğini söyleyip bu yıl üzüm almak istemedi.

Böyle olunca da üzüm fiyatı düştü, hatta bazı üzüm üreticileri alıcı bile bulamadı. Türkiye’nin en büyük şaraplık üzüm üretim merkezi olan Çal’da bu durum atışmalara, dedikodulara ve bir ‘üzüm fiyatı kavgasına’ dönüştü.

Tartışmalara Çal’ın MHP’li Belediye Başkanı Fethi Akcan da katıldı. Özellikle sosyal medya üzerinde üzüm fiyatlarıyla ilgili bazı siyasiler ve bazı kesimlerin karalama kampanyası başlattığını söyleyen Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, hatta bu kesimlerin daha da ileriye giderek siyasi rant elde etme uğruna provakatörlük yaptığını söyledi.

‘ŞARAP FİRMALARI “ÜZÜM ALMAYACAĞIZ” DEDİ’
Akcan, süreci şöyle anlattı:
“Bu yıl fiyatları belirlemeden önce büyük alıcı firmalar ile görüştük. Bu isimler Türkiye’nin en büyük şarap üreticisi olan firmalardı. Koronavirüs nedeniyle otellerin kapalı olduğunu, turist gelmediğini, geçen yıl ürettikleri şarabın yüzde 70-80’nini satamadıklarını belirttiler. Doğal olarak bize üzüm almayacaklarını, alsalar da ucuza alacaklarını beyan ettiler. Biz üretici mağdur olmasın diye günlerce bu firmaların yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Dedik ki, o zaman geçen yılın fiyatlarından üzüm alın. Çal Garası 2.5, Sultaniye üzümü 2.5 TL’den alın dedik. Sonra Çal Garası’nda kuraklık nedeniyle bu yıl kalitenin biraz düşmesiyle 25 kuruş daha indirime gittik.

GEÇEN YIL 2.5 LİRAYDI, BU YIL 1.3 TL VERİYORLAR: ‘TAMAM MI DESEYDİK?’
Bana yakın çevrem bile, ‘Başkan sen üzüm mü satıyorsun, bırak bu işleri’ diyor. Belediye başkanının tek görevi sadece belediye hizmetleri olmamalı. Benim en büyük amacım ilçemizin ekonomik girdisine daha çok katkı vermek. İnsanlar para kazansın istiyorum. Benim sözüm söz duruşum her zaman nettir. Onurlu ve yüksek mücadele azmiyle çalışmak için elimden geleni yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim. Gerek sosyal medya üzerinden gerek kahvehane köşelerinde dedikodu yaparak şahsımı ve güçbirliği oluşumunu eleştirenlere sesleniyorum; Ucuz siyasi rantlara değil, Çal’ın ve Türkiye’nin gerçeklerine kafa yorun. Böyle davranarak siyasi rant elde edilmez. Bizi eleştirenlere şunu diyorum; Keşke üzüme 5 TL fiyat verseler. Vermiyorlar. Piyasanın gerçekleri böyle. Üzümde taban fiyatı geçen yıllın fiyatlarıyla aynı. Bu bile başarıdır. Çünkü, koronavirüs nedeniyle üzüm alıcıları geçen 2.5 TL olan üzümü 1.3 ve 1.5 fiyatları arasında almak istediler. Bu duruma tamam mı deseydik. O zaman iyi mi olacaktık. Bizi eleştiren zihniyet büyük alıcılara mı hizmet ediyor? Kağıttan kaplanlık diye bir söz vardır. Kağıttan kaplanlık, tehdit gibi görünen ama özünde etkisiz olan ve direnemeyen yapıları tanımlamak için kullanılır. Maalesef Çal’da da kağıttan kaplanlık yapanlar var. Büyük üzüm alıcıları bu yıl geçen yıl ki fiyatlardan daha ucuza üzüm almak istedi, biz direndik. Geçen yıl istediğimiz fiyatları vermedikleri zaman kantarları kapatmıştık. Bu günleri unuttu mu kağıttan kaplanlar?”

ÖRGÜTLENMEYE GELİNCE YOKLAR
“Ülkemiz ve tüm dünya zorlu bir dönemden geçiyor. Üretici ve alıcı firmalar beraber olsun, bu zor dönemi beraber atlatsın istedik. Biz, geçen yıl ki fiyatları korumaya çalışırken, ahlaksızca bizleri eleştirenler, neden üzümü daha pahalıya satmadığımızı söylüyor. Alan oldu da biz mi hayır dedik. Geçen yıl ısrarla Üzüm Üreticileri Birliği kuralım dedik kimse yanaşmadı. Örgütlenelim, kooperatifler kuralım dedik, kimse yanaşmadı. Şimdi bunlara yanaşmayan kesimler bizi eleştiriyor. Biz, Çallılar için gövdemizi taşın altına koyarız ama o kağıttan kaplanlık yapan provakatörler serçe parmağını bile taş altına koyamaz. Ayrıca, üzüm konusunda üzümle ilgisi olmayanlar daha çok konuşuyor. Üzüm fiyatlarını biz düşürmüşüz gibi algı yaratmaya çalışanlara sesleniyorum; Siz, zavallıca-kahpece eleştirmeye devam edin. Buz yolumuza devam edeceğiz. Üretimden gelen gücümüzü kullanarak gelecekte birlik ve beraberliğimizi daha güçlü tesis etmek için çalışmaya devam. Üzümde yaşanan büyük provakasyonu değerli Çallı hehşehrilerim ve üzüm üreticilerimiz yakın da görecekler.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Fethi Akcan

Belediye Başkanı

Çal’da hizmet zamanı..

Çal Hakkında

Kültürüne bağlı, ekonomisi güçlü Çal doğuyor

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Eylül 2020 Cuma 15 32Parçalı Bulutlu
19 Eylül 2020 Cumartesi 14 29Parçalı Bulutlu
20 Eylül 2020 Pazar 14 28Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
21 Eylül 2020 Pazartesi 12 29Parçalı Bulutlu
22 Eylül 2020 Salı 12 30Parçalı Bulutlu

Çal Rehber

Kaymakamlık: 751 30 01
Belediye Başkanlığı: 751 30 05 
Emniyet Amirliği: 751 30 46
Jandarma Komutanlığı: 751 33 89
Askerlik Şubesi: 751 30 11
Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84
Mal Müdürlüğü: 751 30 44
Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94
Devlet Hastanesi: 751 22 44 
Tapu Müdürlüğü: 751 31 31
İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Kaymakamlık: 751 30 01 Belediye Başkanlığı: 751 30 05  Emniyet Amirliği: 751 30 46 Jandarma Komutanlığı: 751 33 89 Askerlik Şubesi: 751 30 11 Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84 Mal Müdürlüğü: 751 30 44 Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94 Devlet Hastanesi: 751 22 44  Tapu Müdürlüğü: 751 31 31 İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Mahalleler

Akkent

Belevi

Çal

Denizler

Hançalar

İsabey

Ortaköy

Selcen

Süller

İsmailler

Yeşilyurt

Zeyve

Mozalar

Serdarlar

Alfaklar

Aşağıseyit

Bahadınlar

Baklançakırlar

Bayıralan

Çalçakırlar

Çalkuyucak

Dağmarmara

Dayılar

Develler

Gelinören

Kabalar

Kaplanlar

Karakaya

Karapınar

Kocaköy

Mahmutgazi

Peynirci

Sakızcılar

Sazak

Şapçılar

Yazır

Yukarıseyit

Akkent Belevi Çal Denizler Hançalar İsabey Ortaköy Selcen Süller İsmailler Yeşilyurt Zeyve Mozalar Serdarlar Alfaklar Aşağıseyit Bahadınlar Baklançakırlar Bayıralan Çalçakırlar Çalkuyucak Dağmarmara Dayılar Develler Gelinören Kabalar Kaplanlar Karakaya Karapınar Kocaköy Mahmutgazi Peynirci Sakızcılar Sazak Şapçılar Yazır Yukarıseyit