842 yıl önce Miryokefalon Savaşı’nda ANADOLU “BİZİM” DEDİK - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

842 yıl önce Miryokefalon Savaşı’nda ANADOLU “BİZİM” DEDİK

842 yıl önce Miryokefalon Savaşı’nda  ANADOLU “BİZİM” DEDİK

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 842 yıl önce Denizli’de gerçekleşen ve Anadolu’nun kesin olarak Türk yurdu olmasını sağlayan Miryokefalon Savaşı dolayısıyla anma programı düzenleyecek. Denizli’de başlayacak program 842 yıl önce zaferin kazanıldığı Çivril İlçesi’ndeki kortej ve gösterilerle devam edecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Eylül 2018 Perşembe, 13:51

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 17 Eylül 1176’da Anadolu Selçuklu Sultanı II. Kılıçaslan’ın zaferi ile sonuçlanan ve Anadolu’nun kesin olarak Türk yurdu olmasını sağlayan Miryokefalon Savaşı’nın 842. yıldönümü dolayısıyla anma programı düzenliyor. Etkinlikler 17 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 15:00’de Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda düzenlenecek panele ile başlayacak.

Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’ndaki panele Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Prof. Dr. Turgut Tok, Prof. Dr. Mithat Aydın, Prof. Dr. Hasan Kara, Doç. Dr. Levent Kurgun ve Doç. Dr. İbrahim Balık konuşmacı olarak katılacak. Program daha sonra büyük zaferin yaşandığı Çivril ilçesinde devam edecek. 17 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 20.00’de Çivril ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak anma proğramı Mehteran Takımı eşliğinde yapılacak kortej ile başlayacak.

Kahramanlık türküleri

Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterilerinin ardından sunulacağı anma programında Belediye Konservatuarı sanatçılarının kahramanlık ve ağıt türkülerinin yer aldığı bir konser düzenlenecek. Denizli’nin Türk tarihi bakımından çok önemli bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Anadolu’nun Türk yurdu olması için Denizli’nin geçmişinde birçok zaferler olduğuna dikkat çekti.

“Bizler tarihimize sahip çıkacağız ve bunu gelecek nesillerimize aktarmaya devam edeceğiz” diyen Başkan Zolan, geçmişini bilmeyen bir toplumun geleceğini de bilemeyeceğini dile getirip vatandaşları panel ve programlara davet etti.

Miryokefalon Savaşı ( 17 Eylül 1176)

Anadolu Selçuklu Sultanı II. Kılıçaslan ile Bizans İmparatoru Manuel Komnenos arasında, Denizli ilinin Çivril ilçesinde yapılmıştır. Miryokefalon, Anadolu Türk tarihinin kaderini belirleyen ve Anadolu’nun tapusunu Türklere tescillenmesini sağlayan bir savaştır. Sayı ve silah bakımından Türk ordusundan çok daha güçlü olan Bizans ordusu Türk Sultanı II. Kılıçaslan’ın dehası ve Türk savaş tekniğini devreye sokup mücadeleyi dağ geçitlerine çekmesiyle zaferle sonuçlanmıştır. 1071 yılında Anadolu’ya yerleşmeye başlayan Türkler Miryokefalon Zaferi’nden sonra Anadolu’nun kesin olarak bir Türk yurdu olmasını sağlamışlardır. Bir Haçlı Seferi olan Miryokefalon Savaşıyla Türkler Anadolu’dan atılmayacaklarını bütün dünyaya ispatlamışlardır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı