REKLAMI GEÇ

FORUM ÇAMLIK YIKILACAK MI?

FORUM ÇAMLIK YIKILACAK MI?

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Forum Çamlık Alışveriş ve Yaşam Merkezi inşaatı hafriyat halindeyken, Denizli Belediyesi aleyhine, Denizli Bölge İdare Mahkemesi´ne açtığı 4 davayı da kazandı. Mahkeme, Forum Çamlık’ın yer aldığı alan için alınan 4 ayrı kararın da iptal edilmesi yönünde karar verdi.

/ DENİZLİHABER / 5 Haziran 2008 Perşembe, 00:00

Başbakan Erdoğan’ın sonuncu Denizli ziyareti sırasında, Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından resmi açılışı yapılan Forum Çamlık için bilirkişi raporunun tamamlanmasının ardından, Denizli Bölge İdare Mahkemesi, davaya ilişkin kararını verdi.

Mahkeme, Forum Çamlık’ın bulunduğu alan için alınan 4 ayrı kararın iptal edilmesine karar verdi. Dava kararı, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’na ulaştı. Mahkemenin kararı, Denizli Belediyesi’nin, Forum Çamlık’ın bulunduğu alan ve inşaatla ilgili olarak aldığı, mevcut yeşil alanın kültür park yapılmasına belediye meclisi kararının, belediye adına tapu çıkarılmasının dayanağı olan encümen kararının, belediye meclisine alanın satışına ilişkin yetki veren kararın ve inşaat ruhsatı verilmesine ilişkin kararın iptalini gerektiriyor.

Forum Çamlık Alışveriş ve Yaşam Merkezi inşaatı hafriyat halindeyken, yürütmenin durdurulması için TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Denizli İdari Mahkemesi’ne, Denizli Belediyesi aleyhine dava açmıştı. Dava açılması sonrası, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden 4, Pamukkale Üniversitesi’nden 1 uzmanın katılımı ile bilirkişi heyeti oluşturulmuş ve heyet alanda, inceleme yapmıştı. Forum Çamlık’ın imara ve mevcut tüzüğe aykırı olması nedeniyle açılan dava sonucu, bilirkişi heyeti, bir senelik sürenin sonunda, raporu tamamlamıştı. Raporda, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’nun gerekçesinin haklı olduğu belirtilmişti.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Aydın Yücel, dava sonucunun 5 Haziran2008 itibariyle ellerine ulaştığını ve bundan sonraki sürecin nasıl gelişeceğini anlattı. Denizli Belediye Meclisi’nin, 30 gün içerisinde, Denizli Bölge İdare Mahkemesi’nin kararına göre, konuyla ilgili aldıkları 4 kararı iptal etmesi gerektiğini belirtti.

Kararın, TMMOB İKK’nın beklentileri doğrultusunda çıktığını belirten Yücel, “Aslında biz zamanında konuyla ilgili tespitlerimizi yaptık. Keşke o zaman dinlenseydik de olay bu aşamaya gelmeseydi. Yürütmenin durdurulmasını istemiştik. Mahkemenin verdiği karar ile artık Forum Çamlık’ın yasal bir dayanağı kalmadı. Bizim davayı açtığımız sırada, henüz bir bina olmadığı için yıkım kararı istememiştik. Bundan sonrası belediyeye kalmış. Belediye, bir çözüm yolu üretecektir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı