Denizli Vahşi Depolamadan Kurtuluyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli Vahşi Depolamadan Kurtuluyor

Denizli Vahşi Depolamadan Kurtuluyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Tavas, Kale, Beyağaç, Acıpayam ve Serinhisar’ın ardından Çal, Çivril, Baklan ve Bekilli’de de vahşi depolamaya son veriyor. Projesi tamamlanan Çivril Katı Atık Bertaraf Tesisi ile 4 ilçeden toplanan katı atıkların çevre kirliliği ve halk sağlığına yapacağı olumsuzluklara son verilecek, atıklar ekonomiye geri kazandırılacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Şubat 2018 Pazartesi, 17:17

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Tavas, Kale, Beyağaç, Acıpayam ve Serinhisar’daki evsel katı atıkların bir araya toplanıp bertaraf edileceği Tavas Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin ardından 4 ilçede daha vahşi depolamaya son verecek katı atık bertaraf tesisi projesine başladı.

Proje ile Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından, Çivril’de Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi kurulacak. Çal, Çivril, Baklan ve Bekilli ile bu ilçelere bağlı mahallelerdeki yerleşimlerde toplanan atıklar Çivril Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nde işlenerek halk sağlığına olumsuz etkisinin önüne geçilecek, atıklar ayrıca ekonomiye geri kazandırılacak.

FİZİBİLİTE RAPORU ONAYLANDI
Fizibilite raporunun onaylandığı Çivril Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nde mekanik ayırma tesisi, kompostlaştırma sahası ve düzenli depolama sahası olacak. Projenin hayata geçirilmesi sonucunda; 4 ilçeden toplanan katı atıkların değerlendirileceği, biyobozunur (organik) atıkların, değerlendirilebilir atıkların ayrıştırılacağı ve geriye kalan atıkların düzenli olarak bertaraf edileceği bir tesis kurulacak. Tesisin hizmet vereceği ilçelerdeki atıkların depolanması neticesinde oluşan insan ve çevre sağlığını tehdit eden riskler de ortadan kalkacak.

GELECEĞE DAHA SAĞLIKLI BİR KENT BIRAKILACAK
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, vahşi depolamanın çevre kirliliğine neden olduğunu ve sağlığa olumsuz etkilerinin bulunduğunu ifade ederek, “Tavas, Kale, Beyağaç, Acıpayam ve Serinhisar’ın ardından Çal, Çivril, Baklan ve Bekilli’de de vahşi depolamaya son veriyoruz. Geleceğimize daha sağlıklı bir kent bırakmak istiyorsak bu yatırımları yapmalıyız” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı