REKLAMI GEÇ

İtfaiye Haftası kutlanıyor

İtfaiye Haftası kutlamaları başladı. Kutlamalara, belediyenin bilgi evi ve kurs merkezlerinde öğrenim gören çok sayıda gönüllü itfaiyeci de katıldı.

/ DENİZLİHABER / 22 Eylül 2008 Pazartesi, 00:00

Denizli’de, 22-26 Eylül İtfaiye Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Denizli Belediyesi İtfaiyesi’nin düzenlediği kutlama programı ise belediye önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı. Etkinliklere, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, İtfaiye Müdürü İlyas Tuncer, itfaiye erleri ile belediyenin bilgi evi ve kurs merkezlerinde öğrenim gören çok sayıda gönüllü itfaiyeci katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, kurs merkezi öğrencilerinden Ayşegül Dağ ve Muharrem Öztürk, günün anısına konuşma yaptı. Başkan Zeybekci, törende yaptığı konuşmada, Denizli Belediyesi İtfaiyesi’nin 3-4 dakika gibi kısa sürede ihbar yerine ulaştığını ve hemen müdahale ettiğini belirterek, “İtfaiyemiz, dünyanın en modern itfaiyesinde bulunan donanıma sahiptir. Almanya’da, İsviçre’de itfaiyenin kullandığı ne cihaz varsa bizde de aynısı var. Şu anda yangın başta olmak üzere, her türlü trafik kazası, her türlü deprem çökme, derinden ve yukardan insan kurtarma ve 4 yıldan beri boğulmaya müdahale ediyoruz. İtfaiye bilincinin geliştirilmesine de çocuklarımızdan işe başladık. Üzerinde itfaiyenin numarası yazan kırmızı tişört dağıttık. Çocuklarımız artık kahraman itfaiyecileri tanıyorlar. Herkesin yatağında yatarken itfaiyemizin bütün felaketlere koşturduğunu öğrendiler” dedi.

Daha sonra itfaiye çalışanları ve gönüllü itfaiyeciler Başkan Zeybekci’yi makamında ziyaret etti. Başkan Yardımcısı Gökoğlan, Başkan Zeybekci’ye gönüllü itfaiyeci tişörtü verdi.

İtfaiye Haftası etkinliklerinde Denizli Belediyesi önünden Denizli Valiliği önüne kadar kortej düzenledi. Gönüllü minikler, kahraman itfaiye erlerinin yanında yangın söndürme araçlarına binerek korteje katıldı. Daha sonra Denizli Valisi Yavuz Erkmen ziyaret edildi. Başkan Yardımcısı Gökoğlan, etkinlikler kapsamında 9 okulda yangın söndürme tatbikatları yapılacağını belirterek çocuklarda itfaiye bilincinin geliştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Denizli Valisi Ermen de, alınabilecek çok basit önlemlerle birçok kazaların önlenebileceğine işaret ederek, “Gönüllü itfaiyeci gençlerin çocuklardan oluşması, koruma bilincinin ve tehlikenin yaşanmaması için neler yapılması gerektiği konusunda çok güzel bir örnektir. Biz sadece gönüllü çocuklarımızın değil tüm vatandaşlarımızın bu konuya duyarlı olmasını diliyoruz. Alınabilecek çok basit önlemlerle bu tür kazalara ‘Dur’ denebileceğini hepimiz biliyoruz. Ayrıca müdahale için de eğitilmiş arkadaşlara ihtiyaç var. Bu teşkilat ta itfaiye teşkilatıdır. Çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Sorumlulukları çok fazladır. Hiçbir şey yokmuş gibi günler geçirilebilir ama bir an gelir ki hem kendi canını hem de başkalarının canını kurtarabilirler. Tüm itfaiye çalışanlarının haftasını kutluyorum” dedi.

Denizli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü etkinlikler kapsamında, 9 ilköğretim okulunda yangın söndürme tatbikatı düzenleyecek, Bayramyeri Meydanı’nda da bilgilendirme amacıyla afiş ve broşür dağıtacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı