REKLAMI GEÇ

Çal MYO ilk hasadı yaptı

Çal MYO ilk hasadı yaptı

Pamukkale Üniversitesi Çal Meslek Yüksekokulu tarafından Şubat ayında üretime başlanan serada ilk hasat yapıldı. Öğrencilerin uygulama alanı olan serada ilk etapta bir ton domates üretildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Eylül 2017 Perşembe, 10:10

Çal Meslek Yüksekokulu, uzun yıllardır atıl şekilde işlenmeden bekledikten sonra Pamukkale Üniversitesi’ne tahsis edilen 600 dekar araziden ilk hasadını topladı. “Bilimsel Araştırma ve Projeleri Birimi” desteği ile Şubat ayında araziyi işlemeye başlayan Çal Meslek Yüksekokulu akademisyen ve öğrencileri, ilk etapta iki dekar sera kurarak domates üretimine yaptılar ve ilk hasadı topladılar.

Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aysel Yeşilyurt Er, “Şubat ayından itibaren yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İlk etapta 2 dekar sera yaptık ve çevrede adaptasyonu iyi olan domatesle başladık. Aşılı ve aşısız olmak üzere iki tür domates fidesi kullandık. Bölge iklimi ve toprağına adaptasyonu değerlendirdik. Bu yıl ilk kez başladığımız çalışmalar sonucu kaliteli ürün aldık ve ilk hasatta yaklaşık bir ton domates ürettik” dedi.

Gelecek sene serada domates ile birlikte çeşitli fide ve fidan üretiminin de yapılacağını belirten Doç. Dr. Aysel Yeşilyurt Er, “Yüksekokulumuz Organik Tarım Programı öğrencileri bu arazide uygulamalı olarak çalışmalarını sürdürebilecekler. Öğrenciler ve bizler araştırma ve incelemelerimizi burada yapabileceğiz” diye konuştu.

Seranın dışında arazide 50 dekar elma bahçesi, 150 dekar mısır ve açıkta farklı türlerden oluşan sebze bahçesi bulunuyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
19 Haziran 2024 Çarşamba 17 36Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Haziran 2024 Perşembe 17 38Sıcak
21 Haziran 2024 Cuma 18 38Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 17 37Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 16 39Sıcak