REKLAMI GEÇ

ŞİMDİ NE OLACAK?

ŞİMDİ NE OLACAK?

Denizli İdare Mahkemesi, daha önce önemli bir kısmı yeşil alan olarak belirlenen ancak Denizli Belediyesi’nin 1997 yılından bu yana alınan bir dizi kararla ticari alana çevirip sattığı ve şu an üzerinde bir alışveriş merkezi bulunan Demokrasi Meydanı’ndaki arazinin imar planında yapılan tadilatlarının yasaya aykırı olduğuna ilişkin karar aldı. Şimdi Belediye ya aynı bölgede bir yeşil alan bulacak, ya da araziyi geri alıp yeşil alana çevirecek.

/ DENİZLİHABER / 10 Haziran 2008 Salı, 00:00

Multi Turkmall isimli firma tarafından alışveriş merkezinin yapıldığı Demokrasi Meydanı’ndaki alan, 1997 yılına kadar belediye hizmet ve kültür eğitim alanı ve park olarak gözüküyordu. Alanın oluşturulması konusunda dönemin belediye yöneticileri, Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) uygulamasına giderek bazı vatandaşların arsalarını da yeşil alana dahil etti. 1998 yılında ise dönemin encümen, DOP ile birlikte 25 bin metrekareye çıkarılan alanı Denizli Belediyesi adına tescil ettirdi.

Dönemin CHP’li Belediye Başkanı Ali Marım ve ekibi bu alana gençlik merkezi yapmak için kolları sıvadı ve eski başkan Marım’ın iddiasına göre 4 bin metrekarelik bir alana oturacak merkezin yapımına başlandı. Kabası bitirilen, hatta bodrum katı hemen bir süper markete kiralanan ancak kaynak sıkıntısı yaşandığı için tamamlanamayan gençlik merkezinin inşaatı için ‘yap-işlet-devret’ modeliyle bir yatırımcı aransa da arayışlar sonuç vermedi.

Gençlik Merkezi inşaatı ile ilgili sorunlar Marım’dan sonra göreve gelen DYP’li Ali Aygören döneminde de sürdü. Bir dönem belediye başkanlığı görevinde kalan Ali Aygören, 2004 yerel seçimlerinde başkanlığı AKP’li Nihat Zeybekci’ye devretti. Zeybekci, yıllardır tamamlanamayan Gençlik Merkezi inşaatını işaret ederek, belediyenin bu inşaatı tamamlayacak kaynaklara sahip olmadığını söyledi ve “alanı satalım” önerisinde bulundu.

Denizli Belediyesi’nin AKP’li kurmayları satış için hazırlıklara başladı. Belediye encümeni, 205 yılında 1997-98 yıllarında alınan karara ek olarak arazinin satışına yönelik meclisten yetki aldı.

Kararın ardından belediye süpermarket yetkililerine tahliye yazısı gönderdi. İhaleye çıkarılan 25 bin metrekarelik alan 18 milyon 160 bin YTL bedelle Multi Turkmall isimli Holanda-Türk ortaklı bir gayrimenkul şirketine satıldı. Multi Turkmall, 25 bin metrekarelik alana yalnızca 5 metrelik çekme mesafesi bırakarak bir alışveriş merkezi inşaatına başladı.

İnşaatın başladığı günlerde Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) bölgedeki sık konut yapılaşmasına dikkat çekip, daha önce yeşil alan ve belediye hizmet alanı olarak ilan edilmiş arsanın yapılaşmaya açılması ve satışlarına ilişkin meclis kararlarının Denizli İdare Mahkemesi’ne Denizli Belediyesi aleyhinde 4 ayrı dava başvurusunda bulundu.

Alınan meclis kararıyla ilgili hukuk süreci devam ederken, Multi Turkmall da inşaatını tamamlayarak geçtiğimiz aylarda alışveriş merkezini hizmete açtı. Ancak Bölge İdare Mahkemesi eş zamanlı görüştüğü dört ayrı davayı geçtiğimiz gün karara bağladı.

Yargıçlar Denizli Belediye Meclisi’nin son dönemlerde belediyenin söz konusu alanın imara açılması ve satışını öngören 4 meclis kararının da iptaline karar verdi.

Bu karar sonrası Denizli Belediyesi’nin 1 aylık sürede aynı bölgede 25 bin metrekarelik bir alanı yeşil alan göstermesi gerekiyor. Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Osman Zolan, verilen yargı kararının kendilerinden iki dönem önce alınan meclis kararlarından yaşanan sıkıntıdan kaynaklandığını söyledi. Bu nedenle satışın da iptaline karar verildiğine dikkat çeken Zolan, bir an önce Demokrasi Meydanı’na yakın bir bölgede tartışmalı alanın karşılığında bir alanı gerekirse kamulaştırma yaparak yeşil alan olarak ilan edeceklerini söyledi. Bu yöntemle sıkıntıyı çözeceklerini vurgulayan Osman Zolan, “Vatandaşımız şimdi tedirginlik içinde alışveriş merkezinin yıkılıp yıkılamayacağını soruyor. Tedirgin olmasınlar. Biz orada yasal süre içinde gerekli yeşil alanı bulup gereğini yerine getireceğiz” diye konuştu.

Denizli Belediyesi, gösterilen sürede yeşil alan çalışmasını gerçekleştiremezse, söz konusu alanı geri alıp yeşil alan düzenlemesi yapmak zorunda. Ancak bunun gerçekleşmesi şu an için oldukça zor gözüküyor.

Kararın, TMMOB İKK’nın beklentileri doğrultusunda çıktığını belirten TMMOB İl Sekreteri Aydın Yücel, “Aslında biz zamanında konuyla ilgili tespitlerimizi yaptık. Keşke o zaman dinlenseydik de olay bu aşamaya gelmeseydi. Yürütmenin durdurulmasını istemiştik. Mahkemenin verdiği karar ile artık Forum Çamlık’ın yasal bir dayanağı kalmadı. Bizim davayı açtığımız sırada, henüz bir bina olmadığı için yıkım kararı istememiştik. Bundan sonrası belediyeye kalmış. Belediye, bir çözüm yolu üretecektir. Ancak sonuçları ne olursa olsun, ülkemizin bir hukuk devleti olduğu tescil edilmiş ve çok önemli ve emsal teşkil edecek bir dava kazanılmıştır” dedi. Yücel, Denizli Belediyesi’nin, mahkeme kararını temyiz etme yoluna gidebileceğini ancak yine de mahkeme kararlarını uygulamak zorunda olduğunu söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı