REKLAMI GEÇ

Eğitim için tüm engelleri aştı

Eğitim için tüm engelleri aştı

Çal İsabey’de azmin karşısında hiçbir engelin duramayacağının kanıtı olan başarı öyküsü ortaya çıktı. Doğuştan görme engelli 40 yaşındaki Seher Meşe, yıllar sonra hayalini gerçekleştirdi, önce ortaokulu, sonra da liseyi bitirdi. Meşe’nin hedefinde şimdi de üniversite var. Çal Kaymakamı tarafından başarısı ödüllendirilen Seher Meşe, bundan sonraki hedefini de üniversitede psikoloji bölümünü okumak olarak belirledi.

Büşra Kuru / DENİZLİHABER / 5 Ekim 2016 Çarşamba, 11:32

Çal’ın İsabey Mahallesi’nde oturan 40 yaşındaki Seher Meşe doğuştan görme engelli. Sadece ışığı fark eden Meşe’nin hayalinde hep okumak vardı. Ancak doğuştan var olan görme engeli okumasının önüne geçti. Yıllar geçmesine rağmen okuma arzusundan vazgeçmeyen Seher Meşe, 18 Şubat 2013’de Çal Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde açık ortaokula kaydını yaptırdı, 9 ay gibi kısa bir sürede ortaokulu açıktan bitirdi. Ortaokul mezunu olan Meşe, liseyi de okumak istedi. 10 Şubat 2014’te Açık Öğretim Lisesi’ne kaydını yaptıran Seher Meşe, 2,5 yıl gibi çok kısa bir sürede liseden de başarıyla mezun oldu.

HAYAT ARKADAŞI HEP DESTEK VERDİ
Görme engelli Seher Meşe’nin 2 diplomasını almasında hayat arkadaşının çok önemli katkısı oldu. Halil Meşe, eşinin diploma sahibi olması için sabah, akşam usanmadan ders kitaplarını tek tek okudu, anlamadığı yerlerde ise detaylı olarak anlattı. Sonunda Seher Meşe, küçüklüğünden beri hayalini kurduğu diplomanın sahibi oldu.

ÇAL KAYMAKAMI ÖDÜLLENDİRDİ
Başarıyı görmezden gelmeyen Çal Kaymakamı Selami Korkutata, Seher Meşe için makamında tören düzenledi. Meşe için hazırlanan törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yasin Temel, Çal Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Talat Çelikkaya ve Seher Meşe ile eşi Halil Meşe katıldı.

Çal Kaymakamı Korkutata’nın elinden ödülünü alan Seher Meşe, Küçük yaştan bu yana var olan okuma hevesinin açık ortaokula kayıt olmakla bir kez daha canlandığını belirterek, “Gözlerimin görmemesi benim için çok engel olmadı. Gerek ortaokul gerekse lise derslerine çalışırken bu hayattaki en büyük destekçim ve yoldaşım değerli eşimin fedakarlıkları, yardımları sayesinde bu başarıyı yakalamaktan duyduğum mutluluk gerçekten tarif edilemez. Eşim akşamları ve boş zamanlarında bana kitapları bıkmadan usanmadan okudu ve anlayamadığım, takıldığım noktalarda bana sürekli yardımcı oldu. Bu şekilde derslerime çalıştım ve bugünleri görmek nasip oldu” dedi.

SIRADA ÜNİVERSİTE VAR
Ortaokul ve liseyi başarıyla bitiren Seher Meşe, sırada üniversitenin olduğunu belirterek, “Üniversitede psikoloji bölümü okumak en büyük hayalim. İnşallah onu da başarmak kısmet olur. Aynı zamanda açık ortaokula kayıt olduğum günden beri yardımlarını esirgemeyen Halk Eğitimi Merkezi Müdürümüz Talat Çelikkaya’ ya da teşekkürü bir borç bilirim. Onun ilk günden beri bana ve eşime verdiği moral sayesinde mezun oldum. Ayrıca İlçe Kaymakamı Selami Korkutata’nın da böyle bir tören düzenlemesi beni onurlandırdı. Bugün benim için hayatımın en mutlu ve en güzel anlarını yaşadığım günlerden birisi oldu” dedi.

BU BAŞARI HERKESE DERS OLSUN
Seher Meşe’ ye hediyesini veren Kaymakam Selami Korkutata ise, “Bugün burada gerçekten harika bir başarı öyküsüne şahit oluyoruz. Seher Hanım’ın gözleri görmüyor ama içindeki okuma aşkı bizleri çok duygulandırdı. Bu başarı tüm gençlerimiz ve öğrencilerimiz için bir örnek teşkil etmelidir. Bizler bu şekilde başarılı olanlara maddi manevi her türlü desteği vermeye hazırız. Bu başarı öyküsü hepimiz için onur vericidir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
20 Nisan 2024 Cumartesi 8 15
21 Nisan 2024 Pazar 2 21Parçalı Bulutlu
22 Nisan 2024 Pazartesi 5 23Çok Bulutlu
23 Nisan 2024 Salı 7 30Parçalı Bulutlu
24 Nisan 2024 Çarşamba 13 31Çok Bulutlu