Eğitim için tüm engelleri aştı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Eğitim için tüm engelleri aştı

Eğitim için tüm engelleri aştı

Çal İsabey’de azmin karşısında hiçbir engelin duramayacağının kanıtı olan başarı öyküsü ortaya çıktı. Doğuştan görme engelli 40 yaşındaki Seher Meşe, yıllar sonra hayalini gerçekleştirdi, önce ortaokulu, sonra da liseyi bitirdi. Meşe’nin hedefinde şimdi de üniversite var. Çal Kaymakamı tarafından başarısı ödüllendirilen Seher Meşe, bundan sonraki hedefini de üniversitede psikoloji bölümünü okumak olarak belirledi.

Büşra Kuru / DENİZLİHABER / 5 Ekim 2016 Çarşamba, 11:32

Çal’ın İsabey Mahallesi’nde oturan 40 yaşındaki Seher Meşe doğuştan görme engelli. Sadece ışığı fark eden Meşe’nin hayalinde hep okumak vardı. Ancak doğuştan var olan görme engeli okumasının önüne geçti. Yıllar geçmesine rağmen okuma arzusundan vazgeçmeyen Seher Meşe, 18 Şubat 2013’de Çal Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde açık ortaokula kaydını yaptırdı, 9 ay gibi kısa bir sürede ortaokulu açıktan bitirdi. Ortaokul mezunu olan Meşe, liseyi de okumak istedi. 10 Şubat 2014’te Açık Öğretim Lisesi’ne kaydını yaptıran Seher Meşe, 2,5 yıl gibi çok kısa bir sürede liseden de başarıyla mezun oldu.

HAYAT ARKADAŞI HEP DESTEK VERDİ
Görme engelli Seher Meşe’nin 2 diplomasını almasında hayat arkadaşının çok önemli katkısı oldu. Halil Meşe, eşinin diploma sahibi olması için sabah, akşam usanmadan ders kitaplarını tek tek okudu, anlamadığı yerlerde ise detaylı olarak anlattı. Sonunda Seher Meşe, küçüklüğünden beri hayalini kurduğu diplomanın sahibi oldu.

ÇAL KAYMAKAMI ÖDÜLLENDİRDİ
Başarıyı görmezden gelmeyen Çal Kaymakamı Selami Korkutata, Seher Meşe için makamında tören düzenledi. Meşe için hazırlanan törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yasin Temel, Çal Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Talat Çelikkaya ve Seher Meşe ile eşi Halil Meşe katıldı.

Çal Kaymakamı Korkutata’nın elinden ödülünü alan Seher Meşe, Küçük yaştan bu yana var olan okuma hevesinin açık ortaokula kayıt olmakla bir kez daha canlandığını belirterek, “Gözlerimin görmemesi benim için çok engel olmadı. Gerek ortaokul gerekse lise derslerine çalışırken bu hayattaki en büyük destekçim ve yoldaşım değerli eşimin fedakarlıkları, yardımları sayesinde bu başarıyı yakalamaktan duyduğum mutluluk gerçekten tarif edilemez. Eşim akşamları ve boş zamanlarında bana kitapları bıkmadan usanmadan okudu ve anlayamadığım, takıldığım noktalarda bana sürekli yardımcı oldu. Bu şekilde derslerime çalıştım ve bugünleri görmek nasip oldu” dedi.

SIRADA ÜNİVERSİTE VAR
Ortaokul ve liseyi başarıyla bitiren Seher Meşe, sırada üniversitenin olduğunu belirterek, “Üniversitede psikoloji bölümü okumak en büyük hayalim. İnşallah onu da başarmak kısmet olur. Aynı zamanda açık ortaokula kayıt olduğum günden beri yardımlarını esirgemeyen Halk Eğitimi Merkezi Müdürümüz Talat Çelikkaya’ ya da teşekkürü bir borç bilirim. Onun ilk günden beri bana ve eşime verdiği moral sayesinde mezun oldum. Ayrıca İlçe Kaymakamı Selami Korkutata’nın da böyle bir tören düzenlemesi beni onurlandırdı. Bugün benim için hayatımın en mutlu ve en güzel anlarını yaşadığım günlerden birisi oldu” dedi.

BU BAŞARI HERKESE DERS OLSUN
Seher Meşe’ ye hediyesini veren Kaymakam Selami Korkutata ise, “Bugün burada gerçekten harika bir başarı öyküsüne şahit oluyoruz. Seher Hanım’ın gözleri görmüyor ama içindeki okuma aşkı bizleri çok duygulandırdı. Bu başarı tüm gençlerimiz ve öğrencilerimiz için bir örnek teşkil etmelidir. Bizler bu şekilde başarılı olanlara maddi manevi her türlü desteği vermeye hazırız. Bu başarı öyküsü hepimiz için onur vericidir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Fethi Akcan

Belediye Başkanı

Çal’da hizmet zamanı..

Çal Hakkında

Kültürüne bağlı, ekonomisi güçlü Çal doğuyor

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
31 Mayıs 2020 Pazar 8 23Parçalı Bulutlu
1 Haziran 2020 Pazartesi 9 20Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
2 Haziran 2020 Salı 8 19Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
3 Haziran 2020 Çarşamba 8 19Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
4 Haziran 2020 Perşembe 8 22Parçalı Bulutlu

Çal Rehber

Kaymakamlık: 751 30 01
Belediye Başkanlığı: 751 30 05 
Emniyet Amirliği: 751 30 46
Jandarma Komutanlığı: 751 33 89
Askerlik Şubesi: 751 30 11
Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84
Mal Müdürlüğü: 751 30 44
Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94
Devlet Hastanesi: 751 22 44 
Tapu Müdürlüğü: 751 31 31
İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Mahalleler

Akkent

Belevi

Çal

Denizler

Hançalar

İsabey

Ortaköy

Selcen

Süller

İsmailler

Yeşilyurt

Zeyve

Mozalar

Serdarlar

Alfaklar

Aşağıseyit

Bahadınlar

Baklançakırlar

Bayıralan

Çalçakırlar

Çalkuyucak

Dağmarmara

Dayılar

Develler

Gelinören

Kabalar

Kaplanlar

Karakaya

Karapınar

Kocaköy

Mahmutgazi

Peynirci

Sakızcılar

Sazak

Şapçılar

Yazır

Yukarıseyit