REKLAMI GEÇ

Mimarlar Çal Gazi Okulunda inceleme yaptı

Mimarlar Çal Gazi Okulunda inceleme yaptı

TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi yönetimi geçen pazar akşamı çıkan yangında büyük tahribat yaşayan Çal Gazi İlkokulu’nda inceleme yaptı. İnceleme heyeti Şube Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Alayont, Oda Merkez Yönetim Kurulu üyesi Cüneyt Zeytinci ve Denizli Şube Yönetim Kurulu üyesi Serdar Sarı’dan oluştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Mart 2019 Perşembe, 13:03

Mimarlar Odası Denizli Şubesinin düzenlediği inceleme gezisine Denizlihaber.com eşlik etti. Çal’a gitmeden önce araştırma yapan ve yetkililerle görüşmelerde bulunan heyet başkanı Mimar Serdar Alayont ve ekip üyeleri, yangınla ortaya çıkan tahribatı yerinde görüp fotoğraflayarak belgeledi.

Gazi İlkokulu’nun arka bahçesinden başlayarak yapılan inceleme gezisi, ön bahçede devam etti. Özellikle ahşaptan oluşan çatı ve ikinci kat zemini ile pencere ve kapıların yangında tümüyle kül olduğu gözlenirken, binanın taşıyıcı ana yapısının sağlam kaldığı gözlendi.

Yapılan inceleme gezisine ilişkin bilgi veren Şube Başkanı Serdar Alayont, durumu bir raporla yetkililere ulaştıracaklarını belirterek, Mimarlar Odası’nın okulu yeniden ayağa kaldırmak için elinden geleni ve üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduğunu söyledi. Taşıyıcı yapının sağlam kalmasının sevindirici olduğunu ifade eden Alayont, bu durumun bilimsel bir raporla tespit edilmesi halinde restorasyon konusunda yetkililerin çalışmalarını kolaylaştıracağını, merkezi kurumlar ve bakanlık nezdinde ödenek sorununun daha hızlı biçimde aşılabileceğini belirtti.

Okulun sahibi olarak Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü ile de istişarelerinin devam ettiğini açıklayan Serdar Alayont, “Yaptığımız inceleme sonunda gözlemlerimizi ve edindiğimiz izlenimleri bir rapor haline getirecek ve isteyen ilgili kuruma vereceğiz” dedi.

Bu arada edindiğimiz bilgiye göre Çal Cumhuriyet Savcılığı, mahkemeye sevk ettiği ve mahkemenin koşullu serbestlikle salıverdiği zanlılar için yeniden tutuklama istemeye hazırlanıyor. Zanlıların içeri girmek için kapıyı kırdıkları, bu nedenle suçun unsurunun değiştiği ileri sürülüyor.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ KİMİN SUÇU?
Yangın öncesi yapılan çalışmanın, Antalya adresli bir firma tarafından sürdürüldüğü öğrenilirken, inceleme gezisine katılan Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Zeytinci, güvenlik zafiyetinin sorumlusunun okuldaki tadilatı yüklenen firmaya ait olması gerektiğini ileri sürerek, yangınla ilgili sorumluluk tartışmasını yeni bir boyuta taşıdı.

İhaleyle veya ihalesiz yüklenilen iş ile ilgili mutlaka sözleşme yapılmış olması gerektiğini belirten Mimar Cüneyt Zeytinci, “Eğer suçlu aranıyorsa, bunu içeri girip içki içen iki kişiye yükleyip olayı kapatmakla bulamazsınız. Bu yüklenici firmanın alması gereken güvenlik önlemleri konusundaki sorumsuzluğunu örtbas etmek olacaktır” dedi.

Yapılan tadilatın okul binası dışındaki ek binalarda olmasının asıl sorumluluğu değiştirmeyeceğini belirten Zeytinci, emniyeti ve itfaiye kurumlarının yangınla ilgili raporlarını hazırlarken bu durumu mutlaka göz önüne almaları gerektiğini belirtti.

Yetkililerden alınan bilgiye göre yangın öncesi Çal Gazi Okulundaki devam eden tadilat çalışması, okulun bahçesinde yer alan tuvalet ve kazan dairesinde devam etmekteydi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Haziran 2024 Salı 17 37Sıcak
19 Haziran 2024 Çarşamba 18 38Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Haziran 2024 Perşembe 17 38Sıcak
21 Haziran 2024 Cuma 17 38Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 17 37Sıcak