Bu yılki etkinliklere Unesco da davet edildi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Bu yılki etkinliklere Unesco da davet edildi

Bu yılki etkinliklere Unesco da davet edildi

Çal’a bağlı Aşağıseyit Mahallesi’nde koyun sudan geçirme yarışması bu yıl 31 Ağustos tarihinde yapılacak. Denizli Valisi Abdülkadir Demir, UNESCO’nun bir süre önce koyun sudan geçirme yarışmalarını ‘Somut Olmayan Değerler Listesi’ne aldığını söyleyerek, “Bu yıl yapılacak olan yarışlara UNESCO’dan temsilci davet ettik. Koyun sudan geçirme yarışları, bölgemizin tanıtımı açısından son derece önemli. Bu yarışları turizme kazandırmak istiyoruz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Ağustos 2014 Salı, 11:24

Ferah IŞIK/ DENİZLİ, (DHA)
Çal İlçesi’ne bağlı Aşağıseyit Mahallesi’nde her yıl Büyük Menderes Nehri’nde düzenlenen yarışmada çobanlar, koyunlarını en güzel renklerde boyuyor, sürünün önünden suya atlayıp, koyunların da arkasından atlaması için büyük çaba sarfediyor. Koyunlardan birisi, ‘El koyun’ adı verilen koçtan önce suya atlaması halinde sürü diskalifiye ediliyor. Sürü suya hiç atlamazsa çoban yarışmayı kaybediyor. En kısa ve en seri şekilde çobanın arkasından suya atlayan sürüler, dereceye giriyor. Bölge halkı, rivayete göre ağa kızına aşık olan çobanın, koyunlarına tuz yedirdikten sonra sürüye su içirmeden Büyük Menderes Nehri’nde karşıdan karşıya geçirdiğine inanıyor ve her yıl çobanın aşkına saygı amacıyla bu yarışları düzenliyor.

“ULUSLARARASI FESTİVALE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR”
Çal Belediye Başkanı MHP’li Fethi Akcan, bu yılki yarışmanın Çal Belediyesi tarafından düzenleneceğini anlatırken “Bu yarışlarla çok önemli bir Türk kültür ve geleneğini yaşatıyoruz. 31 Ağustos’ta yapılacak sudan koyun geçirme yarışlarına yurt içi ve dışından herkesi davet ediyoruz. Amacımız; bu yarışların tanıtımını tüm dünyaya yapmak” dedi.

ic-vali-abdulkadir-demirDenizli Valisi Abdülkadir Demir ise, UNESCO’nun bir süre önce koyun sudan geçirme yarışmalarını ‘Somut Olmayan Değerler Listesi’ne aldığını söyleyerek, şöyle konuştu: “Bu yıl yapılacak yarışlara UNESCO’dan temsilci davet ettik. Koyun sudan geçirme yarışları, bölgemizin tanıtımı açısından son derece önemli. Bu yarışları turizme kazandırmak istiyoruz. Bu yarışların etkili tanıtımını yaparsak, ilerleyen yıllarda uluslararası festivale dönüştürebiliriz. İspanya’da boğa güreşlerini dünya tanıyor. Üstelik orada hayvana işkence yapılıyor. Bizim koyun yarışmalarında ise, koyunlar suya atlıyor, hayvana işkence yapılmadığı gibi yaşandığına inanılan büyük bir aşka saygı gösteriliyor. UNESCO’dan bir heyetin bu yıl düzenlenecek olan yarışlara katılmasını bekliyoruz.”

“O ÖLÜMSÜZ AŞK”
Rivayete göre; Karakoyunlu aşiretinden bir çoban, Çal yöresine yerleşir ve bir beyin kızına aşık olur. Bey de çobana, kızını vermek için, “Koyunlarına 3 gün boyunca tuz yedireceksin ve Büyük Menderes Nehri’nden su içirmeden karşıdan karşıya geçireceksin” diye şart koşar. Çoban istenileni yapar ancak, koyunlar sudan geçer geçmez susuzluktan ölür. Ne var ki bey kızını yine vermez. Çoban, kara koyunu ile aşık olduğu kıza ağıt yakar. Bu ağıta dayanamayan kız hastalanır. Beyin adamları da ahıra girip çobanı bağlar. Ahırdan kaçan kara koyun, kızın evine gidip boynuzlarıyla kapısını açar. Kız tehlikeyi anlar ve çobanın kardeşlerine haber verir. Çoban ölümden kurtulur. Ancak kız, bir süre sonra hasta olur ve ölür. Çoban, ömrünü dağlarda kaval çalarak geçirir. Sevdiği kıza ve çok sevdiği kara koyununa türküler ve ağıtlar yakar. Bu rivayetin yaşandığına inanan yöre halkı da, her yıl koyun sudan geçirme yarışmasıyla büyük aşka olan saygılarını gösterir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Fethi Akcan

Belediye Başkanı

Çal’da hizmet zamanı..

Çal Hakkında

Kültürüne bağlı, ekonomisi güçlü Çal doğuyor

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Mayıs 2021 Salı 11 29Az Bulutlu
19 Mayıs 2021 Çarşamba 12 30Az Bulutlu
20 Mayıs 2021 Perşembe 13 30Parçalı Bulutlu
21 Mayıs 2021 Cuma 10 26Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
22 Mayıs 2021 Cumartesi 7 17Gökgürültülü Sağanak Yağışlı

Çal Rehber

Kaymakamlık: 751 30 01
Belediye Başkanlığı: 751 30 05 
Emniyet Amirliği: 751 30 46
Jandarma Komutanlığı: 751 33 89
Askerlik Şubesi: 751 30 11
Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84
Mal Müdürlüğü: 751 30 44
Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94
Devlet Hastanesi: 751 22 44 
Tapu Müdürlüğü: 751 31 31
İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Kaymakamlık: 751 30 01 Belediye Başkanlığı: 751 30 05  Emniyet Amirliği: 751 30 46 Jandarma Komutanlığı: 751 33 89 Askerlik Şubesi: 751 30 11 Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84 Mal Müdürlüğü: 751 30 44 Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94 Devlet Hastanesi: 751 22 44  Tapu Müdürlüğü: 751 31 31 İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Mahalleler

Akkent

Belevi

Çal

Denizler

Hançalar

İsabey

Ortaköy

Selcen

Süller

İsmailler

Yeşilyurt

Zeyve

Mozalar

Serdarlar

Alfaklar

Aşağıseyit

Bahadınlar

Baklançakırlar

Bayıralan

Çalçakırlar

Çalkuyucak

Dağmarmara

Dayılar

Develler

Gelinören

Kabalar

Kaplanlar

Karakaya

Karapınar

Kocaköy

Mahmutgazi

Peynirci

Sakızcılar

Sazak

Şapçılar

Yazır

Yukarıseyit

Akkent Belevi Çal Denizler Hançalar İsabey Ortaköy Selcen Süller İsmailler Yeşilyurt Zeyve Mozalar Serdarlar Alfaklar Aşağıseyit Bahadınlar Baklançakırlar Bayıralan Çalçakırlar Çalkuyucak Dağmarmara Dayılar Develler Gelinören Kabalar Kaplanlar Karakaya Karapınar Kocaköy Mahmutgazi Peynirci Sakızcılar Sazak Şapçılar Yazır Yukarıseyit