REKLAMI GEÇ

Kaleiçi’nde SİT tehlikesi

Kaleiçi’ndeki Demirciler Çarşısı’ndaki bazı dükkanların, yıllardır kullanılmayan ve yıkılmak üzere olan üst katları hem tehlike hem de görüntü kirliliği oluşturuyor. Söz konusu katların, sit alanı içinde olması nedeniyle yıkılamadığını belirten esnaf, bu durumdan rahatsız oluyor. Esnaf, bugüne kadar konuyla ilgili hiçbir şey yapılmamasından şikayet ediyor.

/ DENİZLİHABER / 19 Eylül 2008 Cuma, 00:00

Kaleiçi’nde bulunan Demirciler Çarşısı esnafı, işyerlerinin üst katında yer alan metruk binaların oluşturduğu görüntü kirliliğinden rahatsız. Sit alanı içerisinde olması nedeniyle yıkılması da yasak olan metruk binaların ticarete kazandırılabilmesi için restore edilmesi gerektiğini söyleyen çarşı esnafı, Denizli Belediyesi’ne defalarca başvurduklarını ancak şimdiye kadar hiçbir sonuç alamadıklarını söylüyor.

Çarşıda yer alan işyerlerinin bir bölümü, Kaleiçi duvarlarına dayanmış olması nedeniyle, sit alanı içinde kalmış. Ancak şu anda bazı binalar, yaslandıkları duvardan 30–40 santimetre ayrılmış durumda ve her an çökme tehlikesiyle karşı karşıya. Kullanılmayan tarihi binaların alçak çatıları nedeniyle, yüksek araç geçişleri de bir hayli sıkıntılı oluyor. Bu geçişler sırasında çatılara çarpan yüksek araçlar, çatılardaki kiremit, taş gibi malzemelerin aşağıya düşmesine neden oluyor. Çarşının etrafında bulunan döviz büroları ve büyük mağazalar nedeniyle, yabancı ve yerli turist sayısının yüksek olduğunu söyleyen çarşı esnafından Hüsnü Özgören, harabeyi andıran binaların yarattığı görüntü kirliliği nedeniyle kendilerinin de rahatsızlık duyduklarını belirtiyor. Bölgenin, ivedilikle restore edilmesi gerektiğine dikkat çeken Esnaf Emin Tokmak da, Denizli Belediyesi’ne sitem ediyor ve bu önemli ticaret sahasındaki kullanılamaz durumdaki kullanılmayan binaların ticarete kazandırılmasının önemini vurguluyor.

Belediye, “Henüz bir çalışma yok”

Bölgedeki binaların durumuyla ilgili henüz bir çalışmalarının bulunmadığını söyleyen Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Osman Zolan, konuyla ilgili çalışmaların en kısa zamanda yapılacağını söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı