Denizli Işıklı Gölü’nde kırmızı alarm - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli Işıklı Gölü’nde kırmızı alarm

Denizli Işıklı Gölü’nde kırmızı alarm

Denizli’nin Çivril ilçesindeki kuş cenneti Işıklı Gölü’nde bilimsel çalışma yapan akademisyenler, gölde 16 takımdan 52 familyaya ait 217 tür olmak üzere 300 bine yakın kuş yaşadığını belirledi. Sazan ve turna türü balıkların da yaşam alanı olan Işıklı Gölü’nde 2 yıl araştırma yapan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Zooloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Raşit Urhan, “101 kuş türü Işıklı Gölü’nü üreme alanı olarak kullanıyor. Sazlar kesiliyor, avcılar acımasızca kuş vuruyor. Doğal denge bozuluyor. Işıklı’da kırmızı alarm verilmelidir” dedi.

/ DENİZLİHABER / 25 Ağustos 2012 Cumartesi, 13:48

Işıklı Gölü’nde bilimsel çalışma yapan akademisyenler, gölde 16 takımdan 52 familyaya ait 217 tür olmak üzere 300 bine yakın kuş yaşadığını belirledi. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Zooloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Raşit Urhan, “101 kuş türü Işıklı Gölü’nü üreme alanı olarak kullanıyor. Sazlar kesiliyor, avcılar acımasızca kuş vuruyor. Doğal denge bozuluyor. Işıklı’da kırmızı alarm verilmelidir” dedi. Prof. Dr. Raşit Urhan, göldeki kuş türlerinin envanterini iki yılda çıkardıklarını söyledi. Kuş çeşitliliği bakımından Işıklı Gölü’nde daha önce hiç çalışma yapılmadığını dile getiren Urhan, “Gölde kaç çeşit kuş var? Kuşların nesilleri tükenmiş mi? Yaşam tehlikeleri var mı? Bunları belirlemek için proje başlattık ve ayda en az iki kez arazide gözlemleme yaptık. Göl çevresinde oluşturulan 12 ayrı istasyonda kuşları gözlemledik. İki yıllık araştırma sonucunda, 16 takımdan 52 familyaya ait 217 kuş türünün varlığını tespit ettik. Bu kuşların 101 türünün gölde ürediğini belirledik” diye konuştu.

Göldeki bazı kuşların mevsimlere göre göç ettiğini ya da bölgeyi geçiş noktası olarak kullandığını sözlerine ekleyen Urhan, “Göl uluslararası doğa koruma kriterlerinde bulunan tepeli pelikan, küçük kerkenez ve büyük orman kartalını barındırıyor. Ayrıca tehlikeye yakın türlerden pasbaş patka, kara akbaba, akdoğan ve kuzgun ile küçük akbaba da mevcut” diye konuştu. Son yıllarda gölde tahribat yaşandığını kaydeden Urhan, Işıklı Gölü’ndeki yaban hayatı için gelişmelerin son derece tehlikeli olduğunu kaydetti. Urhan, “101 kuş türü gölü üreme alanı olarak kullanıyor. Ancak kuşların korunak ve üreme alanı olarak kullandığı sazlıklara büyük zarar verildiğini belirledik. Sazlık bölgeler sazlar kesilerek tahrip ediliyor. Çok miktarda sazlığın kesilmesi kuşların üreme alanlarına zarar veriyor. Yuvalama alanı bulamayan kuşlar da gölü terk ediyor. Ayrıca bölgede yapılan gece ve gündüz avcılığı doğal hayatı olumsuz etkiliyor. Özellikle gece projektörle avlanma yaygın şekilde yapılıyor. Bunların mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Kuşlara yaşam alanı bırakılmadığı takdirde doğal denge bozulur. Her canlının yaşam alanı vardır. Kuşlara bunun gibi doğal alanlarda yaşam hakkı vermezseniz ya bulundukları bölgeyi terk ederler ya da yok olup giderler” diye konuştu.

Çivrilli balıkçılar ise, Işıklı Gölü’nde bir zamanlar bol miktarda bulunan aynalı sazan ve turna türü balıkların da hızla azaldığını söyledi. Balıkçılar, “İsrail Sazanı ve Kadife cinsi balıklar tatlı sularda çoğalınca, Işıklı Gölü’nün aynalı sazanı ile turna balıklarının popülasyonu da azaldı” dedi. Bu arada Denizli Valisi Abdulkadir Demir Çivril gezisi sırasında Işıklı Gölü’nü incelemiş ve kirliliğin temizlenmesi gerekenin yapılacağını söylemişti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı