Çardak’ta kadınlara kanser, çocuklara göz taraması - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çardak’ta kadınlara kanser, çocuklara göz taraması

Çardak’ta kadınlara kanser, çocuklara göz taraması

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Pembe Prenses” ismi verilen Mobil Kanser Tarama TIR’ı, Çivril’den sonra Çardak’ta da kadınlara meme, rahim ağzı ve kolon kanserleriyle ilgili tarama yapmaya başladı. Ayrıca ilçelerde yürütülen Göz Taraması Projesi kapsamında Çardak’ta bulunan bin 225 çocuk göz taramasından geçirilecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Nisan 2018 Pazartesi, 17:12

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Denizli’ye gönderilen Pembe Prenses Mobil Kanser Tarama TIR’ı, kanser taramalarına Denizli’de Çivril’den başlamış ve bir hafta boyunca 172 kişiye rahim ağzı, 943 kişiye meme ve 330 kişiye de kolon kanseri taraması yapılmıştı.

Çivril’den sonra Pembe Prenses’in yeni durağı Çardak oldu. Çardak Entegre Devlet Hastanesi içerisinde kurulan Pembe Prenses Mobil Kanser Tarama TIR’ında bir hafta boyunca Çardak’ta yaşayan vatandaşlara meme, rahim ağzı (serviks) ve kolon (kalın bağırsak) kanseri taraması yapılacak.

Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat ile birlikte Çardak’a giderek Kanser Tarama TIR’ını yerinde inceledi. Tarama yaptırmaya gelen vatandaşlarla sohbet eden ve kanser türleri hakkında bilgi veren Öztürk, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen Pembe Prenses sayesinde Çardak’taki vatandaşların ilçe dışına çıkmadan taramalarını ücretsiz yaptırabileceklerini söyledi. Öztürk, Çardak’ta yaşayan tüm vatandaşları kanser taraması yaptırmaya davet etti.

ÇARDAK’DA ÇOCUKLAR GÖZ TARAMASINDAN GEÇİRİLİYOR
Ayrıca, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle okul çağındaki çocuklarda yürütülen Göz Taraması Projesi kapsamında Baklan ve Bekilli’den sonra şimdi de Çardak’ta göz taraması gerçekleştiriliyor.

Çardak Entegre Devlet Hastanesi’nde oluşturulan Göz Polikliniklerinde Denizli Devlet Hastanesi’nden görevlendirilen Göz Hastalıkları Uzmanları tarafından bin 225 çocuğun göz taraması yapılacak.

Göz taramasına ilişkin de bilgi veren Sağlık Müdürü Öztürk, “Denizli’de göz taraması yapılmayan çocuk kalmayacak sloganıyla ilçelerde başlattığımız göz taraması projesinde 9 ilçede taramalarımızı tamamladık. Şimdi de Çardak’ta okul çağında bulunun çocuklarda göz taramasını gerçekleştiriyoruz. Taramalarda gözlük kullanan çocukların göz uygunlukları kontrol ediyor, göz problemi saptanan çocukları da gözlük tavsiyesi ya da ameliyat öneriyoruz. Taramalarımız Çardak’tan sonra Bozkurt, Güney ve Serinhisar ilçeleriyle devam edecek” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı